Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-24 13:20
mk

„Pamiętaj o nienarodzonych”. Przesłanie ze szczytu Klimandżaro

Grupa działaczy pro-life weszła na szczyt Klimandżaro z banerem przypominającym o trosce o nienarodzone dzieci. W drodze przeżyli zamieć śnieżną. „Nasz przewodnik powiedział nam później, że ludzie umierają tutaj w takich warunkach” – wspomina Pat Castle, założyciel organizacji Life Runners.

Autor/źródło: Facebook /LIFE Runners (facebook.com/liferunners413)

Ogłaszając przesłanie „Pamiętaj o nienarodzonych” ze szczytu góry, chcieli zainspirować ludzi do działania na rzecz obrony życia dzieci w łonie matki. Nie wiedzieli, że w czasie akcji ich życie też będzie zagrożone.

Wspinacze byli w grupie obrońców życia, których zaprosił do Tanzanii abp Paul R. Ruzoka, by podzielili się swoją wiedzą i świadectwem. Swoją podróż zakończyli wspinaczką na najwyższy szczyt kraju.

Jak wspomina dr Pat Castle, założyciel organizacji Life Runners, chcieli w ten sposób zainspirować działaczy pro-life, by robili więcej – modląc się (także przed ośrodkami aborcyjnymi), przemawiając, zachęcając do obrony życia nienarodzonych.

W grupie znalazł się bp Joe Coffey z amerykańskiej archidiecezji wojskowej, który już dwukrotnie wspinał się na Klimandżaro. Zespół spodziewał się, że wyprawa będzie trudna, przyznał Pat Castle, nie spodziewał się jednak, że ich życie znajdzie się w niebezpieczeństwie.

Gdy grupa pokonywała o północy ostatnie, strome podejście na górę, zaskoczyła ich śnieżyca. Zmagali się z silnym wiatrem, temperaturą poniżej zera i widocznością tak złą, że ​​ich przewodnik zaginął na dwie godziny. „Wszyscy obawialiśmy się, że możemy nie przeżyć” — relacjonował w rozmowie z Life Site News P. Castle.

„Nasz przewodnik powiedział nam później, że ludzie umierają tutaj w takich warunkach” – kontynuował. „Przypuszczam, że gdybyśmy jeszcze bardziej zdezorientowali się lub zgubili w tej zamieci, ktoś mógłby zostać pokonany przez żywioły, ponieważ nie było zasięgu telefonu komórkowego, nie było pomocy medycznej. Najbliższa pomoc to dwie lub trzy godziny zejścia z tej góry” – opisywał.

Pat Castle, który sam jest emerytowanym wojskowym, ukończył maratony m.in. na Wielkim Murze Chińskim czy górze Pikes Peak (4302 m n.p.m.). Pomimo dotychczasowych osiągnięć nazwał wspinaczkę na Klimandżaro „najtrudniejszą rzeczą, przez którą kiedykolwiek przeszedł” – zarówno fizycznie, psychicznie, jak i duchowo.

Bernadette Costello wspomina, że medytowała nad Chrystusem niosącym krzyż. „To jest jak ten ciężar: brakuje tlenu, a każdy krok jest tak ciężki” – powiedział Costello. Kiedy uderzyła w lód, upadła na ziemię „jakby spadała z tym krzyżem”. Towarzyszyło jej pocieszające poczucie, że Chrystus jest obecny z nią. Castle potwierdził, że to ich „głęboka wiara katolicka” pocieszała wspinaczy w niebezpiecznych chwilach.

Po dotarciu na szczyt góry rozpromieniona czwórka wspinaczy ustawiła się do zdjęcia, trzymając transparent „Pamiętaj o nienarodzonych”. Na banerze widniał również napis „Jer 1:5”, nawiązujący do fragmentu Pisma Świętego: „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię”. Biskup Coffey poprowadził modlitwę dziękczynną.

Pat Castle ma nadzieję, że ich gotowość do „znoszenia tych warunków, aby zainspirować ludzi do robienia więcej za najmniejszych z najmniejszych”, rzeczywiście skłoni innych do działania.

Choć ich wspinaczka mogła być niebezpieczna, to „najbardziej niebezpiecznym miejscem na planecie jest łono matki”, powiedział Life Site News P. Castle. „[Jest] więcej ofiar śmiertelnych w łonie matki niż gdziekolwiek indziej; aborcja jest główną przyczyną śmierci na świecie” – dodał.

Źródło: lifesitenews.com

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-24 12:09:39
miniaturka

Św. Bartłomiej Apostoł na zawsze pozostał przy Chrystusie

24 sierpnia obchodzone jest w Kościele katolickim święto św. Bartłomieja Apostoła. Co o nim wiemy? Komu patronuje? Dziś szczególnie mocno mogą prosić o jego wstawiennictwo mieszkańcy utrudzonych Indii oraz Armenii, w której poniósł męczeńską śmierć.
2021-08-24 12:30:24
miniaturka

Luis Badilla: kwestia papieży-emerytów zostanie uregulowana konstytucją apostolską

Jak twierdzi szef włoskiego portalu Il Sismografo, Luis Badilla, kwestia statusu papieży-emerytów wkrótce zostanie unormowana stosowną konstytucją apostolską. Portal ten uważany jest we Włoszech za dobre źródło informacji o tym, co dzieje się w Watykanie
2021-08-24 13:03:30
miniaturka

Kolejny rok PUNCS: chrześcijańska myśl społeczna w praktyce

Powszechny Uniwersytet Nauczania Chrześcijańsko Społecznego (PUNCS) rozpoczyna kolejny rok swojej działalności. Jego misją jest wdrażanie zasad chrześcijańskiej myśli społecznej w życie gospodarcze i społeczne oraz formowanie i budowanie środowiska animatorów takich zmian w Polsce i za granicą.
2021-08-24 13:31:57
miniaturka

Andrusiewicz: jesteśmy u początku czwartej fali epidemii

Jesteśmy u początku czwartej fali epidemii - stwierdził we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Szczyt tej fali, prognozowany dotąd na przełom września i października, może przesunąć się na październik – ocenił.
2021-08-24 13:38:55
miniaturka

Witamina D chroni przed rakiem?

Naukowcy mają coraz więcej dowodów na to, że witamina D może chronić przed rakiem. Wyniki badań mogą wkrótce doprowadzić do zaleceń dotyczących większego spożycia tej witaminy. Wszystko musi być jednak konsultowane z lekarzem, gdyż przedawkowanie wit. D również może być niebezpieczne.
2021-08-24 14:17:45
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Bóg nie wysyła proroków tylko wtedy, gdy już ze światem jest źle, ale najczęściej przed nadejściem katastrofy, aby dać człowiekowi szansę. Co znaczy dzisiaj być prorokiem? Głosić Bożą prawdę niezależnie od tego, czy jest miła dla uszu odbiorców.