Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-08 08:12
AC / Eryk Gumulak SJ /vaticannews.va

Pandemia: „Nędza zmusza nas do sprzedaży własnych córek”

W ostatnich miesiącach dziesiątki tysięcy dziewczynek zostało zmuszonych do małżeństwa. Dramat nasilił się przez drastyczne obostrzenia w okresie pandemii, na skutek których wiele rodzin, żyje teraz w nędzy i zmuszonych jest do sprzedaży swoich dzieci.

Autor/źródło: Pixabay, licencja: CC0

W Bangkoku ostatnie miesiące spadku ekonomicznego uderza szczególnie w ubogie rodziny, które borykają się teraz ze skrajną nędzą. Głód zmusza rodziców do desperackiego kroku sprzedaży własnej córki, którą czeka rychłe zamążpójście.

Dziewczynki-żony to problem dość powszechny w Azji: od Indonezji po Indie, od Pakistanu po Wietnam. Przed pandemią zjawisko zostało znacznie zredukowane, szczególnie dzięki działaniom rządów, zachodnich organizacji międzynarodowych, a także Kościoła katolickiego. Pandemia Covid-19 i związane z nią obostrzenia spowodowały lawinowe zwolnienia z pracy. „To desperacja zmusza rodziny do tak dramatycznego czynu” – mówi Shipra Jha, przedstawicielka azjatyckiej organizacji pozarządowej „Femminile Girls Not Brides” w ONZ w Azji. Dodaje, że „to, co udało się do tej pory wywalczyć, runęło w gruzach kryzysu spowodowanego przez sytuację pandemiczną”.

Według ONZ, około 12 milionów dziewczynek na całym świecie wychodzi za mąż każdego roku, zanim skończą 18 lat. Potrzebne są zatem pilne i skuteczne działania, aby przeciwdziałać niszczycielskim skutkom gospodarczym i społecznym, jakie przyniosła sytuacja pandemii. W przeciwnym razie w ciągu najbliższej dekady do obecnych szacunków można będzie dodać kolejne 13 milionów przemocowych ślubów.

Według UNICEF-u jednym z krajów na świecie z najwyższym wskaźnikiem wczesnych małżeństw jest Indonezja, dlatego rząd Dżakarty podniósł minimalny wiek z 16 do 19 lat dla obu płci, próbując powstrzymać ten problem.

W rzeczywistości zezwolenia wydawane przez lokalne sądy religijne podważają tę normę. Według dżakartańskiego Ministerstwa Rozwoju Kobiet i Ochrony Dzieci, władze islamskie archipelagu zagwarantowały zielone światło dla ponad 33 tys. małżeństw nieletnich w okresie od stycznia do czerwca 2020 r., co znacznie przekracza łączną liczbę 22 tys. udzielonych w poprzednim roku.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-07 12:50:13
miniaturka

106 lat życia i 80 profesji zakonnej s. Adaminy

Siostra Adamina Maria Koczur ze zgromadzenia albertynek obchodzi 106 urodziny i 80 rocznicę profesji zakonnej
2020-09-07 14:29:00
miniaturka

Filokalia - droga do modlitwy serca

Filokalia to antologia tekstów obejmująca ponad sześćdziesiąt pism pochodzących od trzydziestu ośmiu autorów. Od wieków służą chrześcijanom pomocą w doskonaleniu się modlitwie i w rozwoju duchowym. Tym razem naszym przewodnikiem po tej skarbnicy myśli chrześcijańskiego Wschodu jest ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz. Poznajcie zatem "Nową Filokalię".
2020-09-07 14:32:04
miniaturka

Jedynymi, którzy się nie podporządkują, będą chrześcijanie

Bezbożna potęga powstanie z wielu narodów różniących się językami. Co to oznacza dla Kościoła? Czy nowe imperium zła zostanie pokonane? Odpowiedzi między innymi na te pytania szuka Jakub Jałowiczor w sposobie interpretowania Apokalipsy św. Jana przez o. Dolindo. Poniżej fragment rozdziału z książki "Apokalipsa o. Dolindo", która ukazała się własnie nakładem Wydawnictwa Esprit.
2020-09-08 06:47:39
miniaturka

Bp Keenan: spełniają się obawy Orwella, niektórzy są równiejsi

W społeczeństwach zachodnich już teraz dzieje się to, przed czym ostrzegał Orwell w „Folwarku zwierzęcym”, wszyscy są równi, ale niektórzy są równiejsi – uważa wiceprzewodniczący Episkopatu Szkocji, odnosząc się do projektu nowego prawa przeciw podżeganiu do nienawiści.
2020-09-08 07:36:14
miniaturka

Seminarium uczniów Ratzingera o zagadnieniu Boga

Zagadnieniu Boga pośród aktualnych wyzwań poświęcone będzie tegoroczne seminarium byłych uczniów kard. Ratizngera. Odbędzie się ono 25 i 26 września.
2020-09-08 07:52:16
miniaturka

Abp Vincenzo Paglia: Katolicki polityk nie może promować aborcji

Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia przypomina, że katolicki polityk nie może promować aborcji ani opowiadać się za jej legalizacją.