Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-07 13:55
nc / KAI

ONZ: w walce z pandemią wskazuje na kluczową rolę w dostępie do aborcji

Według ONZ, aborcja jest „niezbędna”, by skutecznie walczyć z pandemią Covid-19. Katolicki instytut C-FAM ostrzegł jednocześnie przed proaborcyjną strategią WHO, w świetle której jedną z kluczowych usług medycznych w czasie epidemii koronawirusa jest zabijanie nienarodzonych dzieci.

Autor/źródło: photogenica.pl, licencja: Jak album

W niedawnym apelu sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o 2 miliardy dolarów na pomoc krajom rozwijającym w walce z koronawirusem wielokrotnie zaakcentowano kwestię „zdrowia oraz praw seksualnych i reprodukcyjnych”. Pod tym terminem urzędnicy Światowej Organizacji Zdrowia rozumieją niezmiennie jedno: zapewnienie nieograniczonego dostępu do aborcji.

Już w marcu br., gdy rządy zwracały się do WHO o wskazówki, jak radzić sobie z koronawirusem, przedstawiciele tej agencji wskazywali na aborcję jako kluczową usługę w wytycznych na temat „Klinicznego zarządzania ciężkimi i ostrymi infekcjami układu oddechowego”.

„Wybory i prawa kobiet do opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego powinny być przestrzegane niezależnie od statusu Covid-19. Dotyczy to dostępu do antykoncepcji i bezpiecznej aborcji w pełnym zakresie prawa” – przeczytać można w zbiorze wytycznych opracowanych przez WHO.

W zeszłym tygodniu dr Antonella Lavalanet z WHO pochwaliła podczas webinarium grupy proaborcyjne wzywające rządy do uznania aborcji za „niezbędną”. Miała także powtórzyć oficjalny pogląd organizacji, że tam, gdzie dostęp do aborcji jest utrudniony, kobiety powinny samodzielnie dokonywać aborcji farmakologicznej.


rk (KAI/C-M) / Nowy Jork


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: aborcja, Organizacja Narodów Zjednoczonych, zabijanie dzieci, koronawirus, pandemia