Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-05 09:39
kk / Beata Zajączkowska – Watykan

„Papiescy uchodźcy” już w Rzymie

Do Rzymu dotarło 33 uchodźców, w grudniu przybędzie kolejnych 10. W drodze z wyspy Lesbos towarzyszył im kard. Konrad Krajewski.

Autor/źródło: Fot. Pixabay

Ten nowy korytarz humanitarny stał się możliwy dzięki współpracy Watykanu z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Włoch. Kard. Krajewski nazywa go „mostem” przez, który ludzie dobrej woli chcą ofiarować uchodźcom swe domy, stając się znakiem miłosierdzia Boga. W rozmowie z Radiem Watykańskim papieski jałmużnik wyznał, że sytuacja w obozie Moria w ciągu ostatnich miesięcy znacząco się pogorszyła. „Kiedy byliśmy tam w maju, nie było aż tylu namiotów, warunki życia są nieludzkie, co noc przybywa kolejnych 200-300 uchodźców. Są tysiące dzieci, które dorastają w obozie, ich rodzice nie mają pracy, serce naprawdę się łamie” – mówi papieskiej rozgłośni kard. Krajewski. Wskazuje, że chrześcijańskim obowiązkiem jest udzielenie pomocy potrzebującym. „Tylko od dobrej woli rządzących zależy opróżnienie tych «obozów koncentracyjnych». Zdawać się może, że 33 osoby to kropla w morzu potrzeb, ale kropla nadziei i życia” – zauważa papieski jałmużnik.

Rodziny z Afganistanu, Kamerunu i Togo znajdą gościnę w domach Wspólnoty św. Idziego, która razem z kard przybyła z wyspy Lesbos, a także mieszkaniach udostępnionych przez wspólnoty zakonne, rzymskie parafie i prywatnych ludzi. Dzieci pójdą do szkoły, a rodzice na kurs języka. Koszty związane z przyjęciem i udzielaną pomocą wziął na siebie Watykan poprzez urząd papieskiego jałmużnika. Witając przybyszów na lotnisku, założyciel Wspólnoty św. Idziego podkreślił: „będziecie przyjęci jak w rodzinie, dla was zaczyna się nowe życie”. Andrea Riccardi zauważył, że na Lesbos doświadczył „zranionej ludzkości”. Rozmawiając o tym z Papieżem, usłyszał: „moja podróż na Lesbos nie może być tylko epizodem”. Stąd kontynuowanie idei korytarzy humanitarnych.

W kwietniu 2016 r. Franciszek podczas wizyty w obozie dla migrantów na Lesbos zabrał samolotem w drodze powrotnej do Rzymu trzy syryjskie rodziny, które zostały przyjęte następnie w Watykanie. Trzy lata po tym wydarzeniu Papież poprosił kard. Krajewskiego, by wrócił na grecką wyspę i dokonał następnego gestu solidarności w postaci przyjęcia kolejnych uchodźców.

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-04 15:48:13
miniaturka

Papież o ks. Popiełuszce i pomocy Polaków dla Kościoła na Wschodzie

Papież przypomniał postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wskazał, że oddał on życie z miłości do ludzi pozbawionych wolności i godności.
2019-12-05 08:28:27
miniaturka

Papież: łaska Chrystusa daje wszystko - módl się i zaufaj Panu

Franciszek w cyklu poświęconym Dziejom Apostolskim przestrzegał przed działaniem magii i wiarą w tajemne moce. Mówił także o czuwaniu, którym powinni odznaczać się pasterze Kościoła.
2019-12-05 09:19:49
miniaturka

Delegacja NSZZ „Solidarność” była u papieża

Franciszek podkreślił, że „związek był promotorem przemian politycznych i społecznych w Polsce oraz miał inspirujący wpływ na to, co działo się w innych krajach Europy”.
2019-12-05 10:15:09
miniaturka

DR Konga: kościelny protest przeciwko masakrom cywilów

Specjalny „dzień żałoby i modlitwy” został ogłoszony przez biskupów Demokratycznej Republiki Konga po tym, jak w kraju doszło do kolejnych masakr na niewinnej ludności cywilnej.
2019-12-05 10:25:53
miniaturka

Papież na szczyt klimatyczny: nie sprostaliśmy zadaniu

Papież ubolewa, że podczas Szczytu Klimatycznego w Madrycie nie udało się dojść do wyznaczonych celów zawartych w Porozumieniu Paryskim z 2015 r.
2019-12-05 11:16:29
miniaturka

Wchodząc w politykę duchowny wyrządza szkodę swojemu krajowi

„Duchowni, którzy wchodzą w politykę, wyrządzają ogromną szkodę swojemu krajowi. Ich zadaniem jest przewodnictwo duchowe, a nie polityczne” – powiedział kard. Malcolm Ranjith, arcybiskup Kolombo, podczas spotkania na Uniwersytecie Ruhuna.