Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-21 12:49
Anna Bajon / Łukasz Sośniak

ONZ w obronie miejsc kultu religijnego

„Domy modlitwy powinny być bezpiecznymi przystaniami refleksji i pokoju, a nie miejscami rozlewu krwi” – powiedział sekretarz generalny ONZ w reakcji na rosnącą liczbę ataków na miejsca kultu religijnego na całym świecie.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz / BP KEP, licencja: CC BY

Podczas nieformalnego spotkania dla państw członkowskich Antonio Guterres zainicjował prace nad planem działania w związku z tragicznymi atakami terrorystycznymi na dwa meczety w Christchurch w Nowej Zelandii. Opracowanie planu powierzył Miguelowi Moratinosowi, przedstawicielowi Sojuszu Cywilizacji ONZ.

„Kiedy ludzie są atakowani z powodu swojej religii lub przekonań, traci na tym całe społeczeństwo. Wszyscy muszą mieć możliwość praktykowania swojej wiary w pokoju” – powiedział Sekretarz Generalny.

Plan będzie zawierał zalecenia dotyczące wspierania rządów, przywódców religijnych, organizacji społecznych oraz mediów w zapobieganiu atakom na miejsca kultu i zagwarantowaniu bezpieczeństwa wiernym, a jego założenia mają kłaść duży nacisk na prewencję.

„Sukces planu będzie zależał od jego wdrożenia i trwałego zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron, w szczególności państw członkowskich, w aktywną pracę na rzecz ochrony miejsc kultu religijnego” – powiedział Miguel Moratinos.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-20 16:10:38
miniaturka

W Lewoczy spotkali się rektorzy największych sanktuariów Europy

W Lewoczy na Słowacji zakończyło się doroczne spotkanie rektorów sanktuariów maryjnych Europy. Zgromadziło ono przedstawicieli 20 najważniejszych miejsc kultu na Starym Kontynencie. Polskę reprezentowała Jasna Góra.
2019-09-21 10:45:21
miniaturka

Papież: biskup musi być blisko ludu, by nie popaść w ideologie

O potrzebie bliskości biskupa z Bogiem, kapłanami i ludem Bożym oraz więzi między kapłanami mówił Papież w czasie homilii, którą wygłosił w kaplicy Domu św. Marty.
2019-09-21 10:48:13
miniaturka

Abp Chaput o poglądach ks. Martina ws. LGBT: wprowadzają w błąd

Amerykańscy biskupi przestrzegają przed niektórymi aspektami nauczania i działalności ks. Jamesa Martina. Oświadczenie w tej sprawie wydał abp Charles Chaput, metropolita Filadelfii a zarazem przewodniczący Komisji Episkopatu USA ds. Świeckich, Małżeństwa, Rodziny i Młodzieży.
2019-09-21 10:53:45
miniaturka

W Lewoczy spotkali się rektorzy największych sanktuariów Europy

W Lewoczy na Słowacji zakończyło się doroczne spotkanie rektorów sanktuariów maryjnych Europy. Zgromadziło ono przedstawicieli 20 najważniejszych miejsc kultu na Starym Kontynencie. Polskę reprezentowała Jasna Góra.
2019-09-21 10:58:31
miniaturka

Amerykanie popierają klauzulę sumienia

Sondaże przeprowadzone na zlecenie episkopatu USA ujawniły, że większość Amerykanów opowiada się za prawem pracowników służby zdrowia do klauzuli sumienia.
2019-09-21 11:02:02
miniaturka

Katolicka szkoła na służbie ewangelizacji: zapalić płomień wiary

Kościelne szkoły nadal mogą być skutecznym narzędziem ewangelizacji, pod warunkiem, że rzeczywiście są katolickie. Świadczy o tym londyńska szkoła oratorianów, której angielskie czasopismo The Catholic Herald poświęca w tym tygodniu obszerny artykuł.