Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-03 09:15
ds / Krzysztof Bronk, Vatican News

Ostry komentarz Przewodniczącego Episkopatu Francji na temat islamskiego terroryzmu

Abp Éric de Moulins-Beaufort, Przewodniczący Episkopatu Francji mówił w dzienniku La Croix o wojnie z islamizmem i zaapelował do wyznawców islamu o sprzeciw i jasne stanowisko w tej sprawie.

Autor/źródło: By Julien Spiewak - Diocèse de Paris, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21462474

Nie waham się powiedzieć, że jesteśmy w stanie wojny z ideologią islamizmu – powiedział przewodniczący episkopatu Francji, komentując w dzienniku „La Croix" niesłabnące zagrożenie islamskim terroryzmem w tym kraju, którego ofiarą padli w ostatnich dniach również chrześcijanie.

Arcybiskup Reims zauważył, że Francuzi bardzo dobrze zareagowali na tę tragedię. Okazali swą jedność, stanowczość i godność. Po kolejnych zamachach widać też pewną ewolucję w postrzeganiu tego problemu. Coraz jaśniej wskazuje się na przyczynę tego zła, mówiąc otwarcie, że jest nim islamizm jako patologia islamu. 

Przewodniczący Episkopatu Francji przyznaje, że w tej wojnie trzeba podjąć niezbędne środki bezpieczeństwa, pamiętając jednak, że jest to batalia przede wszystkim duchowa i dlatego, trzeba uważać, byśmy nie dali się wciągnąć w broń przeciwnika: „to nie poprzez przeciwstawienie jednej przemocy inną przemoc odniesiemy realne zwycięstwo. Nasza wiara jako chrześcijan polega na tym, że przemoc można zwyciężyć mocą miłości i przebaczenia, co nie wyklucza środków policyjnych i obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa ze strony państwa”.

Abp de Moulins-Beaufort zauważył, że we Francji chrześcijanie i muzułmanie żyją nie tyle razem, co obok siebie. Trzeba tymczasem nauczyć się wzajemnego szacunku. Przyznał, że wychodzenie w stronę drugiego jest związane z pewnym ryzykiem. „My jednak wierzymy, że nienawiść i opresje nie przeważą. Środki policyjne są absolutnie niezbędne, ale one same nie wystarczą” – dodaje przewodniczący episkopatu Francji.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-02 16:58:11
miniaturka

Bp Galantino przedstawił szczegóły afery Watykanu z nieruchomościami w Londynie

Straty w sprawie nieruchomości przy Sloane Avenue w Londynie nie są jeszcze w pełni wycenione, ale wiadomo już, że wahają się między 66 a 150 mln funtów szterlingów, czyli 73 a 166 mln euro. Ujawnił to w rozmowie z dziennikiem włoskiego episkopatu „Avvenire“ przewodniczący APSA.
2020-11-02 17:12:08
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Nie będzie szczęścia w królestwie niebieskim, jeśli teraz w naszym życiu nie będzie Eucharystii. Każdy kto chce zasiąść do uczty w niebie, nie może się wymawiać, od uczty z Bogiem na ziemi.
2020-11-02 20:26:07
miniaturka

Francuzi za życia przygotowują swój pogrzeb

Francuscy katolicy często myślą o śmierci. Dlatego zarówno starsi, jak i młodzi decydują się na Wybór czytań na swój pogrzeb i określenie innych ważnych szczegółów uroczystości pożegnania. Jest to możliwe od czasu Soboru Watykańskiego II, choć istnieje pewien kanon, który należy respektować.
2020-11-02 22:42:39
miniaturka

Pozwól Maryi mówić do siebie przez cały rok

Siostra Bożena Maria Hanusiak, pustelnica Archidiecezji Krakowskiej i autorka bestsellerowego Modlitewnika do św. Józefa oraz Różańca z orędziami Maryi wydała swoją najnowszą książkę „Maryja mówi do Ciebie”. To wyjątkowy dzienniczek, który zawiera przesłania Matki Bożej oraz krótkie medytacje przeznaczone na każdy dzień roku.
2020-11-03 10:28:43
miniaturka

Badania prenatalne są po to, aby lekarze mogli leczyć, a nie zabijać

Możemy zapewnić dzieciom pomoc na każdym etapie ich życia na najwyższym możliwym poziomie zamiast wykorzystywać diagnostykę do selekcji i odbierania im życia.
2020-11-03 10:31:59
miniaturka

Bp Wróbel: stanowiska Prezydenta nie można obronić

Prezydent wychodzi z inicjatywą ustawodawczą, która zawiera propozycję ograniczającą aborcję, a jednocześnie wyraża na nią zgodę, a jako katolik nie może tego czynić – uważa bp Józef Wróbel.