Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-26 13:34
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Ojcowie synodalni zapoznają się z dokumentem końcowym

Na popołudniowej kongregacji generalnej ojcowie synodalni zapoznają się z dokumentem końcowym zgromadzenia. Został on zredagowany w języku hiszpańskim i jutro zostanie podany pod głosowanie.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

W dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami wziął udział między innymi przewodniczący niemieckiej Fundacji Adveniat, która wspiera działalność Kościoła w Ameryce Łacińskiej. Ks. Miguel Heinz wyraził ubolewanie z powodu szkód, jakie Europejczycy zadali środowisku naturalnemu. „Gdyby wszyscy ludzie żyli tak jak Europejczycy, to świat by już nie istniał” – oświadczył niemiecki duchowny. Przyznał on, że Kościół w jego ojczyźnie z uwagą śledzi zarówno Synod, jak życie Kościoła w Ameryce Łacińskiej, chce się od niego uczyć, zwłaszcza w tym, co dotyczy kapłaństwa i nowych posług.


Na dzisiejszym briefingu był też obecny brazylijski bp Evaristo Pascoal Spengler. Korzystając z obecności dziennikarzy, zapewniał, że wielu uczestników synodu popiera udzielanie kobietom święceń diakonatu. Wyraził nadzieję, że ten postulat zostanie uwzględniony w dokumencie końcowym. Zapytany przez dziennikarzy, jak pogodzić ten postulat z wolą Pana Jezusa, który ustanawiając Kościół przewidział kapłaństwo służebne tylko dla mężczyzn, bp Spengler stwierdził wymijająco, że pozwala na zmiana w postrzeganiu samego diakonatu. Jego zdaniem w przeciwieństwie do kapłana (prezbitera) i biskupa, diakon pełniąc swą posługę nie reprezentuje Chrystusa, nie działa w Jego osobie in persona Christi.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-25 15:52:05
miniaturka

Już jutro międzyreligijna modlitwa o pokój w Warszawie

W nawiązaniu do międzyreligijnego Dnia Modlitwy o Pokój w Asyżu, którego inicjatorem był Jan Paweł II, przedstawiciele wielu religii spotkają się w Warszawie 26 października, aby w jednym miejscu modlić się o pokój na świecie.
2019-10-26 11:08:42
miniaturka

Papież: rachunek sumienia pomocą w zdemaskowaniu szatana

Walka dobra ze złem, łaski z grzechem, znalazła się w centrum homilii, którą Papież wygłosił w czasie Mszy, w Domu św. Marty. Odniósł się w niej do fragmentu Listu św. Pawła do Rzymian (7, 18-25a).
2019-10-26 11:11:53
miniaturka

Papież do serwitów: bądźcie sługami drugich

Bądźcie naśladowcami Maryi, podobnie jak wasi założyciele, którzy zrozumieli rolę Maryi w dziele odkupienia człowieka, o czym czasami dziś się zapomina.
2019-10-26 11:44:15
miniaturka

Kard. Sako: wsłuchajcie się w głos ludzi

Niech rządzący wsłuchają się wreszcie w krzyk ludzi, zobaczą ich biedę i powstrzymają przemoc stosowaną wobec protestujących – apelował chaldejski patriarcha Babilonu, odnosząc się do manifestacji odbywających się w Iraku.
2019-10-26 11:45:57
miniaturka

Kard. Stella: trzeba strzec celibatu, również w Amazonii

Celibat jest przejawem radykalizmu Ewangelii. Kościołowi w Ameryce Łacińskiej zabrakło odwagi głoszenia tego radykalizmu również ludom tubylczym – uważa kard. Beniamino Stella, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.
2019-10-26 11:47:55
miniaturka

Kard. Parolin rozmawiał z prezydentem Iraku

Watykański Sekretarz Stanu zadzwonił do prezydenta Iraku. Bezpośrednim kontekstem rozmowy były trwające w tym kraju protesty społeczne.