Ozdrowieńcy, którzy honorowo oddają osocze, mogą skorzystać z ulgi przy rozliczaniu PIT

Ozdrowieńcy, którzy przeszli COVID-19 i którzy honorowo oddają osocze, mogą, tak jak krwiodawcy, odpisać specjalną ulgę w PIT – poinformował we wtorek resort finansów. Przypomniano, że ulga wynosi 130 zł na 1 litr oddanej krwi czy osocza.

„Ozdrowieńcy COVID-19, którzy honorowo oddają osocze, mogą skorzystać w rozliczeniu PIT z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa” – przekazało Ministerstwo Finansów na Twitterze. 

Na portalu podatki.gov.pl czytamy, że odliczeniu od dochodu/przychodu podlegają darowizny przekazane na cele krwiodawstwa, które są realizowane przez honorowych dawców krwi.

„Ulga przysługuje w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty określonej przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o publicznej służbie krwi (rozporządzenie Ministra Zdrowia) i litrów oddanej krwi lub jej składników. Zarówno za oddanie krwi jak i jej składników (np. osocza) przysługuje ta sama stawka rekompensaty w wysokości 130 zł za 1 litr” – wskazano na stronie.

Dodano, że „odliczyć można wartość faktycznie dokonanej darowizny – nie więcej jednak niż kwotę stanowiącą 6 proc. dochodu/przychodu darczyńcy. Limit jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele kultu religijnego, na działalność pożytku publicznego oraz na kształcenie zawodowe” – wyjaśniono.

Ministerstwo dodało, że nie odlicza się darowizn zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów albo odliczonych od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne/odliczonych od dochodu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przypomniano, że wartość darowizny, czyli oddanej krwi bądź osocza, należy udokumentować w jednostce, która zajmuje się pobieraniem krwi. W takim zaświadczeniu podawana jest ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników.

Resort dodał, że taką darowiznę odlicza się: w trakcie roku podatkowego przy - obliczaniu zaliczek na podatek przez podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej oraz z najmu, dzierżawy, które podlegają opodatkowaniu przy zastosowaniu skali podatkowej; obliczaniu miesięcznego (kwartalnego) ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Można też to zrobić po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu PIT-36, PIT-37 lub PIT-28.

„Podatnik, który odlicza darowiznę jest zobowiązany w zeznaniu podatkowym wykazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację właściwej jednostki organizacyjnej, która realizuje zadania w zakresie pobierania krwi” – podkreślono. 

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama