Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-09-17 14:18
S. Zielińska / KAI

Olsztyn: zakończyły się spotkania ze św. Stanisławem Kostką

W roku poświęconym obchodom 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki, w olsztyńskich parafiach odbyły się spotkania poświęcone św. Stanisławowi.

Autor/źródło: Wikimedia Commons, Jastrow,

– Św. Stanisław Kostka jest postacią często nie do końca rozumianą. Postrzegany jest jako spokojny, cichy chłopiec, a tak naprawdę był człowiekiem upartym w dążeniu do wyznaczonego celu, odważnym Bożym wojownikiem, który nie bał się postawić wszystkiego na jedną kartę. Miał cechy, których brakuje dzisiejszej młodzieży. Warto przypominać o losach św. Stanisława, aby jego życie inspirowało dzisiejszą młodzież do działania pomimo przeciwności i stawania się lepszym człowiekiem – mówi Karolina Mikołajczyk.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warmińskiej zorganizowało w olsztyńskich parafiach spotkania poświęcone św. Stanisławowi patronowi polskiej młodzieży.

Główne uroczystości odbyły się w niedzielę, 16 września w konkatedrze św. Jakuba. Mszy św. w intencji młodzieży i Ojczyzny przewodniczył abp Józef Górzyński.

Przypomniał on, że punktem wyjścia jest nawiązanie osobistej relacji z Jezusem. – Dopóki ona – relacja miłości – nie nastąpi, nie ma wiary. Pytanie Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii „a wy za kogo mnie uważacie?” to jest fundament, a po nim przychodzi zrozumienie tego, co mówi do nas Chrystus. Pojęcie i podjęcie woli Bożej: to jest właśnie chrześcijaństwo. W dzisiejszych czasach odezwa świata do Kościoła jest właściwie jedna: by Kościół się dopasował do woli świata. Stąd wynika niechęć do Kościoła, bo dopasować się nie chce. Świat cieszy się z teologów, duszpasterzy, ludzi Kościoła, którzy tak tłumaczą naukę Chrystusa, by była dopasowana do dzisiejszego świata. Ale to już nie jest Ewangelia i przede wszystkim to nie jest droga zbawienia – mówił abp Górzyński.

– W dzisiejszych czasach wiele młodych osób ma problemy z podjęciem właściwych życiowych decyzji, te decyzje mają swoje konsekwencje. Konsekwencje wyboru, o którym nam mówi Chrystus nie są tylko na miarę tego świata, dlatego ta nauka jest tak ważna – zaznaczył metropolita. – Przyjmijcie dziś Boże błogosławieństwo, niech ono was umacnia. To szczególnie ważne dla młodzieży – ta świadomość, że Jezus daje moc, uzdalnia nas, że nie jesteśmy sami – a jeśli Bóg z nami, to któż przeciwko nam? – powiedział na zakończenie Mszy św. abp Józef.

gw / Olsztyn


Podziel się tym materiałem z innymi: