Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-29 12:38
ek / Michał Król SJ

Pakistański kardynał: jesteśmy mniejszością, ale czynną i widoczną

Niewielka wspólnota katolicka w Pakistanie, jest widocznym świadkiem wiary w tym muzułmańskim kraju – zwraca uwagę kard. Joseph Coutts, ordynariusz Karaczi.

Autor/źródło: Ollivry/pl.wikipedia.org/licencja CC BY-SA 4.0

W dniu wczorajszym ten pakistański duchowny został włączony do Kolegium Kardynalskiego.

Katolicy stanowią 2,5 proc. ponad 200-milionowej populacji Pakistanu. Prowadzą jednak wiele dzieł i służą całemu społeczeństwu. Za swe szczególne zadanie uważają dialog, który jest nie tyle dialogiem słów, bo ten często przekształca się w jałową dyskusję, ale dialogiem życia i czynów – mówi hierarcha. Zakłada się on szczególnie na posłudze w instytucjach oświatowych i placówkach medycznych, które są otwarte dla wszystkich, bez względu na religię – dodał kard. Coutts.

Zgodnie z konstytucją, mamy zapewnioną wolność religijną – mówi kard. Coutts. – W Pakistanie można napotkać wiele kościołów i instytucji chrześcijańskich, takich jak szkoły, szpitale, ośrodki dla osób z niepełnosprawnością, dla narkomanów i wiele innych dzieł charytatywnych. Caritas Pakistanu zawsze jest na pierwszej linii frontu, gdy zdarzają się katastrofy naturalne. Stanowimy niepokaźny procent populacji, ale nie jesteśmy mniejszością ukrytą lub cichą. Nasze dzieła są widoczne i doceniane przez rząd, jak i przez wielu muzułmanów. Mamy oczywiście swoje trudności. Ciągle spotykamy się z dyskryminacją. Jest wiele innych wyzwań, szczególnie w ostatnim czasie, od 10 lat. Rozwija się militarno-ekstremistyczna wersja islamu, organizacje jak Al-Kida, Talibowie, a teraz tzw. Państwo Islamskie, które prawdopodobnie ma związki z naszymi lokalnymi grupami ekstremistycznymi. To są grupy, które atakują nasze kościoły – czego wcześniej nie było. Rząd daje ochronę dla wszystkich kościołów. Szczególnie w niedzielę i przy większych uroczystościach, ostrzega nas i prosi o szukanie wsparcia w policji. To są więc niektóre problemy, z którymi się borykamy, ale naszym obowiązkiem jako chrześcijan, jako Kościoła, jest być świadkami naszej wiary.

Kard. Coutts przyznaje, że papieska nominacja była dla niego wielkim zaskoczeniem. Do tej pory mała i młoda wspólnota Kościoła w Pakistanie charakteryzowała się wielką bliskością pasterzy z wiernymi. Mam nadzieję, że nowe obowiązki nie oddalą mnie od ludzi – dodaje metropolita Karaczi.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-29 11:22:06
miniaturka

Papież do metropolitów: służyć Bogu za cenę wygody, stanowiska, męczeństwa

- Miłosierna miłość Boga wymaga, aby pójść do wszystkich zakątków życia, aby dotrzeć do wszystkich, nawet za cenę «dobrego imienia», wygody, stanowiska... męczeństwa – mówił Franciszek podczas Eucharystii w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła.
2018-06-29 11:57:39
miniaturka

Licheń: Odpust ku czci Matki Bożej Licheńskiej

Odpust ku czci Matki Bożej Licheńskiej przypada w najbliższy poniedziałek, 2 lipca. W tym dniu w licheńskiej bazylice będzie obowiązywał niedzielny porządek Mszy św.
2018-06-29 12:34:13
miniaturka

Abp Ryś: w Polsce ważne jest podkreślanie jedności z Papieżem

W czasie uroczystej Eucharystii w Watykanie Papież Franciszek pobłogosławił paliusze, które nowym metropolitom zostaną nałożone w miejscach ich posługi. Są one znakiem jedności z Biskupem Rzymu.
2018-06-29 12:59:12
miniaturka

Franciszek: Kościół potrzebuje wiary Piotra i Pawła

Na znaczenie dla Kościoła w Rzymie i na całym świecie świadectwa świętych Piotra i Pawła wskazał Papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.
2018-06-29 13:09:53
miniaturka

Kraków: Piknik rodzinny przed Oknem Papieskim

Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie zaprasza na Piknik Rodzinny przed Oknem Papieskim, który odbędzie się w dniu 25 lipca 2018 r. przy ul. Franciszkańskiej 3.
2018-06-29 13:34:29
miniaturka

Góra św. Anny - zaproszenie dla dzieci

W najbliższą niedzielę - 1 lipca 2018 - odbędzie się doroczna Pielgrzymka Dzieci do Sanktuarium św. Anny na Górze św. Anny.