Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-27 12:44
AC / ek / KAI

Papieski ornat trafił do Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku wzbogaciło się o wyjątkowy dar – ornat, w którym papież Franciszek sprawował Mszę św. 21 grudnia 2018 r. w kaplicy Domu św. Marty w Watykanie. Ornat i stułę wraz z certyfikatem autentyczności przekazał biskup kaliski Edward Janiak.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

Bezpośrednim darczyńcą ornatu jest bp Edward Janiak, który pozyskał szatę specjalnie dla muzeum, tym samym włączając się i wspierając opatówecką placówkę w tworzeniu kolekcji szat liturgicznych. Dar z rąk ordynariusza diecezji kaliskiej odebrali: starosta kaliski Krzysztof Nosal, przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz i dyrektor Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku Jerzy Marciniak.

- To wielkie wyróżnienie, że tak wyjątkowe dary papieskie wzbogaciły wystawę muzeum w Opatówku. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy starania, aby do powiatu kaliskiego trafiły pamiątki związane z Ojcem Świętym Franciszkiem. Dzięki pomocy diecezji kaliskiej oraz osobistemu zaangażowaniu biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku stało się jednym z nielicznych miejsc w Polsce, będących w posiadaniu pamiątek trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka. Ornat trafi na ekspozycję, gdzie będzie dostępny dla zwiedzających – powiedział w rozmowie z KAI Jan Adam Kłysz.

Ornat uszyto z tkaniny jedwabnej o splocie płóciennym, w kolorze ecru. Zdobi go haft maszynowy płaski ściegiem satynowym w odcieniach złota i brązu. Jest to monogram „IHS” oraz stylizowane listki na planie krzyża. Całość obszyto złotą jedwabną lamówką. Stułę wykonaną z tej samej tkaniny, podszytą jedwabną podszewką, zdobią w zakończeniach aplikowane złote krzyże równoramienne.

Ornat papieża Franciszka uświetni muzealną ekspozycję, gdzie zostanie wyeksponowany obok ornatów św. Jana Pawła II i papieża Benedykta XVI.

- W ostatnich latach naszą kolekcję wzbogaciły dary papieskie. W 2003 roku, z okazji 25-lecia pontyfikatu, Ojciec Święty Jan Paweł II podarował dla muzeum stułę i ornat, w których odprawiał Mszę św. Podobny dar przesłał dla muzeum w 2009 roku papież Benedykt XVI. To ornat ze stułą przygotowane dla papieża na V Światowe Spotkanie Rodzin w dniu 9 lipca 2006 roku w Walencji w Hiszpanii – mówi dyrektor muzeum Jerzy Marciniak.

Szaty papieskie są zwieńczeniem kolekcji zabytkowych paramentów liturgicznych, wykonanych z tkanin polskich i europejskich od początku XVI do końca XX w. Tkaniny i zabytkowe hafty, zdobiące szaty i inne przybory liturgiczne są przykładami europejskiej techniki tkackiej, hafciarskiej i pasmanteryjnej na przestrzeni ostatnich 500 lat.

ek / Opatówek

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-27 10:44:08
miniaturka

Papież dziękuje Polakom za modlitwę w czasie pielgrzymki do Azji

Swą pielgrzymkę do Azji Franciszek nazwał czasem łaski. Polakom podziękował, że podczas podróży towarzyszyli mu modlitwą. Ojciec Święty mówił o tym pozdrawiając polskich pielgrzymów przybyłych do Watykanu na audiencję środową.
2019-11-27 11:13:54
miniaturka

Bp de Romanet: rozbrojenie jednostronne byłoby niebezpieczne

Rozbrojenie nuklearne jest koniecznością, jednakże praktyczna realizacja tego postulatu jest długą drogą, którą trzeba dopiero wytyczyć poprzez przemianę wzajemnych relacji między państwami. Wskazuje na to francuski biskup polowy Antoine de Romanet.
2019-11-27 12:09:51
miniaturka

Szlachetna Paczka: ponad 2 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie

O ponad 400 tys., w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrosła liczba osób żyjących w Polsce w skrajnym ubóstwie – wynika z „Raportu o biedzie” przygotowanego przez Stowarzyszenie „Wiosna”.
2019-11-27 12:39:10
miniaturka

Osoby z niepełnosprawnościami to największa mniejszość na świecie

Już 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Z tej okazji Fundacja Humanity in Action Polska wydaje książkę „O osobach z niepełnosprawnościami”, która ma pomóc rozprawić się ze stereotypami tej grupy społecznej.
2019-11-27 12:50:03
miniaturka

Australia: Dni duszpasterskie w Canberze

We wtorek 26 listopada, w domu prowincjalnym księży Chrystusowców w Canberze odbył się dzień skupienia dla kapłanów z Towarzystwa Chrystusowego, pracujących w Australii i Nowej Zelandii. Wzięło w nim udział 20 księży spośród 22 pracujących na Antypodach. Modlitwie i medytacjom przewodniczył bp Wiesław Lechowicz. Delegat KEP wyraził wdzięczność duszpasterzom polonijnym za wytrwałość i wierność w posłudze dla naszych rodaków.
2019-11-27 13:04:21
miniaturka

PFRON ogłosił zwycięzców w konkursie „Otwarte drzwi”

W środę na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wręczono nagrody w XVI edycji konkursu na najlepsze prace naukowe poświęcone tematyce niepełnosprawności „Otwarte drzwi”.