Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-20 11:11
AC / Paweł Pasierbek SJ /vaticannews.va

Pakistan: chrześcijanom odmawia się pomocy

W obecnej sytuacji zaostrzonych przepisów związanych z walką z koronawirusem mniejszości religijne w Pakistanie, a szczególnie chrześcijanie, są bardzo dyskryminowani w dostępie do działań charytatywnych. Informuje o tym dyrektor włoskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Alessandro Monteduro zaznaczył, że odmawia się im paczek żywnościowych, jak i tych, które zawierają podstawowe środki higieniczne. Postępowanie takie tłumaczone jest faktem, że rzeczy te zostały zakupione za pieniądze złożone przez muzułmanów w ramach jałmużny przewidzianej przez prawo koraniczne. „Trzeba przyznać, – stwierdził Monteduro – że chrześcijanie w Pakistanie traktowani są jak obywatele drugiej kategorii”.

Rząd Pakistanu musi zaangażować się w przestrzeganie praw mniejszości

- To prawda, chrześcijanie w Pakistanie są obiektem wielu prześladowań, na przykład nie mogą prowadzić restauracji, często nie mogą brać udziału w konkursach publicznych na lepsze stanowiska pracy, wolno im ubiegać się jedynie o te najprostsze, nie mogą być nauczycielami. Stąd też tamtejsi chrześcijanie są najbardziej cierpiącą częścią społeczeństwa, źle opłacani w pracach, które są na granicy niewolnictwa XXI wieku – podkreślił w wywiadzie dla papieskiej rozgłośni dyrektor włoskiej secji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. - Kiedy w minionym roku osobiście odwiedziłem Pakistan, stolicę Pendżabu, Lahaur, miałem możność być w tamtejszej cegielni, prawdziwym i bardzo konkretnym miejscu niewolnictwa naszych czasów. Dlatego jest bardzo pożądaną i konieczną rzeczą, aby rząd pakistański dał jakieś przebłyski większego zainteresowania mniejszościami i większego poszanowania wolności religijnej oraz pokazał, że przejmuje się cierpieniem chrześcijan, którzy są obywatelami tego kraju.

Odnosząc się do wyroku Sądu Najwyższego Pakistanu, który uniewinnił i uwolnił z więzienia Asię Bibi, fałszywie oskarżoną o bluźnierstwo przeciw Mahometowi, Alessandro Monteduro podkreślił, że ten wyjątek niestety nie polepszył sytuacji wielu chrześcijanek i hinduistek, które są porywane i zmuszane do wyjścia za mąż za muzułmanów i przejścia na islam. Przykładem może być przypadek 14. letniej Humay Younus, porwanej jakiś czas temu, którą bezskutecznie próbują uwolnić rodzice wraz z organizacjami wspierającymi ich. „A władze nie potrafią aresztować jej prześladowcy, gdyż panujące tam prawo i zwyczaje chronią tego typu okropne zbrodnie” – stwierdził Monteduro.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-20 09:18:01
miniaturka

Papież o uwielbianiu Boga we wszystkich Jego stworzeniach

Papież Franciszek w swoim wpisie na Twitterze nawiązał do wielbienia Stwórcy we wszystkim, co stworzył.
2020-05-20 10:04:30
miniaturka

Ukraina: żywa pamięć o Janie Pawle II

Nowa świątynia pod wezwaniem św. Jana Pawła II, a także centrum duszpasterskie jego imienia, to sposób w jaki archidiecezja lwowska postanowiła uczcić 100-lecie urodzin Jana Pawła II.
2020-05-20 10:23:42
miniaturka

Przekazali 210 tysięcy dla siedleckiego szpitala

Dzięki akcji Caritas Diecezji Siedleckiej pn.: „Księża na szpital” zainicjowanej apelem ks. Biskupa Kazimierza Gurdy oraz przez kapłanów, a także ogólnopolskiej akcji „Zanurzeni w miłości” udało się zebrać w sumie 210 tysięcy złotych dla Szpitala Miejskiego w Siedlcach.
2020-05-20 10:52:44
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Cóż znaczy ta chwila, o której mówi?

«Jeszcze chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie». Komentarz do dzisiejszej Ewangelii, J 16, 16-20.
2020-05-20 11:26:17
miniaturka

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że przyszła szczepionka przeciwko Covid-19 będzie dobrowolna. Przedstawiając szczegóły operacji „Warp Speed”, mającej na celu wyprodukowanie i dystrybucję ponad 500 milionów ampułko-strzykawek do stycznia 2021 r., prezydent zapewnił, że nowa szczepionka będzie dla tych, „którzy chcą ją dostać”.
2020-05-20 11:33:57
miniaturka

Danuta Rybicka o Janie Pawle II

Ostatnie wakacje „Środowiska” z wujkiem na kajakach miały miejsce w lipcu 1978 roku.