Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-20 09:59
AC / ŁS,vaticannews.va

Pakistańscy chrześcijanie boją się konsekwencji powrotu talibów do Afganistanu

Sytuacja Kościoła w Pakistanie jest bardzo trudna. Porwania, przymusowe konwersje i małżeństwa dziewcząt pochodzących z mniejszości religijnych, głównie chrześcijanek i hinduistek, są codziennością. Teraz doszła obawa, że to wszystko się jeszcze bardziej nasili.

Autor/źródło: VaticanNews.va

Pakistańscy chrześcijanie obawiają się konsekwencji powrotu talibów do sąsiedniego Afganistanu. „Zdobycie przez nich władzy przyczyni się do wzrostu prześladowań mniejszości religijnych i będzie paliwem dla radykalizacji miejscowych muzułmanów” – uważa ks. Mushtaq Anjum. Podobne obawy wyrażają działacze na rzecz praw człowieka pracujący w tym kraju.

Z kolei ks. Bonnie Mendes jest przekonany, że to, co dzieje się w Afganistanie, nie powinno radykalnie zmienić sytuacji pakistańskiego Kościoła. „Zawsze byliśmy i będziemy na celowników islamistów ponieważ jesteśmy przez nich utożsamiani z Zachodem. Dżihadyści uważają, że uderzając w chrześcijan, uderzają w Amerykę” – powiedział były członek komisji sprawiedliwości i pokoju pakistańskiego episkopatu.

Sytuacja Kościoła w Pakistanie jest bardzo trudna. Porwania, przymusowe konwersje i małżeństwa dziewcząt pochodzących z mniejszości religijnych, głównie chrześcijanek i hinduistek, są codziennością. Jedną z ostatnich porwanych chrześcijanek jest 15-letnia Simran Masih z prowincji Pendżab. Kiedy szła do sklepu dwóch uzbrojonych mężczyzn wciągnęło ją do rikszy. Sprawcy pozostają bezkarni.

Tylko w tym roku komisja pakistańskiego episkopatu ds. sprawiedliwości i pokoju odnotowała 24 takie przypadki. Szacuje się, że rocznie ofiarą tego procederu pada ok. tysiąca kobiet. Uprowadzenia i przymusowe konwersje ułatwia system prawny Pakistanu, który przymyka oko na jawne przestępstwa. „System sądowniczy stał się siatką bezpieczeństwa dla pedofilów i gwałcicieli, którzy usprawiedliwiają swoje uczynki islamem” – uważa Nasir Saeed, szef organizacji zajmującej się obroną praw człowieka w Pakistanie.

W Pakistanie obowiązuje także kontrowersyjne prawo o bluźnierstwie. Karze ono śmiercią lub dożywotnim więzieniem każdego, kto rzekomo znieważa Mahometa lub profanuje Koran i jest często nadużywane w sporach osobistych.

źródło: Łukasz Sośniak, vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-20 08:38:39
miniaturka

Kolejna grupa osób ewakuowanych z Kabulu wylądowała w Warszawie

Kolejna grupa osób ewakuowanych z Kabulu wylądowała w Warszawie – poinformował w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Samolot z wylądował w nocy z czwartku na piątek na warszawskim Okęciu.
2021-08-20 09:01:20
miniaturka

Zwierzęta w mikstackim sanktuarium św. Rocha pobłogosławione

Podczas uroczystości odpustowych w Mikstacie odbyła się niezwykła procesja. Były na niej konie, kucyki, krowy, chomiki, króliki, szynszyle, kurczaczki. Były koty i psy, różnych ras i wielkości, a nawet patyczaki, wąż i alpaki. Zwierzęta zostały pobłogosławione przez bp. Damiana Bryla w dniu św. Rocha.
2021-08-20 09:29:23
miniaturka

Chrześcijanie w Afganistanie – historia i współczesność

Zagarnięcie 16 sierpnia przez radykalnych islamistów – talibów władzy w Afganistanie jest okazją do przyjrzenia się także dziejom chrześcijaństwa w tym kraju. Należy jednak zaznaczyć, że od wielu wieków na tych ziemiach jest obecny niemal wyłącznie islam, choć bardzo zróżnicowany wewnętrznie.
2021-08-20 10:17:54
miniaturka

„Byłeś człowiekiem wielkiego zaufania Bogu”. Diecezja pożegnała abp. Henryka Hosera

Byłeś dla nas towarzyszem, nauczycielem, lekarzem. Człowiekiem wielkiego zaufania Bogu i wielkiego podziwu i wrażliwości na człowieka – mówił bp Marek Solarczyk, ordynariusz radomski w homilii podczas Mszy św. żałobnej będącej diecezjalnym pożegnaniem śp. abp. Henryka Hosera.
2021-08-20 10:26:45
miniaturka

Żydowska fundacja porównuje amerykańskie badania medyczne do działalności dr. Mengele

Finansowane przez podatników badania medyczne na Uniwersytecie w Pittsburghu z wykorzystaniem organów abortowanych dzieci są wyrazem duchowej i moralnej zgnilizny, jak podkreśla żydowska organizacja pro-life Jewish Pro-Life Foundation.
2021-08-20 10:29:23
miniaturka

Rosyjski lekarz kontra aborcja farmakologiczna

W Rosji przeprowadza się pół miliona aborcji farmakologicznych rocznie. Wiele kobiet zaraz po przyjęciu tabletki poronnej zaczyna żałować swojej decyzji. To właśnie dla nich powstała rosyjskojęzyczna wersja amerykańskiej strony internetowej informującej, jak uratować dziecko już po zażyciu pigułki aborcyjnej.