Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-24 17:33
AC

ONZ przyjmuje rezolucję w sprawie ochrony miejsc kultu religijnego!

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję wzywającą do zwiększenia wysiłków na rzecz ochrony miejsc kultu religijnego przed aktami terroryzmu. Wyraziło również prośbę o zwołanie globalnej konferencji na ten temat.

Autor/źródło: Pixabay, GuentherDillingen, licencja: CC0

Rezolucja została zatytułowana „Promowanie kultury pokoju i tolerancji w celu ochrony miejsc kultu religijnego” i zwraca się do Sekretarza Generalnego Antonio Guterresa o rozpoczęcie międzynarodowej konferencji w celu omówienia najlepszych sposobów realizacji Planu Działania ONZ na rzecz ochrony miejsc kultu religijnego.

„Miejsca kultu religijnego reprezentują historię, tkankę społeczną i tradycje ludzi w każdym kraju i społeczności na całym świecie i jako takie powinny być w pełni szanowane” – stwierdza rezolucja. Podkreślono w niej rosnące zagrożenie dla miejsc o znaczeniu kulturowym i duchowym ze strony terrorystów, którzy od czasu do czasu niszczyli własność religijną.

Przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucja potępia „wszelkie ataki na miejsca i sanktuaria religijne oraz miejsca w ich obrębie, w tym umyślne niszczenie relikwii i pomników” oraz potępia „wszelkie akty lub groźby przemocy, zniszczenia lub zagrożenia skierowane przeciwko obiektom religijnym jako takim, a także potępia wszelkie posunięcia zmierzające do wymazania lub przymusowego nawracania jakichkolwiek miejsc kultu religijnego”. Rezolucja ta wzywa rządy do promowania  miejsc kultu religijnego jako wrażliwych celów i do wprowadzenia zabezpieczeń w celu ich ochrony. W rezolucji stwierdza się, że rządy powinny ocenić ryzyko i potencjalne cele, a także „zapewnić wszechstronne środki umożliwiające natychmiastową reakcję na atak”.

Ponadto rezolucja wzywa Organizację Narodów Zjednoczonych do opracowania „strategii, inicjatyw edukacyjnych oraz globalnych kampanii i narzędzi komunikacyjnych”, które sprzyjają większemu szacunkowi międzykulturowemu i świadomości mediów.

źródło za: Catholic News Agency

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-24 13:24:57
miniaturka

Papież: wyłączmy telewizory i telefony komórkowe, otwórzmy Biblię!

Z powodu kolejnego ataku rwy kulszowej Franciszek nie przewodniczył Mszy w Bazylice Św. Piotra z okazji Niedzieli Słowa Bożego. Eucharystii przewodniczył i papieską homilię odczytał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella.
2021-01-24 13:48:21
miniaturka

Nie umiała się gniewać. Kochała Boga i ludzi. Czy Helenka Kmieć będzie świętą?

Ludzie modlą się w 4. rocznicę śmierci Heleny Kmieć, wolontariuszki misyjnej zamordowanej w Boliwii, o rozpoczęcie się procesu beatyfikacyjnego, który „mógłby pokazać niezwykłość jej życia oddanego Bogu i ludziom”.
2021-01-24 16:53:23
miniaturka
play

„Zaprowadź mnie tam”. Wzruszająca pieśń związana z tragiczną śmiercią Helenki Kmieć

„Zaprowadź mnie tam, skąd powrotu nie ma...” – te słowa wypełniły się w życiu Helenki. Pieśń jest związana z jej tragiczną śmiercią, jaka miała miejsce podczas wyjazdu misyjnego do Boliwii. To właśnie po tym zdarzeniu trafiła ona do repertuaru grupy Muzyczna WMS.
2021-01-24 20:29:37
miniaturka

Powstanie styczniowe wychowało następne pokolenia w umiłowaniu wolności

Powstanie styczniowe wychowało i ukształtowało następne pokolenia w umiłowaniu wolności – powiedział w niedzielę w Wąchocku szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, podczas centralnych obchodów 158. rocznicy powstania styczniowego.
2021-01-25 08:40:19
miniaturka

Kolejne skutki lockdownów. Wzrasta liczba osób uzależnionych od hazardu

Obostrzenia wprowadzane z powodu pandemii prowadzą m. in. do większego uzależnienia od gier hazardowych online. Jest to problem, który dotyka coraz więcej rodzin. „Główną przyczyną popadania w ten nałóg przez nastolatków i młodych ludzi są zakłady sportowe online” – podkreśla kard. Juan José Omella z Barcelony.
2021-01-25 09:56:09
miniaturka

Liczba szczepień przeciw COVID-19 w Polsce przekroczyła 701 tys. Rusza kolejny etap

Od poniedziałku formalnie ruszają w Polsce szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymają teraz seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 70 lat. Liczba wykonanych w Polsce szczepień przeciw COVID-19 przekroczyła 701 tys.