Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-19 10:36
JR

Opóźnienie publikacji wyroku TK przyniosło już śmierć 90 dzieci

Prawie miesiąc temu TK stwierdził niekonstytucyjność przesłanki eugenicznej do aborcji. Mimo że upłynął już termin, wyrok nie został opublikowany, a więc nie zaczął obowiązywać. Politycy czekają, a dzieci nadal są zabijane z powodu możliwości choroby czy niepełnosprawności.

Autor/źródło: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, commons.wikimedia.org

Zgodnie z zasadmi wyrok powinien być już opublikowany. Jak mówił w Poranku Rozgłośni Katolickich „Siódma 9” poseł PiS Piotr Uściński, wnioskodawca zbadania zgodności przesłanki eugenicznej z konstytucją, nie widzi powodu, żeby zwlekać z publikacją. 

„Jestem wśród osób, które upominają się o tę publikację. W moim przekonaniu nie ma powodu, żeby nie publikować tego wyroku. Nie ma argumentów, żeby wyroku nie publikować. Jest on ostateczny, z konstytucji wynika, że jest obligatoryjny do opublikowania, więc powinien być opublikowany” – mówił.

„Czekamy prawie miesiąc na tę publikację. Jako Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny w ubiegłym tygodniu podjęliśmy stanowisko, w którym mówimy o tym, że z niepokojem przyjmujemy niedopełnienie obowiązku publikacji wyroku” – mówił poseł i dodał , że wyrok powinien zostać opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji.

Opóźnienia mogą wynikać z tego, że rozpatrzenia wymaga prezydencki projekt zmiany ustawy dopuszczający aborcję w przypadku wad letalnych dziecka. Nie zanosi się jednak, żeby Sejm szybko się tym zajął.

Jak pisze „Rzeczpospolita”:

„W środę po raz pierwszy od trzech tygodni zebrał się Sejm, ale do porządku obrad nie wpisano prezydenckiego pomysłu. Z ustaleń «Rzeczpospolitej» wynika, że został on przez PiS świadomie skierowany do zamrażarki. Tak wynika z relacji uczestników Konwentu Seniorów. «Przed dwoma tygodniami podczas posiedzenia spytaliśmy wicemarszałka Ryszarda Terleckiego z PiS, kiedy dojdzie do zmian w prawie aborcyjnym» – relacjonuje jeden z uczestników. «Odpowiedział: ‘skoro pytacie, to powiem, że nic się w tej sprawie nie będzie działo’» – dodaje”.

Zwlekanie z publikacją wyroku TK ma zapewne zapobiec zwiększaniu się skali protestów. Polityczne zagrywki nie zmieniają jednak faktu, że wstrzymywanie wejścia w życie wyroku TK przynosi śmierć kolejnych dzieci.

Jak mówiła dla „Naszego Dziennika” Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka:

„Zwlekanie z publikacją orzeczenia Trybunału nie jest jedynie niedopełnieniem pewnych formalności. Realnym skutkiem takiego postępowania jest śmierć kolejnych dzieci nienarodzonych”.

Zaznacza, że miesiąc zwłoki w publikacji wyroku przynosi śmierć 90 dzieci.

„W ciągu jednego miesiąca odbiera się życie 90 dzieciom, w tym 36 z zespołem Downa. Moje wyliczenia opierają się na analizie danych statystycznych, ale dzieci, którym nie dane było się narodzić, nie są statystyką. To konkretne osoby, które zostały pozbawione należnego prawa do życia i które zdyskryminowano ze względu na ich wiek i przypuszczalny stan zdrowia”.

Źródło: siodma9.pl, rp.pl, naszdziennik.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-19 08:54:54
miniaturka

Przewodniczący Papieskiej Akademii Nauk Społecznych: ekonomia musi dostrzec najsłabszych

Rozpoczynające się właśnie międzynarodowe spotkanie online „Ekonomia Franciszka” to próba ukazania drogi do wyjścia z ekonomicznego i społecznego ślepego zaułka, w którym znalazł się świat poddany dyktatowi ekonomii neoliberalnej
2020-11-19 09:50:51
miniaturka

Ekspert: wśród zmarłych z powodu COVID-19 jedna trzecia to pacjenci z cukrzycą

Aż jedna trzecia zmarłych z powodu COVID-19 to pacjenci z cukrzycą – ostrzega prof. Grzegorz Dzida z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jego zdaniem może to wiązać się z faktem, że cukrzyca często występuje u seniorów
2020-11-19 10:16:06
miniaturka

Polacy wspierają uchodźców z Górskiego Karabachu – ich sytuacja jest dramatyczna

Trwa exodus Ormian z Górskiego Karabachu. Sytuacja uchodźców, którzy chronią się w Armenii jest dramatyczna. W wyniku konfliktu zbrojnego utracili dobytek całego życia i potrzebują pilnej pomocy
2020-11-19 10:57:35
miniaturka

W Raciborzu odnaleziono szczątki 9 osób, prawdopodobnie ofiar komunistów

Jak podało Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, zakończono prace na cmentarzu „Jeruzalem” w Raciborzu. Odnaleziono szczątki 9 osób. Kontekst archeologiczny i analiza antropologiczna wykazały, że mogą to być zmarli w latach 1949–1952 w raciborskim więzieniu.
2020-11-19 11:30:55
miniaturka

Wolność religijna coraz bardziej zagrożona? Sędzia z USA ostrzega świat

Czy wolność religijna staje się prawem drugiego rzędu? „Właśnie to się dzieje!” – ostrzega sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Samuel Alito Jr. Jego zdaniem mamy obecnie do czynienia z bardzo niepokojącym zjawiskiem.
2020-11-19 11:40:36
miniaturka

Kraska: nie będziemy zmuszać do szczepienia, ale przekonywać o skuteczności szczepionek

Nie chcemy Polaków zmuszać do szczepienia przeciwko COVID-19, ale chcemy przekonać, że jest to jedyna metoda, aby zakończyć pandemię i powrócić do normalności - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska