Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-17 10:28
nc

Ożywienie w Hiszpanii nastąpi dopiero latem

Czarny rok dla turystyki – udział w PKB spadł z 12,4% do 4,3%, czyli o jedną trzecią, do poziomu sprzed 20 lat. W 2020 roku obroty zmniejszyły się o 106 mld euro (spadek o prawie 70% w porównaniu z rokiem 2019). Oznacza to, że turystyka przestała już być motorem hiszpańskiej gospodarki.

Majorka: widok na jedną z ulic
Autor/źródło: Ana-Maria Nichita / unsplash.com

Prognoza na ten rok 2021 także nie jest zbyt optymistyczna. Z powodu ograniczeń mobilności ludności, aż 85% popytu pozostaje wciąż zablokowane. Dlatego w całym pierwszym kwartale spodziewany jest spadek sprzedaży o 80% (około 60 mld euro).

Taką perspektywę nakreśla Exceltur, stowarzyszenie skupiające główne firmy sektora turystycznego. Przewiduje ono ożywienie gospodarcze dopiero na sezon letni i postuluje, że aby uratować część działalności w tym roku, trzeba przyspieszyć proces szczepień. Dodatkowo, aby wesprzeć sektor i uniknąć bankructwa wielu firm, należy także zapewnić plan pomocy bezpośredniej w wysokości 5 mld euro.

Rok 2021 jest przedstawiony jako „rok ekstremalnej złożoności”, w którym oczekuje się przychodów w wysokości 96 mld euro, z deficytem 58 mld euro. To o 37% mniej w porównaniu z rokiem 2019. Idea ożywienia w okresie wielkanocnym wydaje się coraz bardziej odległa. Na wyraźną poprawę sytuacji możemy liczyć w drugiej połowie roku. Z kolei 70% przedsiębiorców uważa, że nastąpi to dopiero w 2022 roku, a według 50% nie wcześniej niż w roku 2023.

W 2020 r. liczba turystów zmniejszyła się o 65 mln. Do sektora nie wpłynęło 55 mld w walucie obcej, ucierpiało ponad 700 000 miejsc pracy. „Wyniki z 2020 roku są katastrofalne, a oskarżenie o nie padło ze strony dużej części hiszpańskiego środowiska biznesowego, zdziwionego brakiem bezpośredniej pomocy” – powiedział José Luis Zoreda, wiceprezes Exceltur. Najbardziej ucierpiały biura podróży. Ich obroty spadły o 80%. Pod względem geograficznym, najbardziej uzależnione od popytu zagranicznego są: Baleary (-90%), Katalonia (-80%), Madryt (-77%) i Walencja (-72%). Straty na Wyspach Kanaryjskich były relatywnie mniejsze (-60%), ponieważ szczyt sezonu jest tam jesienią.

Poza deficytem wygenerowanym w 2020 roku, prognozy na rok 2021 „są obarczone zmiennością i niepewnością”. „Większość przedsiębiorców obawia się rozwoju sytuacji w pierwszym kwartale i nie ma odwagi snuć jakichkolwiek perspektywicznych planów” – mówi Zoreda. Restrykcje powodują, że 90% działalności jest zawieszona, a przedsiębiorcy przewidują 79% spadek sprzedaży w stosunku do pierwszego kwartału ubiegłego roku.

„Ciężko dostosować działalność w biznesie turystycznym do zaistniałej sytuacji. Trudno też tworzyć scenariusze na kolejne kwartały” – wyjaśnia Zoreda. Premier rządu, Pedro Sánchez, powiedział, że wzmożony popyt zagraniczny nie jest spodziewany wcześniej niż pod koniec lata. „Gdyby tak się stało, to wszystkie moje pozytywne prognozy ległyby w gruzach” – mówi menedżer, który ma nieco bardziej optymistyczne spojrzenie na rozwój sytuacji.

Sektor uważa, że w tym roku jedynym sposobem na odbicie się od dna jest przyspieszenie tempa szczepień, utrzymanie programu ERTE w celu zachowania miejsc pracy. Program ERTE umożliwia „czasową regulację zatrudnienia”. Zezwala, aby z przyczyn ekonomicznych, technicznych, organizacyjnych, produkcyjnych albo z powodu siły wyższej, przejściowo zawiesić część pracowników w wykonywaniu obowiązków lub nawet całą załogę.

