Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-09 15:12
nc

Osiem kobiet oddało swą czystość Jezusowi

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny biskup Jan Szkodoń przewodniczył w katedrze na Wawelu obrzędowi konsekracji dziewic. Podczas liturgii 8 kobiet z Archidiecezji Krakowskiej powiedziało: „chcę” i przyjęło ofiarowany im dar konsekracji.

Autor/źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W homilii biskup ukazał Niepokalaną jako wzór doskonałej wierności Chrystusowi i wyjaśnił wielkie znaczenie tej drogi powołania, którą poszły dziewice, składając ślub trwania w czystości do końca życia. Jest to piękne świadectwo wierności Bogu, które jest umocnieniem dla wszystkich. Biskup przypomniał słowa proroka Izajasza: „Nie lękaj się, bo cię wykupiłem, wezwałem cię po imieniu; tyś moim!” Bóg każdą z konsekrowanych wezwał po imieniu i do każdej mówi: „Tyś moja”. Przywołał również słowa z modlitwy konsekracyjnej, w której Kościół prosi Boga: „Broń je przed wrogiem, który im świętsze widzi zamiary, tym przebieglejszych podstępów używa dla ich zniszczenia”.

W ubiegłym roku Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego ogłosiła instrukcję zatytułowaną „Ecclesiae Sponsae Imago”, co znaczy „Obraz Kościoła Oblubienicy”. Jest to pierwszy dokument w historii Kościoła poświęcony temu powołaniu. Jego ukazanie się świadczy o tym, że Bóg powołuje coraz więcej kobiet na tę właśnie drogę życia i Kościół określa specyfikę tego powołania, jego znaczenie dla Kościoła i styl życia dziewic, które to powołanie odkryły i przyjęły.

Jest to wielki dar Boży dla Kościoła, a także dla świata, w którym tak wiele osób jest zniewolonych pożądliwością cielesną i zapatrzeniem wyłącznie w dobra ziemskie. Dziewice poświęcone Bogu dają świadectwo życia w czystości i ukazują ostateczną perspektywę życia ludzkiego w najgłębszym zjednoczeniu z Jezusem.

W Archidiecezji Krakowskiej żyje obecnie 51 dziewic konsekrowanych, a kilkanaście kandydatek przygotowuje się do konsekracji. Ogarniają one swoją modlitwą wszystkie sprawy diecezji i dają świadectwo radykalnego pójścia za Chrystusem.

Ks. Stanisław Szczepaniec / Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-09 12:39:18
miniaturka
play

Światło | ks. Piotr Pawlukiewicz

Jedyne filmy z udziałem ks. Pawlukiewicza w tym adwencie to rekolekcje "Adwentowe Tęsknoty". Dziś ukazał się ich drugi odcinek.
2019-12-09 13:39:30
miniaturka

Kościół greckokatolicki w rozwoju

W Sofii, stolicy Bułgarii, została utworzona eparchia greckokatolicka (odpowiednik diecezji w obrządku łacińskim). Bullę papieską o utworzeniu Eparchii Św. Jana XXIII odczytał podczas Boskiej Liturgii 7 grudnia prefekt watykańskiej Kongregacji Kościołów Wschodnich.
2019-12-09 14:18:45
miniaturka

Świat usłyszał o konflikcie na Ukrainie

W Paryżu trwa szczyt w sprawie wojny na Ukrainie z udziałem liderów Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec. Wczoraj na Anioł Pański papież apelował do całego Kościoła o modlitewne wsparcie, aby to spotkanie zaowocowało pokojem w sprawiedliwości.
2019-12-09 15:24:41
miniaturka
play

Trwale przywraca płodność - naprotechnologia

Drugi odcinek projektu LIFE poświęcony jest metodzie leczenia niepłodności - naprotechnologii: na czym polega, jak przebiega proces leczenia i jaka jest skuteczność.
2019-12-09 15:38:28
miniaturka

Kiedy najlepiej mieć dzieci?

Niemal każdy z nas prędzej czy później stawia sobie pytanie o to, czy i kiedy zakładać rodzinę, czy i kiedy mieć dzieci.
2019-12-09 15:40:44
miniaturka
play

Pomóż w Świętach z Ubogimi

Wspólnoty Sant’Egidio w Polsce rozpoczęły właśnie przygotowania do tegorocznych Świąt z Ubogimi, dzięki którym kilkaset ubogich i bezdomnych osób zasiądzie w Boże Narodzenie do świątecznego stołu. Świąteczne spotkania odbędą się w Warszawie, Poznaniu, Chojnie i Szczecinie.