Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-25 15:59
AC / kos / KAI

Ordynariat Polowy włącza się w dzień pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego

W najbliższy piątek w związku z przeżywanym w Kościele dniu modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich biskup polowy WP Józef Guzdek odprawi o godz. 18.00 w katedrze polowej Mszę św. przebłagalną w intencji ofiar.

Autor/źródło: br. Szymon Janowski OFMCap, licencja: CC0

Eucharystię poprzedzi nabożeństwo drogi krzyżowej w intencji zadośćuczynienia za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich jakie w przeszłości były udziałem duchownych. Po Mszy św. odbędzie się także nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

– W najbliższy piątek w parafiach wojskowych księża kapelani odprawią pokutną drogę krzyżową. Podejmą też inne dzieła pokutne. Na przykład w parafii wojskowej w Inowrocławiu dodatkowo odbędzie się nabożeństwo 40-godzinne: adoracja Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństwo różańcowe. W parafii wojskowej pw. św. Floriana w Świętoszowie 28 lutego odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu zaś księża pracujący w parafii podejmą ścisły post – poinformował rzecznik Ordynariatu, ks. płk SG Zbigniew Kępa.

Do podjęcia inicjatyw przebłagalnych w Ordynariacie Polowym zaapelował w liście do kapelanów bp Józef Guzdek. „W Wielkim Poście mamy kolejną szansę, by jeszcze bardziej przylgnąć do Chrystusa, zaufać Mu i zawierzyć całe swoje życie. W tym celu konieczne jest nasze osobiste nawrócenie. Powtarzajmy więc za Psalmistą: „Zmiłuj się, Panie, bo jesteśmy grzeszni”. W sposób szczególny przepraszajmy za grzech nadużyć wobec małoletnich (28 lutego br.), podejmijmy dzieła pokutne i z jeszcze większym oddaniem zaangażujmy się w duszpasterską posługę” - napisał bp Guzdek.

Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich obchodzony jest - zgodnie z postanowieniem Episkopatu - w pierwszy piątek Wielkiego Postu. W tym roku będzie to 28 lutego. Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży opracowało w związku z tym specjalną broszurę z materiałami duszpasterskimi pt. „Modlitwa zranionego Kościoła”.

kos / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-02-25 14:44:02
miniaturka

52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny

Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie odbędzie się od 5 do 12 września. Pierwotnie miał się on odbyć w ubiegłym roku. Jednakże ze względu na pandemię Papież postanowił go odłożyć o rok. Kongres Eucharystyczny ma umocnić wiarę katolików, odbudować tożsamość wspólnoty chrześcijańskiej poprzez nową ewangelizację.
2020-02-25 14:45:55
miniaturka

Papież: największym w Kościele ten, który służy, a nie ten, kto ma najwięcej tytułów

Nie można żyć Ewangelią i iść na kompromisy, w takim wypadku bowiem wchodzi się w ducha świata, który chce górować nad innymi i jest „wrogiem Boga”. Należy więc wybierać drogę służby – powiedział Papież na Mszy w Domu św. Marty.
2020-02-25 15:16:33
miniaturka

Niewierzący także szukają Boga

Jesteśmy już po po przedpremierowym pokazie filmu “Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego. Autorzy podjęli się próby przedstawienia widzom historii księdza Jana Ziei, żołnierza wojny roku 1920, kapelana Szarych Szeregów i współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników. Otrzymaliśmy obraz kapłana niezłomnego wobec kościoła hierarchicznego i biskupów, patrona “kościoła otwartego” i kościoła współczesnego inteligenta, który wierzy, ale na swoich warunkach.
2020-02-25 15:50:27
miniaturka

Przegląd Teatrów Amatorskich SPOT

W przeglądzie mogą wziąć udział grupy teatralne o charakterze amatorskim, skupiające młodzież w wieku 15-25 lat. Głównymi nagrodami będą Grand Prix, Nagroda dla najlepszego reżysera i najlepszego aktora.
2020-02-25 16:11:46
miniaturka

Legnica. Wykłady otwarte o kardynale Wyszyńskim.

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy odbył się pierwszy z czterech zaplanowanych wykładów otwartych przybliżających życie i dzieło kard. Stefana Wyszyńskiego.
2020-02-26 08:16:43
miniaturka

Małżeństwa chrześcijańsko-muzułmańskie nie mają łatwego życia

– Takich par jest coraz więcej i przede wszystkim nie należy im mówić, że będą mieć łatwe życie – zauważa abp Jean-Marc Aveline. Marsylia, której jest arcybiskupem to jedno z najbardziej zislamizowanych miast we Francji. Szacuje się, że muzułmanie stanowią od 20 do 40 proc. mieszkańców miasta.