Przedstawiciele branży turystycznej liczą na 5 mld euro w formie pomocy bezpośredniej. Jednak to tylko 10% strat, spowodowanych ubiegłorocznym spadkiem aktywności w zagranicznej wymianie turystycznej. Jeśli te warunki zostaną spełnione „może być tak, że pod koniec drugiego kwartału, hiszpański popyt odbije się od dna, a w trzecim nieco bardziej ustabilizuje się popyt międzynarodowy”.

Dla agencji Exceltur, wszystkie oczekiwania dotyczące ożywienia działalności w 2021 roku, „zależą od tego, jak będą rozwijać się procedury szczepień i od tego, czy uda się opracować unikalne procedury, które usprawnią społeczną mobilność”. Na przykład w Dubaju szczepi się pracowników sektora turystycznego, a pomysł ten – jak twierdzi Exceltur – może pomóc przywrócić chęć do podróżowania.

Hiszpania jest uzależniona od turystyki międzynarodowej, więc podróżni pochodzący z naszych głównych rynków (Wielka Brytania, Niemcy i Francja) – dzięki szczepieniom – „powinny mieć wysoki wskaźnik odporności na koronawirusa”.

Jednocześnie Exceltur ostrzega, że są już firmy, które przechodzą z etapu płynności do etapu zagrożenia wypłacalności. „Korzystamy z ogólnych środków (kredyty ICO i ERTE), ale nie mamy konkretnych środków, jak inne kraje” – mówi Oscar Perelli, dyrektor ds. badań w Exceltur i przytacza przykłady. Włochy finansują 20% spadku dochodów, a Niemcy z funduszu o wartości 11 mld euro, rekompensują zamkniętym przedsiębiorstwom turystycznym do 70% utraconego obrotu.


Autor: Raquel Villaécija / Źródło: El Mundo

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-17 10:03:14
miniaturka

Bp Miziński: Spróbujmy odsunąć się od zgiełku i znaleźć więcej czasu na modlitwę

Sekretarz generalny Episkopatu zachęcił do udziału w nabożeństwach pasyjnych i rekolekcjach wielkopostnych, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa i ograniczeń w czasie pandemii. „Nie zapominajmy o konkretnych czynach miłości” – przypomniał bp Artur G. Miziński.
2021-02-17 10:20:29
miniaturka

Papież na Wielki Post: W tym czasie nawrócenia odnówmy naszą wiarę

W tym czasie nawrócenia odnówmy naszą wiarę, zaczerpnijmy „żywej wody nadziei” i przyjmijmy z otwartym sercem miłość Boga, która przemienia nas w braci i siostry w Chrystusie – napisał papież Franciszek w Orędziu na Wielki Post 2021. Papież przypomina, że post, modlitwa oraz jałmużna są warunkami i znakami nawrócenia.
2021-02-17 10:22:31
miniaturka

Belgia: biskupi apelują o otwarcie wszystkich kościołów i kaplic

Belgijscy biskupi apelują o szczególną mobilizację na Środę Popielcową. Tamtejszy Kościół jest już wycieńczony drakońskimi obostrzeniami sanitarnymi, które od roku dławią życie wspólnot parafialnych.
2021-02-17 10:46:17
miniaturka

Wielki Post 2021 - propozycje online

Środa Popielcowa rozpoczęła 40-dniowy czas modlitwy, refleksji, pokuty i otwartości na drugiego człowieka. To kolejna dana nam przez Boga szansa, by do Niego wrócić. Wykorzystajmy Wielki Post owocnie, by dobrze przygotować się na Zmartwychwtanie Pańskie. Oto kilka przykładowych inicjatyw, w które można się włączyć w tym czasie.
2021-02-17 10:53:21
miniaturka

Prof. Horban: jesteśmy na najlepszej drodze, by zawitała do nas trzecia fala pandemii

Jesteśmy na najlepszej drodze, żeby zawitała do nas III fala pandemii - mówił we wtorek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Dodał, że jeżeli potwierdzi się wzrost zachorowań, to możemy zapomnieć o rozmrażaniu gospodarki.
2021-02-17 11:23:36
miniaturka

Ile żubrów mieszka w Puszczy Białowieskiej? Zakończono zimową inwentaryzację zwierząt

715 osobników, w tym 70 młodych urodzonych w 2020 roku doliczono się w czasie zimowej inwentaryzacji żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Park narodowy zaznacza, że to dane na podstawie przeprowadzonych obserwacji.