Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-16 09:57
JR / vaticannews.va

Papież: aborcja jest morderstwem

W czasie powrotu z podróży apostolskiej na Węgry i Słowację papież Franciszek odpowiadał w samolocie na pytania dziennikarzy. Podkreślił m.in., że aborcja jest morderstwem, a małżeństwo mogą zawrzeć tylko kobieta i mężczyzna.

Autor/źródło: vaticannews.va / Vatican Media

Rozmawiając z dziennikarzami, papież przyznał, że niektórzy źle odebrali fakt, iż nie odwiedził Węgier, a przyjechał jedynie na ceremonię zakończenia Kongresu Eucharystycznego. Dlatego obiecał prezydentowi, że za rok czy dwa rozważy możliwość podróży do tego kraju.

Pierwsze pytanie zadane przez węgierskiego dziennikarza dotyczyło przyszłości chrześcijaństwa w Europie i jaką rolą mogą odegrać w tym Węgrzy.

 Niektórzy chcą wykorzystać Unię do ideologicznej kolonizacji

„Europa musi powrócić do marzeń wielkich ojców założyciel. Unia Europejska nie jest zgromadzeniem mającym na celu załatwienie spraw, za Unią Europejską stoi duch, o którym marzyli Schumann, Adenauer, De Gasperi. To tego trzeba powrócić. Bo istnieje niebezpieczeństwo, że będzie to tylko urząd zarządzania, a to nie jest dobre. Musi sięgać do mistyki, szukać korzeni Europy i z nich wyrastać. Wszystkie kraje muszą to rozwijać. To prawda, że niektóre interesy, być może nieeuropejskie, próbują wykorzystać Unię Europejską do ideologicznej kolonizacji, a tak być nie powinno. Unia Europejska musi być niezależna i w tej samej mierze każdy z krajów, inspirując się marzeniami wielkich założycieli”.

Dziennikarz ze Słowacji poprosił Franciszka o ustosunkowanie się do faktu, że chrześcijanie w jego kraju są podzieleni w sprawie szczepień. Papież przyznał, że nie potrafi dobrze wyjaśnić przyczyny tych podziałów. Niektórzy, jak zauważył, tłumaczą to tym, że niektóre szczepionki nie zostały dobrze przetestowane i dlatego budzą obawy. Trzeba to wyjaśnić i spokojnie o tym rozmawiać. W Watykanie natomiast niemal wszyscy zostali zaszczepieni.

W kolejnym pytaniu przedstawiciel hiszpańskiej prasy zapytał Franciszka o spotkanie z węgierskim premierem Viktorem Orbanem.

Na Węgrzech państwo pomaga rodzinom, mają dużo dzieci

„To mi złożono wizytę. Przyszedł do mnie prezydent, był tak uprzejmy, już trzeci raz się z nim spotkałem, przyszedł z premierem i wiceministrem. Ale mówił prezydent. Pierwszym tematem rozmowy była ekologia. Podziwiam was Węgrów za waszą świadomość ekologiczną. Prezydent wyjaśnił mi, jak oczyszczają rzeki. Są to rzeczy, o których nie wiedziałem. To był główny temat. Następnie zapytałem o średnią wieku, ponieważ martwi mnie zima demograficzna, we Włoszech średnia wieku wynosi 47 lat, Hiszpania, jak sądzę, jest jeszcze gorsza, wiele wiosek jest pustych lub z garstką starszych ludzi. Budzi to poważną troskę. Jak można to rozwiązać? Prezydent wyjaśnił mi, jakie prawo mają, aby pomóc młodym parom w zawieraniu małżeństw i posiadaniu dzieci. Interesujące, jest to prawo dość podobne do prawa francuskiego, ale bardziej rozwinięte. Dlatego Francuzi nie mają tej samej tragedii, co my czy Hiszpania. Oni mi to tłumaczyli. W tej sprawie dodali coś premier i wiceminister, na czym polega to prawo. O migracji nie rozmawialiśmy. Potem wróciliśmy też do ekologii. O rodzinie rozmawialiśmy w tym sensie. Widać, że jest tam dużo młodych ludzi, tak dużo dzieci. Również na Słowacji. Byłem zaskoczony. Tak dużo dzieci, tak wiele młodych małżeństw. To dobrze wróży na przyszłość. Teraz wyzwaniem jest znalezienie pracy, aby nie wyjeżdżali”.

Nie zabrakło także pytania o sytuację w Stanach Zjednoczonych, gdzie toczy się dyskusja, czy można udzielać Komunii św. politykom, którzy otwarcie opowiadają się za aborcją, takim jak np. prezydent Joe Biden. Na pytanie, co radzi amerykańskim biskupom, Franciszek odpowiedział:

Aborcja jest morderstwem

„Pamiętajcie, że Komunia nie jest nagrodą dla doskonałych. Jest darem, obecnością Jezusa we wspólnocie Kościoła. Ci, którzy są poza wspólnotą, nie mogą do niej przystępować. Jednak nie do pasterzy należy potępianie. Problem jest pastoralny, nie teologiczny. Należy być duszpasterzem także dla tych, którzy nie mogą przyjąć Komunii, posługiwać się stylem Boga: bliskością, współczuciem i czułością. Proboszcz wie, co ma robić. Jeśli wyjdziesz poza duszpasterstwo Kościoła stajesz się politykiem. Ludzie, którzy popierają aborcję, też są dziećmi Bożymi, potrzebującymi naszej bliskości duszpasterskiej, a Duch Święty wskazuje księżom, jak rozwiązać konkretne sytuacje – powiedział papież. – Co do aborcji, to jest ona morderstwem, nie mam co do tego wątpliwości. Medycyna mówi, że już w trzecim tygodniu ciąży dziecko jest już wyposażone we wszystkie organy. Z naukowego punktu widzenia, to życie ludzkie, które musi być szanowane!”

Stefano Maria Paci z telewizji Sky TG24 przekazał Papieżowi podziękowania od żydowskiej pisarki, Edith Bruck, którą Franciszek niedawno odwiedził w jej rzymskim mieszkaniu. Pisarka wyraziła wdzięczność za wszystkie gesty, które Ojciec Święty wykonał przeciwko antysemityzmowi podczas swojej podróży. Papież zauważył, że antysemityzm się odradza, a nawet staje się modny. „To okropna rzecz” – przyznał Franciszek.

Kolejne pytanie dotyczyło uznania przez Kościół małżeństw homoseksualnych. „Małżeństwo jest sakramentem. Kościół nie ma władzy, by zmieniać sakramenty. Są one w takiej formie, w jakiej ustanowił je Chrystus” – odpowiedział papież.

Małżeństwo mogą zawrzeć tylko kobieta i mężczyzna

„Istnieją prawa, które próbują pomóc osobom o odmiennej orientacji seksualnej. To ważne, że państwa mają możliwość wspierać takie osoby, dawać im bezpieczeństwo dziedziczenia, opieki zdrowotnej itd. Dotyczy to nie tylko homoseksualistów, ale wszystkich ludzi, którzy chcą wejść w związek. Jednak małżeństwo, to małżeństwo – zaznaczył Franciszek. – Nie oznacza to potępiania osób homoseksualnych. To nasi bracia i siostry, chcemy im towarzyszyć. Jednak małżeństwo to sakrament, który zawierają kobieta i mężczyzna. Pan jest dobry, chce zbawić wszystkich, ale proszę nie zmuszać Kościoła do zaprzeczania swojej prawdzie. Wiele osób o orientacji homoseksualnej przystępuje do sakramentu pokuty, prosi księdza o radę, Kościół im pomaga, ale sakrament małżeństwa to co innego”.

vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-15 14:41:20
miniaturka

„Apollo” w Londynie. Wyspiański po raz pierwszy przed międzynarodową publicznością

Witraż „Apollo. System Kopernika” – według projektu Stanisława Wyspiańskiego – zostanie zaprezentowany na wystawie „Młoda Polska: ruch odnowy sztuk i rzemiosł 1890-1918” w Londynie. „Dla nas ta prezentacja to moment absolutnie ekscytujący” – mówi P. Ostrowski z Muzeum Witrażu.
2021-09-15 15:53:37
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

„Gdyby On był prorokiem, wiedziałby, co to za jedna i jaka to jest ta kobieta, która się Go dotyka, że jest grzesznicą”. Te słowa odsłaniają mrok serca faryzeusza Szymona. Nie ma odwagi powiedzieć głośno, co myśli. Mruczy pod nosem.
2021-09-16 09:27:51
miniaturka

Naukowcy coraz lepiej rozumieją wpływ SARS-CoV-2 na organizm

Prowadzone na całym świecie badania zaczynają ujawniać mechanizmy, dzięki którym przenoszący się drogą oddechową wirus SARS-CoV-2 może uszkadzać różne tkanki i narządy – informuje pismo „The Scientist”.
2021-09-16 10:23:43
miniaturka

Praca zdalna w pandemii – jak wpłynęła na Polaków?

Stres mocniej dotknął podwładnych niż przełożonych, odczuły go też bardziej kobiety niż mężczyźni. Ponad połowa ankietowanych miała poczucie, że pracuje więcej niż przed pandemią – wynika z badania Akademii Leona Koźmińskiego i Uniwersytetu SWPS.
2021-09-16 10:30:10
miniaturka

Na poziomie europejskim trwają analizy, czy paszporty covidowe zostaną przedłużone

Na poziomie europejskim trwają analizy, czy istnieje możliwość przedłużenia istniejących certyfikatów. Z uwagi na brak wiążących danych naukowych nt. długookresowej odporności po pełnym cyklu szczepienia, nie ma obecnie kierunkowych decyzji w tym zakresie – przekazało PAP Ministerstwo Zdrowia.
2021-09-16 10:30:40
miniaturka

Dziecko w łonie matki i noworodek nie odczuwa bólu. Prawda czy mit?

Jeszcze stosunkowo niedawno medycyna niewiele wiedziała na temat fizjologii dziecka w łonie matki. Jedną z niewiadomych było to, czy płód oraz noworodek może odczuwać ból. Jak jest naprawdę?