Strona główna
opoka.org.pl
2022-03-19 15:41
PS

Oświadczenie kard. O'Malleya dot. Konstytucji Apostolskiej PRAEDICATE EVANGELIUM

"Po raz pierwszy Papież Franciszek uczynił bezpieczeństwo i ochronę nieletnich fundamentalną częścią struktury centralnego zarządzania Kościoła: Kurii Rzymskiej" - podkreśla Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

Poniżej zamieszczamy oświadczenie kardynała O'Malleya na temat dzisiejszej informacji dotyczącej nowej Konstytucji Apostolskiej PRAEDICATE EVANGELIUM:

"Po raz pierwszy Papież Franciszek uczynił bezpieczeństwo i ochronę nieletnich fundamentalną częścią struktury centralnego zarządzania Kościoła: Kurii Rzymskiej. Ściślejsze powiązanie Komisji z pracą nowej Dykasterii ds. Nauki Wiary stanowi znaczący krok naprzód w umacnianiu pozycji i mandatu Komisji, co może jedynie doprowadzić do wzmocnienia kultury ochrony w Kurii i całym Kościele.

Zachowując swój status odrębnego organu w ramach Dykasterii, który ma bezpośredni dostęp do Ojca Świętego, a także własne kierownictwo i personel, odnowiona i potwierdzona Papieska Komisja będzie odgrywać coraz bardziej wyrazistą rolę w zapewnianiu, że Kościół jest miejscem bezpiecznym dla dzieci i osób bezbronnych."


Kardynał Sean O'Malley, OFM, Cap.

Przewodniczący


/Tłum. Biuro Komunikacji Zagranicznej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski/Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-03-16 11:46:36
miniaturka

Komunikat

Komunikat Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy, 14 marca 2022
2022-03-16 11:53:41
miniaturka

Fundacja Świętego Józefa finansuje kurs prawny na UKSW

Zdobycie gruntownej wiedzy dotyczącej procedur prawnych związanych z przestępstwami w Kościele umożliwia jednosemestralny kurs dokształcający zorganizowany przez Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uczestniczy w nim 39 duchownych i jedna siostra zakonna. Projekt finansuje Fundacja Świętego Józefa KEP.
2022-03-16 12:08:18
miniaturka

Bp Lechowicz dziękuje środowisku polonijnemu

Na zakończenie posługi jako Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, bp Lechowicz skierował słowa podziękowań do rodakach żyjących poza granicami kraju oraz do wszystkich zaangażowanych w duszpasterstwo polskojęzyczne - "Jestem wdzięczny Bogu za każde dobro, które się dokonało w ciągu ostatnich 11 lat duszpasterstwa w środowisku polonijnym. Z pasterską troską myślę o wszystkich wiernych- naszych rodakach żyjących poza granicami kraju. Wdzięczną pamięcią obejmuję zaangażowanych w duszpasterstwo polskojęzyczne – osoby duchowne, zakonne i świeckie.
2022-03-21 08:18:57
miniaturka

Raport ochrony małoletnich za 2021 – badania statystyczne i podsumowanie działań Kościoł

Kolejna edycja raportu rocznego opracowanego przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i Fundację Świętego Józefa KEP obok działań pomocy pokrzywdzonym i na rzecz ochrony małoletnich prezentuje także wyniki kwerendy zgłoszonych w Kościele w roku 2021 r. przypadków wykorzystania seksualnego.
2022-03-21 08:21:42
miniaturka

Badania ISKK za 2021 rok: 155 zgłoszeń przypadków wykorzystania seksualnego

W roku 2021 do diecezji i zakonów wpłynęło 155 zgłoszeń wykorzystania seksualnego małoletnich, których w latach 1955-2021 miało się dopuścić 139 duchownych. 66 spraw dotyczyło osób przed ukończeniem 15 roku życia.
2022-03-21 11:24:13
miniaturka

Europejska Pielgrzymka Polonii do Lourdes

Polska Misja Katolicka we Francji pragnie zaprosić na Europejską Pielgrzymkę Polonii do Lourdes, która odbędzie się w dniach 25-28 maja 2022 r. Będzie to szczególny czas dziękczynienia i modlitwy w tym trudnym okresie walki z pandemią i wojny na Ukrainie.