Oświadczenie adwokata ks. M. Króla dot. reportażu pt. 'KRÓLestwo w Orchard Lake."

Według oświadczenia wydanego przez Mateusza Chlebowskiego w sprawie filmu dotyczącego ks. M. Króla, reportaż nie jest oparty na faktach, ale na pomówieniach, prezentując jedynie punkt widzenia kilku osób skonfliktowanych z władzami seminarium w Orchard Lake

"Materiał ten uchybia bowiem zasadom prawa prasowego, albowiem został sporządzony z naruszeniem staranności i rzetelności dziennikarskiej. Ukazane w nim zarzuty nie są zaś faktami, tylko pomówieniami zawierającymi zniesławiające ich adresatów treści. Oskarżenia, którymi „karmi” się widza są gołosłowne i nie mają poparcia w rzeczywistości. Tym samym stwierdzić należy – z całą stanowczością – że żadna z przedstawionych w reportażu sytuacji nie miała miejsca" - czytamy w oświadczeniu, które w imieniu ks. Mirosława Króla wystosował jego adwokat mecenas Mateusz Chlebowski. 9 czerwca na antenie TVN24 w programie "Czarno na Białym" został wyemitowany reportaż pt. "KRÓLestwo w Orchard Lake. To skandal Kościoła katolickiego". W filmie zarzuca się ks. Mirosławowi Królowi, rektorowi polonijnego seminarium duchownego w Orchard Lake m. in. molestowanie i napaści na tle seksualnym.

W Oświadczeniu adwokat uznaje, że zaprezentowany film ma charakter ataku na Kościół: „Kościół naucza, że każdy człowiek ma bezwzględny obowiązek szanować innych ludzi. Ogromnym niesmakiem i smutkiem, napawają jednak ciągłe, nastawione na wywołanie taniej sensacji, ataki na ową instytucję. Ich autorzy, zamiast rzetelnie walczyć o prawdę, w rzeczywistości tej prawdy się bojąc, ulegając szkodliwej „modzie” na niszczenie Kościoła. Takie zachowanie nie ma zaś nic wspólnego z poszanowaniem drugiego człowieka. Jednostronne i nieobiektywne pokazywanie ludzi Kościoła uderza bowiem z jednej strony w całą wspólnotę, zaś z drugiej w jej poszczególnych członków.”

Jak pisze adwokat, „Ksiądz Mirosław Król jest osobą kierującą się w swoim życiu najwyższymi standardami moralnymi, a jego działania są bezinteresowne i nienastawione na jakikolwiek zysk, czy też czyiś poklask.” Film prezentujący jego postać jest bardzo stronniczy, ukazując punkt widzenia niewielkiej grupy osób, „w dodatku w zdecydowanej większości bezpośrednio zainteresowanych w ukazaniu przedstawionej w nim historii pod z góry założoną tezę. Wymienieni są bowiem skonfliktowani z władzami w Orchard Lake. W konsekwencji powstały materiał prasowy jawi się bardziej jako materiał propagandowy, a nie rzetelny reportaż.”

Adwokat ks. Króla zwraca uwagę na brak udokumentowania tez i twierdzeń przedstawianych przez bohaterów reportażu. Zadaje także pytanie, dlaczego nie wystąpił w nim żaden rzekomo skrzywdzony kleryk.

W przekonaniu Mateusza Chlebowskiego materiał zaprezentowany w telewizji ma charakter „szkodliwy społecznie. Zamiast bowiem upowszechniać świadomość zasadności działania na rzecz rozwoju Kościoła i polonii amerykańskiej, deprecjonuje się takie podejście i godzi w dobre imię ludzi, którym zależy na zachowaniu wartości, z których powinniśmy być dumni. Autor reportażu nie czeka bowiem na zakończenie sprawy przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, tylko stawiając się w roli sędziego wydaje wyrok oparty na jednostronnej, subiektywnej relacji. Przykrym jest zaś to, że takie podejście do tematu prowadzi do skrzywdzenia wielu uczciwych i oddanych Kościołowi ludzi. Nieroztropne ferowanie wyroków może bowiem zburzyć budowane latami zaufanie i dobre imię.”

Adwokat podaje także liczne przykłady tendencyjnego prezentowania treści w reportażu, w szczególności odnoszące się do zasad finansowania nauki w amerykańskich seminariach, która nie jest darmowa, a seminarium w Orchard Lake należy do najtańszych.

« 1 »

reklama

reklama

reklama