Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-25 15:05
AC / KAI

Państwowa Komisja ds. Pedofilii: każda sprawa zostanie gruntownie zbadana

Państwowa Komisja ds. Pedofilii zajmuje się obecnie ponad 120 sprawami wykorzystania seksualnego dzieci, z czego ok. 10% sprawców to duchowni – poinformował w czwartek przewodniczący Komisji dr Błażej Kmieciak na trwającej w Warszawie konferencji prasowej.

Autor/źródło: youtube.com Maskacjusz TV - screenshot

Komisja w opublikowanym dziś oświadczeniu wyjaśnia, że nie miała możliwości przyjmowania zgłoszeń od dnia powołania, czyli od 24 lipca 2020 r. Zorganizowanie pracy wymagało czasu, w związku z czym przyjmowanie zgłoszeń rozpoczęto 24 listopada ubiegłego roku.

Autorzy oświadczenia informują, że obecnie Komisja zajmuje się ponad 120 sprawami seksualnego wykorzystania dzieci, w tym ok. 10 proc. dotyczy osób duchownych. „Ok. 20 spraw, które nie mogły doczekać się sprawiedliwości przed sadem z powodu przedawnienia, analizowanych jest pod kątem wpisu do Rejestru Pedofilii" – czytamy. Ponadto badanych jest ponad 2500 spraw zakończonych prawomocnym wyrokiem.

- Komisja nie zastępuje organów ścigania. Zajmuje się monitoringiem spraw dotyczących molestowania seksualnego dzieci. Może dołączyć do postępowania na prawach oskarżyciela posiłkowego, z czego korzysta za zgodą pokrzywdzonego - precyzują autorzy oświadczenia, zachęcając do kontaktu z Komisją wszystkich pokrzywdzonych oraz osoby posiadające na ten temat wiedze. Zapewniają ofiarom pełną anonimowość.

Komisja oświadcza też, że wbrew zapowiedziom, jak dotąd żaden poseł obecnej kadencji nie przekazał Komisji ani jednej sprawy do rozpatrzenia.

lk, dg / maj / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-25 12:32:53
miniaturka

Polityka, dyplomacja, biznes. Jak rozwijać polski eksport?

„Możemy walczyć o zniesienie różnego rodzaju ceł, barier, ale potem ktoś musi wejść na te rynki i to wykorzystać” - mówił Radosław Pyffel, kierownik programu „Biznes chiński” w Akademii Leona Koźmińskiego, podczas Forum 590.
2021-02-25 13:26:44
miniaturka

Polacy przylgnęli do ekranów. Spędzamy przed nimi ponad 10 godzin dziennie!

Smartfony, tablety, laptopy telewizory to nieodłączni towarzysze naszego życia, zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Z roku na rok coraz bardziej nieodłączni. Jak pokazuje najnowsze badanie, Polacy spędzają przed ekranami średnio 10 godzin i 26 minut dziennie.
2021-02-25 14:14:35
miniaturka

Już ponad 50 tys. osób wspiera duchowo polskich misjonarzy!

Trwa akcja duchowego wsparcia misjonarzy w Wielkim Poście „Misjonarz na Post”. „Jest to piękny projekt polskiego Kościoła. Możemy być aktywnymi współpracownikami polskich misjonarzy” – komentuje inicjatywę kard. Luis Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.
2021-02-25 14:55:37
miniaturka

Forum 590: integracja polskich przedsiębiorstw sposobem na podbój dużych rynków

„Uważamy, że kluczem do rozwoju eksportu do dużych rynków - jak Chiny, Indie i Afryka - jest integracja przedsiębiorstw danej branży” - podkreślał podczas Forum 590 prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana. Eksperci IMS zaproponowali model takich działań.
2021-02-25 15:05:32
miniaturka

Żaden kapłan nigdy już nie powinien nikogo skrzywdzić

„Jako biskup radomski przepraszam przede wszystkim tych, którzy zostali skrzywdzeni, a także tych, którzy są tymi faktami zgorszeni. Chciałbym zrobić wszystko, by przypadki skrzywdzenia przez kapłanów nigdy nie miały już miejsca” – mówi bp Solarczyk w rozmowie z Tomaszem Krzyżakiem – „Rzeczpospolita”.
2021-02-25 15:22:32
miniaturka

Jak Jan Paweł II rozwijał myśl Soboru Watykańskiego II? Wykład prof. Johna Cavadiniego

Jan Paweł II w swoich encyklikach twórczo rozwijał idee Soboru Watykańskiego II. O Janopawłowej refleksji dotyczącej Vaticanum II opowie John Cavadini, profesor teologii na Uniwersytecie Notre Dame. Wykład odbędzie się online 26 lutego o godz. 15.