Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-07 12:30
JR / vaticannews.va

Pandemia wzmogła przemoc i nadużycia wobec kobiet

Koronawirus przeniósł dramat kobiet zniewolonych do sprzedaży swojego ciała do sieci, czyniąc ofiary jeszcze bardziej niemymi, trudnymi do uratowania, coraz bardziej samotnymi i zmarginalizowanymi – mówi siostra Claudia Biondi z Caritas Ambrosiana.

Autor/źródło: Pixabay.com

Wraz z pandemią wzrosła przemoc wobec kobiet. To smutne zjawisko zostało omówione w nocie opublikowanej przed Międzynarodowym Dniem Modlitwy i Refleksji przeciwko Handlowi Ludźmi, który jest obchodzony 8 lutego.

Pandemia Covid-19 uczyniła z kobiet „bardziej bezbronne i szantażowane ofiary przemocy oraz nadużyć jeszcze większych niż w przeszłości” – alarmuje Caritas Ambrosiana. Życie przedstawicielek płci pięknej „coraz częściej zredukowane jest do niewolnictwa, a do tego dochodzi również poziom nędzy materialnej, który nie ma precedensu” – czytamy w nocie.

Jak zauważa siostra Claudia Biondi, odpowiedzialna za obszar handlu i prostytucji w Caritas Ambrosiana: „koronawirus przeniósł dramat kobiet zniewolonych do sprzedaży swojego ciała do sieci, czyniąc ofiary jeszcze bardziej niemymi, trudnymi do uratowania, coraz bardziej samotnymi, i zmarginalizowanymi”.

Jak podaje organizacja charytatywna Archidiecezji Mediolańskiej, najwięcej ofiar handlu kobiet pochodzi z Rumunii, aż 53%, a następnie z Albanii i Nigerii, odpowiednio 21 i 17 %. Mniejsza obecność afrykańskich kobiet nie oznacza jednak, że są one bardziej bezpieczne. Większość z nich nie zdołała przepłynąć Morza Śródziemnego i pozostają więźniarkami w libijskich obozach. Aby przeżyć i zebrać wystarczają ilości pieniędzy na dalszą podróż, ofiarowują się własnym porywaczom. To samo dzieje się z dziewczynkami w Nigrze, zmuszanymi do sprzedawania się mężczyznom zajmującym się wydobyciem złota w kopalniach.

Popyt na płatny seks w rzeczywistości nie zmalał, do tego stopnia, że „klienci” przezwyciężyli strach przed zakażeniem koronawirusem, podkreśla Caritas Ambrosiana. „Potrzebny jest wstrząs sumienia ze strony klientów” – apeluje dyrektor organizacji kościelnej Luciano Gualzetti. „Nie można zredukować kobiet do bezdusznych ciał, ale musimy nauczyć się patrzeć na dramat, który kryje się za ich historiami”. Jednocześnie Gualzetti zachęca, aby zaoferować tym osobom nie tylko godne powitanie, ale także „realne możliwości wejścia na rynek pracy”, ponieważ pandemiczny kryzys społeczny, który sączy się w żyłach Europy, nie może stać się naszym alibi do zapomnienia o tych ostatnich, zmarginalizowanych. Przeciwnie, musi być okazją do „rozpoczęcia wszystkiego od nowa”.

Eryk Gumulak SJ – Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-07 10:12:14
miniaturka

GUS: co czwarte dziecko w Polsce rodzi się w związku pozamałżeńskim

Systematycznie rośnie odsetek dzieci rodzących się w związkach pozamałżeńskich, w Polsce to już ponad 25 proc. – wynika z raportu GUS. Podaje on też, że w 2020 r. zawarto 145 tys. małżeństw, czyli o ponad 38 tys. mniej niż rok wcześniej, na co mogły wpłynąć obostrzenia epidemiczne.
2021-02-07 10:38:20
miniaturka

Po wyroku TK państwo powinno zapewnić większą pomoc rodzinom chorych dzieci

Państwo polskie winno teraz zapewnić kompleksową dostępną bez ograniczeń pomoc rodzinom, opiekę zdrowotną i rehabilitację dla chorych dzieci, a także wprowadzić znaczące kwoty wolne od podatku oraz uzupełnienia programu 500+ o moduł poświęcony dzieciom chorym – powiedział prof. Leszek Bosek.
2021-02-07 11:52:52
miniaturka

Posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP

W najbliższym czasie 10 lutego 2021 r. odbędzie się w Łowiczu kolejne posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP, tym razem pod przewodnictwem nowego przewodniczącego bp. dr hab. Wojciecha Osiala.
2021-02-07 13:08:18
miniaturka

Franciszek: troska o chorych jest integralną częścią misji Kościoła

Papież Franciszek powrócił do odmawiania modlitwy „Anioł Pański” z okna biblioteki Pałacu Apostolskiego z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra. W poprzedzającym ją rozważaniu podkreślił, że troska o chorych jest dla Kościoła „integralną częścią jego misji, tak jak była częścią misji Jezusa”. Chodzi o to, by „nieść czułość Boga cierpiącej ludzkości”.
2021-02-07 14:47:15
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Po tysiącach lat od początku życia na Ziemi z całym naszym potencjałem, myślą i nauką doszliśmy do punktu, w którym próbujemy zrekonstruować pierwsze chwile po narodzinach wszechświata. Wysyłamy kosmiczne sondy, budujemy coraz potężniejsze teleskopy, ale wciąż na odpowiedź czeka pytanie, kto dał temu początek?
2021-02-08 08:17:27
miniaturka

Święta Agata uczczona - chleb pobłogosławiony

Mikstat: 7 lutego odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Agaty. W parafii zachował się zwyczaj błogosławienia chleba i wody.