Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-22 08:13
Anna Bajon / Marek Raczkiewicz CSsR

Panama otwiera się na młodych pielgrzymów

Już dziś rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Do stolicy kraju zjeżdżają pielgrzymi, trwają ostatnie przygotowania, młodzi opanowują miasto.

Autor/źródło: ks. Andrzej Króliczek, ks. Andrzej Króliczek, licencja: CC BY

Na Cinta Costera trwają gorączkowe przygotowania, ponieważ to tutaj odbędą się najważniejsze wydarzenia ŚDM. Z malowniczej promenady można podziwiać drapacze chmur nowoczesnej Panamy oraz Ocean Spokojny. W oddali widać Casco Viejo, czyli kolonialną część miasta. Jak zauważa, bp Marek Solarczyk, miasto jest już wypełnione znakami ŚDM, a przede wszystkim życzliwością dla pielgrzymów. „Kiedy się idzie ulicą, kiedy się wchodzi do sklepu, Panamczycy z serdecznością witają, pozdrawiają. Jest to niesamowite doświadczenie takiej rodzinnej atmosfery. Ale też kilka razy już mi się zdarzyło, że idąc ulicą, zostałem zatrzymany przez człowieka, który prosił o błogosławieństwo. Biorąc to pod uwagę, widzimy, że ta tajemnica wiary dokonuje się tutaj w niesamowity sposób”.

Panamczycy o ŚDM

Wielu mieszkańców przyszło dzisiaj z ciekawości, aby zobaczyć scenę, potężne telebimy oraz stan przygotowań. „Początkowo byłam nastawiona sceptycznie do tego wydarzenia. Wyobrażałam sobie, że miasto zostanie sparaliżowane. Tymczasem zobaczyłam, że młodzi wnieśli dużo energii i ożywili kraj. Ludzie są zadowoleni i to widać. Sama postanowiłam coś zrobić i pomagam pielgrzymom” - mówi Carmen, która z zawodu jest dziennikarką. Zachęca innych, aby poszli jej śladem. Podobnego zdania jest taksówkarz Javier. „Panama czeka na Franciszka. Ostatni papież odwiedził nasz kraj w 1983 r. Byłem wówczas małym chłopcem”. Z ciekawością wypytuję, czy młodym podoba się tutejsze jedzenie. „Zawsze jest ryż”, mówi z uśmiechem. „No i jest dużo cieplej niż w Polsce”.

Młodzi zwiedzają miasto i czekają na Papieża

W Casco Viejo jest już sporo młodzieży, która zwiedza kolonialne zabytki: katedrę, kościół św. Józefa, Pałac Boliwara czy Plac Francuski. Kiedy grupy spotykają się na ulicy, rozpoczyna się wspólny śpiew i tańce. „Jestem Patricio Frutos z miasta Meksyk – mówi jeden z nich. – Chcę poznać dużo ludzi, kulturę innych, licznych krajów, napełnić się miłością Papieża, otrzymać wiele błogosławieństw, oraz poznać lepiej siebie i innych”. „A ja nazywam się Alisa Cara, jestem z Meksyku. Chcę przede wszystkim poznać Jezusa i Maryję, oraz napełnić się miłością, która – jak można zobaczyć – jest w tym kraju”.

Na placu przed katedrą stoi grupa młodzieży tubylczej w pięknych kolorowych strojach. Liczą na to, że Papież upomni się o ich prawa i że nie będą wykluczani ze społeczeństwa. „Nie możemy uczestniczyć na 100% jako tubylcy – mówi Rayli Jiménez. – Pragniemy, aby nie tylko w Panamie, ale na całym świecie tubylcy byli brani pod uwagę, włączani w konkretne programy, abyśmy byli wysłuchiwani w naszym kraju”.

