Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-06 08:46
AC / Łukasz Sośniak SJ

Państwo Islamskie przegrało, ale wojna potrwa jeszcze długo

Pogłębia się kryzys humanitarny w Syrii. Setki tysięcy osób zostało przesiedlonych, głównie kobiety i dzieci. W stronę granicy z Turcją z prowincji Idlib zmierza około miliona osób. Katastrofę spowodowało nasilenie konfliktu pomiędzy siłami tureckimi, a syryjskimi.

Autor/źródło: Pixabay, billycm, licencja: CC0

Eskalacja nastąpiła w centrum prowincji Idlib, gdzie od tygodni koncentruje się ofensywa Damaszku przeciwko rebeliantom.

Wojska Baszara-el-Asada zwiększyły liczbę bombardowań, które pociągają za sobą coraz liczniejsze ofiary w ludziach. „Dziewięć lat po wybuchu wojny w Syrii można mówić o klęsce samozwańczego Państwa Islamskiego, ale na pewno nie o rychłym zakończeniu konfliktu” – uważa prof. Daniele De Luca z uniwersytetu w Salento.

- To resztki oporu na terytorium syryjskim. Teraz trwa przeciąganie liny pomiędzy siłami, aby sprawdzić, jak wpływ każda z nich będzie miała na tym terytorium w przyszłości. Już teraz jest jasne, że ten obszar znajduje się pod kontrolą turecko-rosyjską. Wydaje się, że Stany Zjednoczone wycofały się z dążenia do bezpośredniego wpływu, ale przesunęły się na południe, próbując rozwiązać długotrwały konflikt między Palestyńczykami i Izraelczykami, pozostawiając tym samym praktycznie teren pod kontrolą turecką i rosyjską, przy bardzo silnej ingerencji również ze strony Iranu – uważa prof. De Luca. To wszystko sprawia, że konflikt może się przeciągać. Alawici w Syrii są mniejszością, którą sunnici uważają za swego rodzaju bezpośrednich kuzynów szyitów. Większość sunnicka nigdy ich nie zaakceptowała. Tak więc rola Iranu jest w tej układance fundamentalna. Wpływ na ten konflikt ma także Liban, gdzie znajdują się siły Hezbollahu, które mogłyby zacząć ponownie naciskać na północną granicę Izraela. Obszar pacyfikacji i obszar ochronny mogłyby być bardzo zagrożone, a obecne oddziały międzynarodowe, w tym siły włoskie, mogłyby zostać zaangażowane.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-02-05 18:10:42
miniaturka

Odpust ku czci św. Agaty w Mikstacie

W najbliższą niedzielę, 9. lutego, w mikstackiej parafii uczczona zostanie św. Agata dziewica i męczennica, która mając zaledwie 16 oddała życie, gdyż nie chciała się wyrzec Chrystusa.
2020-02-06 08:16:33
miniaturka

Pielgrzymka duchowieństwa do Dachau

29 kwietnia odbędzie się pielgrzymka kapłanów do Dachau. Ks. prał. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego Episkopatu Polski, zachęca duchownych do pamiętania o męczeństwie polskich księży.
2020-02-06 08:16:39
miniaturka

Papież do Polaków: pokładajcie ufność w Bogu

Pozdrawiając polskich pielgrzymów w Watykanie, Franciszek nawiązał do tematu katechezy. Papież zachęcił Polaków do pokładania ufności w Bogu i wierności błogosławieństwu otrzymanemu od Pana.
2020-02-06 09:27:25
miniaturka

Papież z okazji podpisania deklaracji o Braterstwie

Papież Franciszek wygłosił przesłanie z okazji pierwszej rocznicy podpisania Deklaracji o Ludzkim Braterstwie. Wyraził w nim nadzieję, że przyczyni się ona do zbliżenia z islamem oraz do budowania przyszłości wolnej od nienawiści, ekstremizmu i terroryzmu.
2020-02-06 09:54:34
miniaturka

W Rzymie zakończyło się posiedzenie Rady Fundacji Jana Pawła II

– Męczennicy to świadkowie Chrystusa – ci, którzy otworzyli się na Niego, ufając Mu do końca, mimo cierpień i prześladowań – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas porannej Mszy św. sprawowanej w Domu Polskim Jana Pawła II w Rzymie.
2020-02-06 10:04:57
miniaturka

Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego – 28 lutego 2020 r.

Z inicjatywy delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp. Wojciecha Polaka zostały opracowane materiały duszpasterskie „Modlitwa zranionego Kościoła”. Stanowią one pomoc w przeżyciu I piątku Wielkiego Postu we wszystkich wspólnotach parafialnych w Polsce.