Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-07 08:06
AC / Beata Zajączkowska /vaticannews.va

Pandemia pogłębia dramat syryjskich dzieci

Z powodu wojny milion syryjskich dzieci nie może chodzić do szkoły. Zamknięcie szkół na skutek pandemii jeszcze pogłębia dramat uczniów.

Autor/źródło: Pixabay, hulkiokantabak, licencja: CC0

Nie mogą oni uczestniczyć w lekcjach online ponieważ dostęp do internetu jest w tym kraju dobrem luksusowym. Wiele dzieci nie może też śledzić lekcji w telewizji, ponieważ nie mają dostępu do prądu.

Pandemia drastycznie pogłębiła dramat syryjskich dzieci, których wzrastanie naznaczone jest już dziesiątym rokiem wojny. „Chodzi nie tylko o brak dostępu do edukacji, ale i coraz większe ograniczenia w otrzymywaniu niezbędnej pomocy humanitarnej, bez której życie tysięcy ludzi jest zagrożone” – mówi Radiu Watykańskiemu Andrea Iacomini, z włoskiego biura UNICEF-U.

Syria ciągle cierpi, dramat tamtejszych dzieci

Ostatnie informacje jakie otrzymaliśmy od naszych współpracowników z regionu północno-wschodniego, gdzie wciąż trwają walki mówią o 0,5 mln ludzi pozbawionych dostępu do wody pitnej. Oznacza to nie tylko niemożność mycia rąk, a co za tym idzie rozprzestrzenienie się koronowirusa, ale także wielu innych chorób, jak np. tyfus, czy cholera, na które ci ludzie są narażeni w ciągu trwania wojny – mówi papieskiej rozgłośni Iacomini. – Los dzieci w tej sytuacji jest bardzo trudny. I tak już są zszokowane sytuacją wojenną, do tego dochodzi szok związany z zamknięciem w domach z powodu pandemii. Wszelka pomoc utrudniona jest z powodu zamknięcia granic, z tego powodu w kraju brakuje żywności, lekarstw i innych środków, które normalnie dostarczamy.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) informuje, że na Bliskim Wschodzie aż 25 mln dzieci potrzebuje pilnej pomocy z powodu trwających wojen i konfliktów. „Obecny kryzys związany z pandemią znacznie pogłębi tę sytuację. Szacuje się, że aż o 8 mln wzrośnie w tym regionie liczba osób potrzebujących pilnego wsparcia, z czego połowę stanowić będą właśnie dzieci” – mówi Iacomini.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-06 14:08:34
miniaturka

Będą nowi błogosławieni

Podczas audiencji udzielonej 5 maja prefektowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu Franciszek zatwierdził pięć dekretów uznających cnoty heroiczne pięciorga sług Bożych. Są wśród nich trzej Włosi - dwóch księży i jeden świecki oraz dwie osoby z Hiszpanii - kapłan i świecka.
2020-05-06 14:54:35
miniaturka

Środowisko Medyczne apeluje do parlamentarzystów

Środowisko Medyczne Świętej Rodziny przedstawiło w liście do posłów Sejmowych Komisji Zdrowia oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny ważne aspekty w sprawie ochrony życia chorych od poczęcia dzieci, z nadzieją na zmianę prawa na bardziej chroniące życie.
2020-05-06 15:55:49
miniaturka

Poparcie dla posłów mocno popierających "Zatrzymaj aborcję"

W imieniu obrońców życia i rodziny, poznańska Fundacja „Głos dla Życia” wysłała 4 maja 2020 r., specjalny list, w którym podziękowała tym posłankom i posłom, którzy głosowali za skierowaniem projektu ustawy „Zatrzymaj aborcję” do drugiego czytania i przyjęcia jej bez dalszej zwłoki.
2020-05-07 08:46:36
miniaturka

Jutro Uroczystość św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski

W piątek 8 maja przypada uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Tego dnia Mszy św. w katedrze na Wawelu o godz. 17.30 będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
2020-05-07 09:29:27
miniaturka

Papież: módlmy się za artystów, oni uczą nas, czym jest piękno

Na Mszy w Domu św. Marty Papież modlił się za artystów, bez piękna bowiem, które ukazują, nie można zrozumieć Ewangelii. W homilii przypomniał, że chrześcijanin to człowiek przynależący do narodu, wybrany darmowo przez Boga.
2020-05-07 10:03:48
miniaturka

Papież powierza Polaków wstawiennictwu św. Stanisława

Papież ogłosił, że w piątek, 8 maja w sanktuarium w Pompejach wzniesie się intensywna modlitwa błagalna do Królowej Różańca świętego. Zaprosił do zjednoczenia duchowego w tym akcie wiary i pobożności prosząc o wstawiennictwo Maryję, aby Pan obdarzył miłosierdziem i pokojem Kościół oraz cały świat.