Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-07 10:10
MG

Ojcowie w Utah będą mieli obowiązek opłacania kosztów związanych z ciążą

Nowe prawo w Utah będzie wymagało od ojców opłacania połowy kosztów związanych z ciążą matki, czyniąc Utah pierwszym stanem, który nakłada na ojca dziecka obowiązek płacenia alimentów prenatalnych.

Autor/źródło: Beau Horyza / Unsplash.com

Ustawa oznaczona sygnaturą HB 113, promowana przez członka Izby Reprezentantów Brady Brammer, przewiduje, że biologiczny ojciec dziecka musi opłacić połowę składek ubezpieczeniowych matki w trakcie ciąży, jak również koszty medyczne związane z ciążą, w tym szpitalne narodziny dziecka. Jak przewiduje ustawa, ojciec będzie zobowiązany do pokrycia tych wydatków dopiero po potwierdzeniu jego ojcostwa.

Według słów Brammer celem ustawy jest to, aby „pomóc ludziom, prezentując aktywną postawę pro-life, a nie tylko antyaborcyjną. Jednym ze sposobów takiej pomocy jest zmniejszenie finansowego ciężaru związanego z ciążą”.

Zgodnie z nowym prawem, jeśli matka dziecka decyduje się aborcję bez zgody ojca, ojciec nie jest zobowiązany do finansowego wsparcia aborcji, chyba że jest ona dokonana dla ratowania życia matki lub jeśli ciąża była wynikiem gwałtu lub kazirodztwa.

Ustawa została podpisana przez gubernatora Spencera Coxa w lutym tego roku. Jean Hill, dyrektor Biura Życia, Sprawiedliwości i Pokoju w Archidiecezji Salt Lake City, powiedziała agencji CNA, że katolicka diecezja poparła ostateczną wersję ustawy. „Naszym zdaniem, ustawa jest pozytywnym działaniem pro-life, mającym na celu pomoc kobietom, które chcą zachować dziecko, ale czują się przytłoczone kosztami”, powiedziała Hill. Początkowo jej biuro miało obawy, podnoszone również przez świeckich ustawodawców, że prawo może nieumyślnie związać matki finansowo z agresywnymi partnerami.

Ostateczna wersja ustawy zawiera przepis, że matki nie są prawnie zobowiązane do pozyskania pomocy finansowej od ojca, jeśli jej nie chcą. Ponadto, Biuro Usług Windykacyjnych (Office of Recovery Services), które w stanie Utah zajmuje się pobieraniem alimentów na dzieci, będzie służyć jako pośrednik między matką a ewentualnym przemocowym partnerem.

Jak powiedziała Hill, „do kobiety należy decyzja, czy ubiegać się o płatności, a jeśli zdecyduje się na tę opcję, potwierdzić odpowiedzialność finansową, którą powinien ponosić ojciec dziecka”.

Nowe prawo skrytykowane zostało przez proaborcyjną organizację Planned Parenthood, według której aborcja jest rozwiązaniem bardziej opłacalnym finansowo. Jak podkreśla rzeczniczka tej organizacji, Katrina Barker, urodzenie dziecka i wychowanie go aż do dorosłości będzie kosztować znacznie więcej pieniędzy, tak więc nie sądzi, żeby nowe prawo miało rzeczywiście ograniczyć liczbę aborcji.

Kolejną ustawą, która ma wejść w życie w stanie Utah, jest obowiązkowe filtrowanie treści pornograficznych na wszystkich telefonach komórkowych sprzedawanych w tym stanie. Ustawa została już podpisana przez gubernatora, jej wejście w życie uzależnione jest jednak od decyzji kolejnych stanów – stanie się ona obowiązująca, jeśli pięć stanów uchwali podobne prawo.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-07 08:51:54
miniaturka

Kard. Nycz miał niewielki udar. Jego stan się poprawia

„Kardynał jest w dobrym kontakcie z personelem medycznym i otoczeniem” – poinformował rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński. Kard. Kazimierz Nycz zasłabł podczas Mszy św. Krzyżma w archikatedrze warszawskiej. Od czwartku przebywa w szpitalu.
2021-04-07 09:48:17
miniaturka

O. Leon Knabit OSB trafił do szpitala

„O. Leon poczuł się gorzej i konieczne są dodatkowe badania. Prosimy Was wszystkich o modlitwę za naszego najstarszego współbrata” – poinformowało 6 kwietnia po południu opactwo benedyktynów w Tyńcu.
2021-04-07 10:02:15
miniaturka
play

Nadchodzi nowe... z zespołem TYLKO TY! Posłuchaj i „pokochaj jeszcze raz”

„Wszystko czego pragnę” to przepiękny, wzruszający utwór z nadchodzącej płyty „Pokochaj jeszcze raz”. TYLKO TY to zespół wyłoniony spośród stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zachwyca nie tylko prawdziwym dzieleniem się wiarą w Jezusa, ale i wysokim poziomem wokalnym.
2021-04-07 10:18:38
miniaturka

W wieku 93 lat zmarł Hans Küng

Był jednym z najbardziej znanych współczesnych teologów. Jego książki, takie jak: „Nieomylny?”, „Być chrześcijaninem”, „Czy Bóg istnieje?” stały się bestsellerami, ale też spowodowały, że popadł w konflikt z Urzędem Nauczycielskim Kościoła.
2021-04-07 10:48:20
miniaturka

MZ: z punktu widzenia sytuacji w szpitalach rekomendowane jest przedłużenie obostrzeń

Z punktu widzenia sytuacji w szpitalach najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest przedłużenie obostrzeń, ale będziemy o tym dokładnie rozmawiali w środę, podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – powiedział we wtorek minister zdrowia.
2021-04-07 11:33:11
miniaturka

„Polski El Greco”. Historia bezcennego obrazu odnalezionego w podlaskiej wiosce

W 1964 roku na plebanię do Kosowa Lackiego trafiła ekipa sporządzająca inwentaryzację. Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska, kiedy już miały wychodzić, dostrzegły przez uchylone drzwi wiszący w pokoju obraz. W ten sposób stanęły twarzą w twarz z arcydziełem XVI-wiecznego hiszpańskiego mistrza...