Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-17 11:33
MG / KAI

Państwowa komisja ds. pedofilii: w pierwszym miesiącu 46 spraw - 6 dotyczy duchownych

W pierwszym miesiącu funkcjonowania do Państwowej Komisji ds. Pedofilii wpłynęło 46 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i wniosków o monitorowanie postępowań, w tym 6 dotyczących osób duchownych - poinformowano w czwartek na stronie instytucji

Autor/źródło: Pixabay.com

Z tej liczby 20 spraw przekazano do prokuratury. Członkowie Komisji przeprowadzili też kilkanaście osobistych rozmów z ofiarami. Komisja wystąpiła także do Prokuratora Krajowego o przesłanie akt wszystkich umorzonych lub niepodjętych postępowań z I kwartału 2019 r. dotyczących seksualnego wykorzystania małoletniego.


Wśród zgłoszonych do Komisji zawiadomień najwięcej dotyczy osób bliskich ofiar i spraw rozwodowych związanych z oskarżeniem jednego z małżonków o molestowanie seksualne dziecka. Wśród podejrzanych są zarówno ojcowie, jak i matki dzieci.


Zawiadomienia dotyczą także opiekunów w domach pomocy społecznej i wychowawców w internatach. W sześciu przypadkach mowa jest o duchownych - w jednym o duchownym, który miał ukrywać przypadki pedofilii. Jedna sprawa dotyczy seksualnego nagabywania dziecka w internecie i jedna molestowania małoletniego przez małoletniego.


Osobami zgłaszającymi są najczęściej sami pokrzywdzeni i osoby im bliskie. Wpłynęły także wnioski od znajomych takich osób. W jednym przypadku do Komisji zgłosiła się osoba, która - jak twierdzi - jest bezpodstawnie podejrzana o czyn pedofilski. Trzy zawiadomienia pochodzą od osób duchownych.


Kilka spraw wymaga uzupełnienia dokumentów przez zgłaszających.


Komisja otrzymała jeden wniosek o przystąpienie do sprawy jako oskarżyciel posiłkowy.


Członkowie Komisji osobiście rozmawiali z kilkunastoma ofiarami pedofilii oraz ich bliskimi. W wysłuchaniach tych brali udział prawnik i psycholog. Pracownicy Urzędu Komisji odbyli też liczne rozmowy telefoniczne z ofiarami pedofilii. Były to rozmowy zarówno z osobami pokrzywdzonymi kilka lat temu, jak i ofiarami zdarzeń sprzed ponad 40 lat.


Zgłaszającymi są osoby mieszkające w Polsce, Szwecji i we Włoszech.


Ponadto 20 spraw dotyczących podejrzenia popełnienia przestępstwa pedofilii lub monitorowania postępowań przekazano do lokalnych prokuratur oraz do Prokuratury Krajowej.


W ramach rozpoczętej szeroko zakrojonej analizy spraw prokuratorskich Komisja wystąpiła do Prokuratora Krajowego o przesłanie akt wszystkich postępowań przygotowawczych o czyny z art. 200 k.k., art. 200a k.k. i art. 200b k.k. popełnione na szkodę małoletniego poniżej lat 15, zakończonych w I kwartale 2019 r. odmową wszczęcia postępowania lub umorzeniem z innych przesłanek niż przedawnienie karalności. Analiza kolejnych kwartałów 2019 r. i kolejnych lat będzie prowadzona sukcesywnie - poinformowała Komisja.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-17 10:29:19
miniaturka
play

We Francji „Mam talent” wygrała katolicka rodzina śpiewająca utwory sakralne!

Rodzina Lefebvre – rodzice i sześcioro dzieci – wygrała francuską edycję „Mam talent”. Razem tworzą polifoniczny chór i śpiewają muzykę sakralną. Są katolikami i w ten sposób pokazują swoją wiarę i przywiązanie do chrześcijaństwa.
2020-12-17 11:03:08
miniaturka

Włosi wyginą? Wszystko na to wskazuje, jeśli nie zdarzy się cud

Włosi martwią się tym, że 16 grudnia w tym roku nie nastąpił cud skroplenia krwi św. Januarego. W rzeczywistości mają jednak znacznie poważniejszy powód do zmartwień: współczynniki demograficzne wskazują na nadciągającą katastrofę
2020-12-17 11:40:27
miniaturka

Cud św. Januarego czy wróżba? Na co Włosi powinni uważać?

Cud św. Januarego nie jest jeszcze uznawany oficjalnie przez Kościół. Sprawa jest wciąż badana. W środę do oczekiwanego cudu w Neapolu nie doszło. Włosi są zawiedzeni i odebrali to jako zły znak. Na takie podejście trzeba jednak uważać. Lepiej pomodlić się za wstawiennictwem św. Januarego do Boga.
2020-12-17 11:43:41
miniaturka

Papież Franciszek będzie bohaterem serialu Netflixa

Netflix ogłosił powstanie serialu dokumentalnego opartego na nagradzanej książce „Dzielenie się mądrością czasu”. Czteroodcinkowy serial będzie opowiadać historie starszych osób. Jeden z odcinków będzie zawierać wywiad z papieżem Franciszkiem.
2020-12-17 12:51:13
miniaturka

Kraków: Maciej Maleńczuk uznany winnym ataku na pro-lifera

Krakowski sąd rejonowy uznał w czwartek Macieja Maleńczuka winnym naruszenia nietykalności osobistej działacza pro-life - dowiedziała się PAP. Muzyk ma zapłacić m.in. sześć tysięcy złotych grzywny
2020-12-17 13:50:09
miniaturka

Rzecznik Praw Dziecka: dobro dziecka zwyciężyło, 8-letnia Polka zostaje z babcią

Sąd Apelacyjny w Warszawie uwzględnił wniosek o wstrzymanie wydania 8-letniej Nikolety do czasu rozpatrzenia skargi kasacyjnej Rzecznika Praw Dziecka. "Dobro dziecka zwyciężyło, Nikoleta nie będzie zabrana do Jugendamtu austriackiego bez kontaktu z rodziną polską" - powiedział Mikołaj Pawlak