Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-03 16:05
MG / Caritas.pl

Pamięć o zmarłych to przede wszystkim modlitwa, a nie wieńce i świece!

Tegoroczne pierwsze dni listopada są inne niż zawsze. Decyzją rządu ze względu na pandemię zamknięte zostały cmentarze, uniemożliwiając nam odwiedziny grobów osób bliskich. Czy nie jest to jednak dobra okazja do przemyślenia formy swojej pamięci o zmarłych?

Autor/źródło: Caritas.pl

Jak zauważa wspólnota Caritas Laudato si’, uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dni pamięci o zmarłych, a jednocześnie - spory problem ekologiczny. Co roku zapełniamy cmentarze zniczami, kwiatami i bogatymi dekoracjami. Z jednej strony piękny klimat i tradycja, z drugiej – zostają tony śmieci. Przed dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym wspólnota Caritas Laudato si’ zachęca, aby przyłączyć się do inicjatywy organizacji i środowisk dzielących się pomysłami, jak w sposobów bezpieczny dla środowiska upamiętnić tych, którzy odeszli.


Pamięć o zmarłych jest dla nas wyjątkowo istotna. Szukamy symboli dla wyrażenia, jak ważni są dla nas bliscy, których pożegnaliśmy na zawsze. Plastikowe wieńce, sztuczne kwiaty, okazałe znicze. Przynosimy je na cmentarze, z nadzieją, że posłużą dłużej niż naturalne dekoracje. Efekt niestety często ociera się o kicz, a koszty utylizacji tych dowodów pamięci są ogromne – zarówno w wymiarze ekonomicznym jak i ekologicznym. Alternatywą jest korzystanie z tego, co przynosi kolorowa jesień.


– Naturalne wianki to efekt pracy ludzkich rąk. To sztuka, która wyraża emocje, dobre intencje, talent, troskę… To nieporównywalnie piękniejszy dar niż produkowane masowo sztuczne dekoracje. Stworzenie ozdób w domu okazuje się być całkiem proste, a poświęcony na to czas może być okazją do wspominania bliskich w rodzinnej atmosferze – przekonuje Dominika Chylewska, odpowiedzialna za komunikację w projekcie Caritas Laudato si’ inspirowanym „zieloną” encykliką papieża Franciszka o tym samym tytule.

I niech im śmieci na wieki wieków…


„Mniej śmieci – więcej pamięci” to wspólna akcja takich środowisk i osób jak projekt Anielskie Ogrody, Parafialny Zespół Ekologiczny w Bytnicy, Ruch Świętego Franciszka z Asyżu (REFA), Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska, czy autorka bloga Inżynier w Zielonych Okularach. Jej uczestnicy zachęcają, aby w sposób nacechowany odpowiedzialnością za naszą planetę spojrzeć na tradycję upamiętniania zmarłych. Zapraszają do dzielenia się przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami na facebookowej stronie akcji (https://www.facebook.com/events/393212255032553/).


– Robimy krok w stronę własnego nawrócenia, gdy stawiamy ważne pytania o sens i celowość naszego działania. I do takiego kroku zapraszamy wszystkich, dla których modlitwa za zmarłych jest ważna – mówi br. Cordian Szwarc OFM, który w ramach projektu Caritas Laudato si’ włączył się w inicjatywę.

Każda parafia jest ważna


„W parafii moich dziadków ksiądz zakazał zostawiania plastikowych kwiatów na grobach ze względu na przykazanie miłości do… planety. Bunt trwał kilka tygodni. Teraz wszystko pięknie działa” – komentuje akcję pani Agnieszka na jednej z Facebookowych grup.


„Kiedyś było trochę skromniej, przynosiliśmy na groby gałązki świerku, wkładaliśmy do wazonu kwiaty. Zapalaliśmy znicze, ale nie było ich tyle. Najważniejsza jest modlitwa, msza święta i pamięć o zmarłych. Dzisiaj chyba kupujemy trochę za dużo – zauważa pani Helena odwiedzająca jeden z warszawskich cmentarzy.


Do akcji „Mniej śmieci – więcej pamięci” zaproszone są w sposób szczególny parafie, stowarzyszenia, fundacje, ekologiczne instytucje i wszyscy, którzy w swoich działaniach znajdą przestrzeń, by pochylić się nad dobrem naszej planety. O czym warto pamiętać wybierając się w tym roku na cmentarz?


