Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-06-10 17:33
AC / KAI

Osoby niesłyszące pielgrzymowały do Piekar Śląskich

Około 150 osób niesłyszących z archidiecezji katowickiej pielgrzymowało do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Autor/źródło: Justyna Kapłańska

O potrzebie postępowania według słów Jezusa mówił do nich ks. Bartosz Jankowski, duszpasterz niesłyszących z Chorzowa.

Oprócz uczestnictwa w Mszy św. sprawowanej w języku migowym, niesłyszący mieli także okazję do zapoznania się z życiem św. Stanisława Kostki. Zwieńczeniem przedstawienia był konkurs.

- Rodziną Pana Jezusa jest ten kto słucha i wypełnia słowa Chrystusa – tłumaczył w języku migowym zgromadzonym na Mszy ks. Bartosz Jankowski, duszpasterz niesłyszących z Chorzowa. Jako przykład osoby, która postępuje zgodnie z wolą Chrystusa podał św. Stanisława Kostkę.

Ks. Bogusław Świech, archidiecezjalny duszpasterz niesłyszących podkreśla, że pielgrzymka do Piekar jest tradycją od wielu już lat. – Tutaj niesłyszący mogą się pomodlić, mają okazję do wyspowiadania się, uczestniczenia w Eucharystii, a także nawiedzenia grobów duszpasterzy, którzy posługiwali wśród niesłyszących – mówi.

Szczególną pamięcią modlitewną niesłyszący otaczają ks. prał. Konrada Lubosa, który stał u początków formowania się struktur duszpasterstwa niesłyszących w archidiecezji katowickiej oraz kształcił duszpasterzy, którzy mieli posługiwać wśród niesłyszących.

Archidiecezjalna Pielgrzymka Niesłyszących do Piekar Śląskich jest wieloletnią tradycją. Na piekarskie wzgórze przybywają niesłyszący z terenu archidiecezji oraz spoza jej granic. Uczestniczą w nabożeństwie, Eucharystii oraz nawiedzeniu grobów zmarłych duszpasterzy niesłyszących. Całość kończy wspólny posiłek w ogrodach przy piekarskiej bazylice.

ks. sk / Piekary Śląskie


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: pielgrzymka, język migowy, Piekary Śląskie, archidiecezja katowicka, osoby niesłyszące