Wśród wolontariuszy wielu Polaków

Trudno sobie wyobrazić ŚDM bez wolontariuszy. Ich zielone koszulki widoczne są z daleka. Jedną z grup stanowią polscy harcerze, którzy ściśle współpracują ze służbami rządowymi. „Jesteśmy na ŚDM w Panamie ze służbą medyczną – mówi Tomasz Staszewski zastępca komendanta głównego Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ZHR. – Jest nas około 200 ratowników z Polski. Wraz ze strażą pożarną i komitetem strony rządowej zabezpieczamy pielgrzymów pod kątem bezpieczeństwa, pierwszej pomocy. Tworzymy patrole ratownicze wraz ze strażą pożarną. Mamy 45 patroli medycznych. Jest to służba dość wyczerpująca w tych warunkach pogodowych, ale jesteśmy do dyspozycji”. Polscy wolontariusze cieszą się dużym uznaniem miejscowych władz kościelnych i cywilnych.

Polonia panamska włącza się w ŚDM

Ze ŚDM w Panamie cieszy się miejscowa Polonia, która w miarę swoich możliwości stara się pomóc młodzieży. Stanowią ją Polacy oraz małżeństwa polsko-panamskie. Polonia w Panamie nie jest liczna. Wiele par poznało się na studiach w Polsce. „Mam na imię Sajda. Jestem Panamką. Przyjechałam do Panamy z moim mężem po studiach. Skończyłam medycynę w Poznaniu. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że to spotkanie odbywa się w naszym kraju. A ja cieszę się szczególnie, że tak wielu Polaków przyjechało. Mamy nadzieję, że poczujecie się tutaj jak u siebie w domu. Mamy nadzieję, że połączy nas jeden Duch Boży i Boża miłość”.

W latach 80-tych María Rosas Bonilla studiowała medycynę na Akademii Medycznej we Wrocławiu. W Polsce miała okazję spotkać się z Janem Pawłem II. Teraz wraz z synem Edwingiem, który urodził się we Wrocławiu, cieszy się z przyjazdu Papieża Franciszka. „Dobrze to pamiętam, było to niesamowite wydarzenie – wspomina Maria Rosas. – Teraz dla nas Panamczyków bardzo ważne jest to spotkanie. Wszyscy są z tego powodu bardzo szczęśliwi. Chcemy, aby każdy z Panamczyków żył dobrze z Panem Bogiem”. Wszyscy mają nadzieję, że wizyta Papieża Franciszka będzie początkiem pozytywnych zmian w kraju.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-01-21 15:00:10
miniaturka

Papież: chrześcijanin żyje błogosławieństwami

Do życia godnego chrześcijanina opierającego się na błogosławieństwach wezwał Papież wiernych podczas homilii w Domu św. Marty.
2019-01-21 15:41:21
miniaturka

Kraków: ostatnie pożegnanie prof. Mieczysława Tomaszewskiego

W kolegiacie akademickiej św. Anny zebrała się rodzina, przyjaciele i uczniowie zmarłego oraz przedstawiciele środowisk akademickich i muzycznych.
2019-01-21 15:57:26
miniaturka

Panama: bp Marek Solarczyk „oszołomiony” liczbą polskich pielgrzymów na ŚDM

Przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Solarczyk jest „oszołomiony” dużą liczbą polskich pielgrzymów, którzy przyjechali na ŚDM. Jest ich trzy i pół tysiąca, nie licząc wolontariuszy i dziennikarzy.
2019-01-22 08:41:47
miniaturka

Prezydent Panamy: wizyta Papieża radością i okazją do dumy

To dla nas wielka radość gościć Papieża na naszej ziemi. Jesteśmy dumni, że wybrał ten mały, szlachetny i pracowity naród, aby powierzyć mu tak wielką odpowiedzialność – to słowa prezydenta Panamy w przededniu przybycia do tego kraju Ojca Świętego z okazji Światowych Dni Młodzieży.
2019-01-22 09:17:35
miniaturka

Łotwa: tydzień modlitw ekumenicznych

Trwający od ubiegłego piątku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest szczególnie uroczyście obchodzony na Łotwie. Kraj ten jest jednym z najbardziej zróżnicowanych pod względem wyznaniowym w Europie.
2019-01-22 09:41:51
miniaturka

Paryż: marsz dla życia

Ulicami Paryża przeszedł 13. Marsz dla życia, w którym wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Odbywał się on pod hasłem: „Stop dla lekceważenia aborcji” oraz w „obronie klauzuli sumienia” lekarzy odmawiających udziału w przerywaniu ciąży.