  • Segreguj śmieci – kilka tygodni przed uroczystościami sprzątamy nagrobki naszych bliskich; zadbajmy o to, by śmieci trafiły do odpowiednich kontenerów. Warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danym regionie.
  • Wykorzystaj zniczodzielnie albo stwórz własną. To półki ustawione przy wejściach na cmentarze, na których odbywają się zniczowe wymiany. W wielu zniczach wystarczy zmienić wkład.
  • Zrób naturalny wianek – podczas spaceru zbierz w lesie kilka długich pędów igliwia, dzikiego wina, jarzębiny, gałązek głogu czy dzikiej róży. Można wykorzystać też naturalne trawy, szyszki i kwiaty, by skomponować dekorację.
  • Wykonaj znicz DIY – do słoika włóż świeczkę i wypełnij słoik kamyczkami, kasztanami lub szyszkami. Ozdób sznurkiem i małymi gałązkami świerku,
  • Zrezygnuj z chemii – detergenty wykorzystywane przez nas na cmentarzu spływają do gleby i przenikają do wód gruntowych; warto zaopatrzyć się w naturalne środki czyszczące, np. ocet, sodę.
  • Wybierz kwiaty lokalne, które nie są transportowane z dalekich krajów i nie wymagają użycia dużej ilości pestycydów.
  • Usiądź z rodziną w domu, zaparz herbatę, wyciągnij stare albumy, wspomnij bliskich!

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-03 13:15:08
miniaturka

Krzywy Las pod opieką PGE

Grupa PGE wesprze rewitalizację Krzywego Lasu pod Gryfinem. To kolejny projekt PGE Polskiej Grupy Energetycznej, którego celem jest zarówno troska o walory przyrodnicze, jak i edukacja ekologiczna młodych pokoleń.
2020-11-03 13:46:16
miniaturka

Kościół nie może iść na żaden kompromis

W wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej, abp Stanisław Gądecki podkreśla bezkompromisowe stanowisko Kościoła wobec aborcji, mówi o atakach na świątynie i relacjach państwo - kościół. Odnosi się także do prezydenckiego projektu ustawy o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.
2020-11-03 14:25:57
miniaturka

Modlitwa pokutna za grzechy przeciw życiu trwa na całym świecie

Modlitewną akcję Różaniec do Granic Nieba zainicjowano 1 listopada w sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Modlitwa pokutna za grzechy przeciwko życiu trwa w 13 tys. miejsc na całym świecie i można do niej włączyć się w okresie oktawy Uroczystości Wszystkich Świętych, czyli do 8 listopada.
2020-11-03 14:37:13
miniaturka

List otwarty do Jarosława Kaczyńskiego: obrońcy życia czują się oszukani jako wyborcy

Projekt ustawy regulującej kwestie dopuszczalności aborcji wniesiony przez prezydenta spotkał się z jednoznacznie negatywną oceną środowisk pro-life. W ich imieniu sprzeciw wyraził Wojciech Zięba, przypominając także niezrealizowane postulaty poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych
2020-11-03 14:44:35
miniaturka

Rodzina jest super!

12 różnych rodzin, 12 różnych miejsc w Polsce, 12 różnych doświadczeń. Łączy ich jedno: rodzina! Czy warto ją zakładać? Dziś potrzeba nam promocji dobrych wartości. Nowy, ciekawy serial „Rodzina jest super!” ruszy już wkrótce na YouTube. Projekt prowadzi Krzysztof Opeldus, znany jako „Tata prezes”.
2020-11-03 15:28:42
miniaturka

NDE, czyli doświadczenia z pogranicza śmierci. Jak je wytłumaczyć?

Doświadczenie stanu bliskiego śmierci (NDE) pochodzi od angielskiego określenia near-death experience i odnosi się do odczuć osób, które doświadczyły osoby, które niemal umarły lub były w stanie śmierci klinicznej. Wbrew pozorom, takie stany nie należą do rzadkości a ich występowanie wynika ze stałego postępu nauk medycznych i zaawansowanych technik reanimacyjnych.