Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-16 13:00
Anna Bajon / Krzysztof Bronk – Watykan

Papież apeluje o pokój w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie

W nawiązaniu do krwawych zamieszek w 70. rocznicę państwa Izraela, Franciszek zaapelował o wznowienie dialogu i procesu pokojowego. Osobny apel skierował do muzułmanów w związku z rozpoczynającym się Ramadanem.

Autor/źródło: EpiskopatNews, archiwum

Na dzisiejszej audiencji ogólnej Franciszek po raz kolejny zaapelował o pokojowe rozwiązanie konfliktów na Bliskim Wschodzie. Wraz z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra odmówił w tej intencji „Zdrowaś Maryjo”. Z osobnym apelem zwrócił się do muzułmanów, którzy jutro rozpoczynają Ramadan. „Niech ten czas sprzyjający modlitwie i postowi pomoże wam kroczyć drogą Boga, która jest drogą pokoju” – powiedział Papież.


Bezpośrednim kontekstem tego apelu są oczywiście palestyńskie protesty z okazji 70. rocznicy powstania państwa Izrael i otwarcia w Jerozolimie amerykańskiej ambasady. W zamieszkach zginęło ponad 60 osób.


    “Bardzo mnie niepokoi – powiedział Papież - narastanie napięć w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie, a także spirala przemocy, która coraz bardziej oddala od drogi pokoju, dialogu i negocjacji. Wyrażam głębokie ubolewanie z powodu ofiar śmiertelnych i rannych. Zapewniam o mej bliskości w modlitwie i współczuciu ze wszystkimi, którzy cierpią. Powtarzam, że to nie użycie przemocy przyniesie pokój. Wojna wyzywa do wojny, przemoc do przemocy. Apeluję do wszystkich stron oraz do wspólnoty międzynarodowej o ponowne zaangażowanie, by górę wzięły dialog, sprawiedliwość i pokój.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi: