Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-17 12:05
mk / KAI

Opole: biskup i kanclerz zaprzeczają oskarżeniom ks. Cudoka

„Trudne do zrozumienia zachowanie ks. Rafała C., który jest księdzem naszej diecezji zawieszonym w czynnościach kapłańskich przyniosło gorzki owoc w postaci medialnych pomówień i bezpodstawnych oskarżeń wobec opolskiej kurii i mnie, Waszego biskupa” – napisał bp Andrzej Czaja.

Autor/źródło: episkopat.pl

Kanclerz opolskiej Kurii ks. Wojciech Lippa zapowiedział podjęcie kroków prawnych wobec osób, które go pomówiły i naruszyły jego dobre imię. To reakcja na twierdzenie ks. Rafała Cudoka, iż w zamian za wyjazd na parafię we Włoszech, domagano się od niego, by przychodził na intymne spotkania do kurii.

Ks. Rafał Cudok jest wspierany przez posłankę Joannę Scheuring-Wielgus, która 16 lipca zorganizowała konferencję prasową na temat formułowanych przez niego oskarżeń. Tekst na temat ks. Cudoka opublikował wczoraj onet.pl.

Do tych faktów nawiązał bp Andrzej Czaja w oświadczeniu zatytułowanym „Biskupie zapewnienie i prośba”. Będzie ono odczytywane w kościołach w diecezji opolskiej w najbliższą niedzielę.

„Pod koniec minionego tygodnia w przestrzeni medialnej pojawiła się znowu sprawa, która jest bolesną raną Kościoła Opolskiego” – napisał bp Czaja. „Trudne do zrozumienia zachowanie ks. Rafała C., który jest księdzem naszej diecezji zawieszonym w czynnościach kapłańskich przyniosło gorzki owoc w postaci medialnych pomówień i bezpodstawnych oskarżeń wobec opolskiej kurii i mnie, Waszego biskupa” – dodał duchowny.

„W związku z tym chcę Was zapewnić, że nic z tych rzeczy, o które jesteśmy pomawiani, nie miało i nie ma miejsca w naszej kurii i w Kościele Opolskim” – stwierdza bp Czaja, prosząc wiernych „o duchowe wsparcie i modlitwę o zwycięstwo dobra i sprawiedliwości w tej gorszącej sprawie”. Biskup opolski dodaje, że sprawa ta jest od wielu miesięcy przedmiotem postępowania sądowego, państwowego i kościelnego.

Także wczoraj do sprawy odniósł się kanclerz Kurii Diecezjalnej w Opolu ks. Wojciech Lippa. W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej kurii napisał m.in.: „(...) nigdy nie prowadziłem rozmów, które są mi przypisywane, lecz zostały spreparowane po to, by zdyskredytować moją osobę, a pośrednio Biskupa Opolskiego i całą opolską kurię”.

„Wszelkie moje kontakty z ks. Cudokiem miały charakter wyłącznie służbowy i nie dotyczyły spraw, które są mi dziś zarzucane. Ostatni kontakt miał miejsce w roku 2019. W związku z powyższym zaprezentowana opinia fonoskopijna jest w sposób ewidentny błędna. W każdej chwili jestem gotów oddać próbkę głosu przedstawicielom właściwych organów państwowych na potrzeby rzetelnej ekspertyzy” – zapewnił ks. Lippa.

Kanclerz opolskiej Kurii zapowiedział też podjęcie kroków prawnych wobec pomawiających go osób, które naruszyły jego dobre imię.

Przypomnijmy, że biskup opolski obszernie odnosił się do całej sprawy w marcu 2021, po pierwszej konferencji prasowej posłanki Scheuring-Wielgus na ten temat. Uznał wówczas, iż działania ks. Rafała C. są zemstą za brak zgody na jego wyjazd do pracy duszpasterskiej we Włoszech.

Już wtedy w rozmowie z KAI bp Andrzej Czaja całkowicie zaprzeczył oskarżeniom jakie od trzech lat wysuwał wobec niego ks. Rafał Cudok.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-17 11:11:54
miniaturka

W pierwszym półroczu tego roku pijani kierowcy spowodowali 684 wypadki. Zginęło 68 osób

W pierwszym półroczu 2021 roku pijani kierowcy spowodowali 684 wypadki. Zginęło w nich 68 osób, a 841 zostało rannych – przekazała PAP swoje statystyki Komenda Główna Policji. Nietrzeźwi najczęściej powodowali wypadki w weekendy prowadząc samochody osobowe.
2021-07-17 11:20:19
miniaturka

Przewodniczący KEP apeluje o modlitwę w intencji zakończenia pandemii

Ufam, że dzięki wytrwałej modlitwie oraz odpowiedzialnej i roztropnej postawie wszystkich Polaków ochronimy życie, zwłaszcza najsłabszych oraz unikniemy wielu ludzkich dramatów – napisał abp Stanisław Gądecki w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem w Europie.
2021-07-17 11:59:57
miniaturka

Apel o oddawanie krwi. „Sytuacja jest dramatyczna”

Z apelem o oddawanie krwi zwrócił się krajowy duszpasterz Honorowych Dawców Krwi (HDK), o. płk rez. Zenon Surma. Jak podkreśla, w stacjach krwiodawstwa w całym kraju z uwagi na trwającą wciąż pandemię i okres wakacyjny drastycznie zmniejszyły się zapasy krwi i osocza.
2021-07-17 12:19:06
miniaturka

„To gorzka prawda”. Biskupi Niemiec po publikacji kościelnych statystyk

Dramatyczny spadek liczby uczestników nabożeństw, chrztów i ślubów kościelnych, a także drugi z najwyższych wskaźnik wystąpień z Kościoła katolickiego w Niemczech, mocno zaniepokoiły biskupów tego kraju. Dane statystyczne za 2020 rok episkopat niemiecki opublikował 13 lipca w Bonn.
2021-07-17 14:49:01
miniaturka

Chińska armia weszła w posiadanie milionów danych genetycznych z testów prenatalnych

Agencja prasowa Reuters ogłosiła raport, z którego wynika, że chińska grupa BGI wykorzystuje dane genetyczne, które zebrano od milionów kobiet na całym świecie podczas wykonywania testów prenatalnych. Dane te służą do szeroko zakrojonych badań nad cechami populacji.
2021-07-17 15:23:16
miniaturka

Fogiel: nie rozważamy wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19

W tej chwili nie rozważamy wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19, stawiamy na promocję – mówił w sobotę wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Marcin Kierwiński (KO) uważa, że należałoby rozważyć dodatkowe korzyści dla osób zaszczepionych.