Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-10 08:15
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va

Papieskie Msze w intencji dotkniętych koronawirusem

Papież zdecydował, że przez najbliższe dni Msze, które sprawuje w Domu Świętej Marty, będą transmitowane w internecie jako wyraz jego solidarności ze wszystkimi, którzy zostali dotknięci epidemią koronawirusa.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Msze będą ofiarowane w intencji chorych, lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy, wolontariuszy, rodzin, osób starszych znajdujących się w domach opieki oraz osadzonych w więzieniach. Papież wezwał do żarliwej modlitwy.

W swojej refleksji Ojciec Święty nawiązał do czytania z księgi Proroka Daniela (Dn 9, 4b-10). Naród wybrany uznaje z pokorą swój grzech. Franciszek zwrócił uwagę, że przystępując do sakramentu pojednania nie chodzi tylko o prezentację popełnionych nieprawości na wzór listy zakupów. Rachunek sumienia nie dotyczy jedynie „głowy”.

Spowiedź płynąca z serca

- Prawdziwe wyznanie grzechów dokonuje się na poziomie serca. Pójście do spowiedzi nie jest jedynie prezentacją kapłanowi listy grzechów, «zrobiłem to, to i tamto...» i potem odchodzę sobie pojednany. Nie na tym to polega – stwierdził Papież. Chodzi o krok dalej, krok do przodu, aby była to spowiedź z naszych grzechów, ale taka płynąca z serca; to znaczy, aby lista złych rzeczy, które popełniłem wychodziła z serca.

Ojciec Święty zauważył, że kiedy człowiek rozpoznaje grzech, na przykład nie modlił się dobrze i odczuwa to w swoim sercu, wtedy pojawia się poczucie wstydu. Jest ono potrzebne, aby prawdziwie prosić o przebaczenie.

Wstyd z powodu grzechów jest łaską

- Wstyd z powodu naszych grzechów jest łaską, o którą trzeba prosić: «Panie, obym się zawstydził». Osoba, która zagubiła poczucie wstydu traci także autorytet moralny, traci szacunek do innych – zauważył Papież. Staje się bezwstydna. To samo następuje w relacji z Bogiem: nam wstyd, Tobie sprawiedliwość. Wstyd na twarzy, jak dzisiaj.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że kiedy zachowujemy w pamięci nie tylko popełnione grzechy, ale również mamy poczucie wstydu, to wtedy poruszamy serce Boga, który odpowiada swoim miłosierdziem.

Miłosierdzie odpowiedzią na poczucie zawstydzenia

- Drogą na spotkanie z miłosierdziem Boga jest zawstydzenie z powodu rzeczy rzeczy złych, które popełniliśmy – podkreślił Franciszek. To dlatego, kiedy pójdę wyspowiadać się, nie tylko przedstawię listę grzechów, ale również poczucie zmieszania, zawstydzenia z powodu uczynienia tego wszystkiego Bogu, który jest tak dobry, tak sprawiedliwy.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-03-09 14:08:04
miniaturka

Abp Marek Jędraszewski: o miłości, która jest odpowiedzialnością za drugiego

- Jest ogromny ładunek odpowiedzialności, który spoczywa na mężczyźnie wobec tej, którą pokochał i wobec której ślubował wierność, uczciwość małżeńską i to, że jej nie opuści - mówił metropolita krakowski podczas Męskich Gorzkich Żali w kościele Przemienienia Pańskiego w Krakowie.
2020-03-09 14:37:21
miniaturka
play

Aplikacja Duszpasterstwa Niesłyszących

Jest Wielki Post. Modlę się za was – mówi w języku migowym do niesłyszących abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zainstalował na swoim telefonie komórkowym aplikację Duszpasterstwa Niesłyszących Effatha24.
2020-03-09 15:05:49
miniaturka

GUS: 61% Polaków jest w różnym stopniu zaangażowanych religijnie

61% mieszkańców Polski w wieku co najmniej 16 lat jest, w mniejszym lub większym stopniu, zaangażowanych religijnie. Wśród nich największy odsetek stanowią osoby słabo zaangażowane (33%), a następnie średnio zaangażowane (23%).
2020-03-10 08:56:27
miniaturka

Nowe środki bezpieczeństwa w Watykanie

W ramach walki z epidemią koronawirusa szczególne środki zostały też wprowadzone w Watykanie. Do 3 kwietnia zamknięte zostały Muzea Watykańskie, Muzeum Willi Papieskich oraz inne ośrodki muzealne przy papieskich bazylikach.
2020-03-10 09:33:48
miniaturka

Kard. Scola: koronawirus jest okazją do odkrycia głodu Boga

Epidemia koronawirusa, poza wymiarem choroby, z którą należy walczyć, stanowi szczególną okazję do postawienia sobie pytania o sens życia – uważa emerytowany arcybiskup Mediolanu, kard. Angelo Scola.
2020-03-10 10:07:35
miniaturka

Caritas Internationalis nie przestanie pomagać pomimo koronawirusa

Władze Caritas Internationalis zdecydowały, że pomimo epidemii koronawirusa, zamkniętych szkół, kościołów i odwołanych imprez, jej działania na rzecz ubogich nie zostaną zawieszone.