Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-07 13:55
nc / KAI

ONZ: w walce z pandemią wskazuje na kluczową rolę w dostępie do aborcji

Według ONZ, aborcja jest „niezbędna”, by skutecznie walczyć z pandemią Covid-19. Katolicki instytut C-FAM ostrzegł jednocześnie przed proaborcyjną strategią WHO, w świetle której jedną z kluczowych usług medycznych w czasie epidemii koronawirusa jest zabijanie nienarodzonych dzieci.

Autor/źródło: photogenica.pl, licencja: Jak album

W niedawnym apelu sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o 2 miliardy dolarów na pomoc krajom rozwijającym w walce z koronawirusem wielokrotnie zaakcentowano kwestię „zdrowia oraz praw seksualnych i reprodukcyjnych”. Pod tym terminem urzędnicy Światowej Organizacji Zdrowia rozumieją niezmiennie jedno: zapewnienie nieograniczonego dostępu do aborcji.

Już w marcu br., gdy rządy zwracały się do WHO o wskazówki, jak radzić sobie z koronawirusem, przedstawiciele tej agencji wskazywali na aborcję jako kluczową usługę w wytycznych na temat „Klinicznego zarządzania ciężkimi i ostrymi infekcjami układu oddechowego”.

„Wybory i prawa kobiet do opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego powinny być przestrzegane niezależnie od statusu Covid-19. Dotyczy to dostępu do antykoncepcji i bezpiecznej aborcji w pełnym zakresie prawa” – przeczytać można w zbiorze wytycznych opracowanych przez WHO.

W zeszłym tygodniu dr Antonella Lavalanet z WHO pochwaliła podczas webinarium grupy proaborcyjne wzywające rządy do uznania aborcji za „niezbędną”. Miała także powtórzyć oficjalny pogląd organizacji, że tam, gdzie dostęp do aborcji jest utrudniony, kobiety powinny samodzielnie dokonywać aborcji farmakologicznej.


rk (KAI/C-M) / Nowy Jork

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-04-07 11:43:09
miniaturka

Biskupi przeciwko liberalizacji prawa o eutanazji w Kanadzie

Rząd Kanady stara się zliberalizować prawo o eutanazji, które obowiązuje w tym kraju od czterech lat. Jeśli poprawki wejdą w życie, Kanada stanie się najbardziej liberalnym państwem pod tym względem na świecie.
2020-04-07 12:41:49
miniaturka

Sejm: po świętach I czytanie projektu Zatrzymaj aborcję

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy proponującej wykreślenie tzw. przesłanki eugenicznej odbędzie się na pierwszym posiedzeniu Sejmu po Wielkanocy, czyli dnia 15 kwietnia.
2020-04-07 13:14:24
miniaturka

Zespół ds. Bioetycznych KEP o moralnych warunkach przydzielania środków ratunkowych

Kierując się ogólnymi zasadami personalistycznej etyki medycznej, Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych opracował wskazania dla pracowników służby zdrowia, leczących pacjentów chorych na COVID-19.
2020-04-07 14:10:56
miniaturka

Nie żyje ks. prof. Wojciech Życiński SDB

Dziś w nocy zmarł ks. prof. Wojciech Życiński SDB, ceniony mariolog, były dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i prorektor PAT.
2020-04-07 14:28:45
miniaturka

Bp Pindel prosi o modlitwę za hejterów

– Początek dramatu człowieka niepogodzonego z Bogiem zaczyna się w sercu – zwrócił uwagę bp Pindel, wskazując na ucznia Jezusa – Judasza, „pełnego pretensji, szukającego dziwnej sprawiedliwości”.
2020-04-08 06:38:11
miniaturka

Paczki dla seniorów od legnickiej Caritas

Mimo trudności, jakie mamy, legnicka Caritas przygotuje 500 paczek dla seniorów.