Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-26 10:37
AC / Łukasz Sośniak SJ/ vaticannews.va

Pakistan: restrykcje pozbawiły ubogich dochodu, Caritas pomaga

Od czasu wykrycia pod koniec lutego pierwszej infekcji, liczba zarażonych koronawirusem w Pakistanie stale rośnie. Caritas Pakistan rozdziela żywność wśród najbiedniejszych i informuje jak uniknąć zarażenia. Obecnie w kraju jest ponad 50. tysięcy chorych, a ponad tysiąc osób zmarło.

Autor/źródło: Pixabay, subhamshome28, licencja: CC0

Od czasu wprowadzenia restrykcji, m.in. zakazu wychodzenia z domów, w beznadziejnej sytuacji znalazły się szczególnie osoby ubogie i bezrobotne oraz ci, którzy pracowali na dniówki. „Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień, bez pomocy Caritas te osoby zginęłyby nie z powodu koronawirusa, ale z głodu. Rząd ogłosił plany pomocy, ale nie zrobił wiele, aby je wdrożyć” - mówi dyrektor Caritas Pakistan, Amjad Gulzar.

Caritas Pakistan wspiera najuboższych

- Sytuacja ograniczeń z powodu koronawirusa spowodowała ogromne cierpienie ludzi w związku z utratą pracy i środków do życia. Najbardziej ucierpiały osoby żyjące za dniówkę, nierzadko pracujące cały dzień na to, aby wieczorem nakryć stół dla swojej rodziny – powiedział Radiu Watykańskiemu Gulzar. - Caritas wkroczyła do akcji, aby pomóc szczególnie takim osobom. Dostarczamy im paczki z pomocą żywnościową, które pozwalają z dnia na dzień przeżyć czterem, pięciu osobom. W ten sposób wspieramy ponad 5 tysięcy rodzin. Oprócz tego staramy się zbierać informacje o pandemii korzystając z danych Światowej Organizacji Zdrowia i innych instytucji, aby uświadamiać społeczeństwo jak chronić się przed zarażeniem COVID-19.

Trwająca ponad dwa miesiące blokada doprowadziła Pakistan na skraj upadku gospodarczego. Zdaniem Amjada Gulzara skutki pandemii utrzymają się w kraju jeszcze bardzo długo po wznowieniu działalności gospodarczej i handlowej. „Jednym z najbardziej niepokojących efektów będzie wysoki poziom bezrobocia, który dotknie nie tylko poszczegółne rodziny, ale całe społeczności” - powiedział dyrektor Caritas Pakistan. Dlatego Caritas zorganizował niedawno spotkanie koordynacyjne z przedstawicielami wszystkich diecezji. W ciągu najbliższych czterech lat zostaną uruchomione i wdrożone programy długofalowej pomocy we wszystkich 48 okręgach kraju. Będą one dotyczyć szczególne młodzieży, która otrzyma dostęp do szkoleń zawodowych, aby łatwiej znaleźć zatrudnienie lub założyć własną działalność gospodarczą. Programy te będą koordynowane przez Caritas we współpracy z władzami okręgowymi.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-26 08:44:12
miniaturka

Matka dziecka z zespołem Downa pozywa brytyjski rząd

Mama dziecka z zespołem Downa pozwała rząd w związku z prawem do aborcji, które obowiązuje w Wielkiej Brytanii. Jej zdaniem dyskryminuje ono dzieci z upośledzeniem i traktuje jak obywateli drugiej kategorii.
2020-05-26 09:19:22
miniaturka

Misjonarki Miłości ratują ubogich Kalkuty od śmierci głodowej

Misjonarki Miłości uratowały od śmierci głodowej co najmniej 40 tys. rodzin zamieszkujących slumsy Kalkuty. Ich sytuacja dramatycznie pogorszyła się po wprowadzeniu przez indyjskie władze obostrzeń związanych z pandemią.
2020-05-26 10:12:28
miniaturka

O. Patton: Bazylika Grobu otwarta, nie ulegajmy strachowi

Po prawie dwóch miesiącach zamknięcia, w Ziemi Świętej otwarto kościoły dla wiernych z możliwością uczestniczenia w liturgii. Wśród nich została otwarta także Bazylika Grobu Pańskiego. „Ostatni raz świątynia ta była tak długo zamknięta dla wiernych w XIV wieku” – przypomniał o. Francesco Patton.
2020-05-26 11:08:20
miniaturka

Jestem biskupem jasnogórskim

W oczekiwaniu na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego Radio Watykańskie przybliża postać Prymasa Tysiąclecia.
2020-05-26 11:30:12
miniaturka

Siostry Misjonarki dla Polonii w #hot16challenge2

Siostry Misjonarki dla Polonii zostały nominowane w akcji Hot 16 Challenge 2 i wywiązały się z zadania. Celem jest zbiórka pieniędzy na pomoc w walce z koronawirusem i na rzecz lekarzy i szpitali walczących z pandemią. Prezentujemy #hot16challenge2 w wykonaniu sióstr! Piosenka dedykowana polskiej emigracji.
2020-05-26 11:38:17
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Kościół łączy ludzi

Logiką miłości, logiką Ewangelii jest logika daru z siebie. Komentarz do Ewangelii.