Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-03 10:55
nc / Salezjanie.pl

Odkrywanie piękna misji i odwaga bycia dobrym

"Odważ się być dobrym" to projekt realizowany z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, który ogłosił papież Franciszek. Jest to wspólna akcja Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego z Warszawy i Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego – Młodzi Światu z Krakowa.

Autor/źródło: Salezjanie.pl

Kampania "Odważ się być dobrym" to odpowiedź na ogłoszony przez papieża Franciszka Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Organizatorzy postanowili pomóc najbiedniejszym Bengalczykom z wiosek i przypomnieć, że każdy z nas jest wezwany do czynienia dobra. "W Orędziu na Światowy Dzień Misyjny papież napisał, że każdy z nas jest misją w świecie. Twoja pomoc może zmienić życie konkretnych osób. Pomóżmy dzieciom i chorym z bengalskich wiosek, a także osobom, które spotykamy na co dzień" - mówią przedstawiciele Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego i Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego.

"Czynienie dobra to odwaga do rezygnacji z własnych potrzeb i wygody. To odwaga do przeciwstawienia się złu i krzywdzicielowi. Ta odwaga to wyciągnięcia ręki do nieznajomego. Dobro wymaga odwagi. Jedną z osób, o której chcemy Wam opowiedzieć podczas Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego jest ks. Paweł Kociołek, misjonarz w Bangladeszu. 9 lat temu zgodził się na wyjazd do Utrail, gdzie miała powstać pierwsza salezjańska placówka misyjna w tym kraju. Gdy tam dotarł zobaczył ogromną biedę. Razem z dwoma salezjanami z Indii zamieszkali z krowami w stajni. Z czasem powstała parafia, szkoła, centrum młodzieżowe. Potem przyszedł czas na drugą placówkę misyjną w Lokhikul i filię Joypurhat."

Ksiądz Paweł pomaga najbiedniejszym z biednych. Życie tych ludzi to codzienna walka o przetrwanie. Starania o jedzenie i wodę. Najtrudniejsza jest sytuacja ludzi żyjących na wioskach. Bez dostępu do czystej wody, służby zdrowia, edukacji. Organizatorzy akcji wspierają jego pracę duchowo i materialnie. W październiku jednak zapraszają każdego do poznania jego misji z bliska. "Chcemy odkryć rzeczywistość misjonarza i ludzi, z którymi pracuje. Pokazać i opisać ich życie. Ich codzienne trudy, radości i piękno, które jest w nich" - piszą realizujący projekt.

Ludzie z ośrodków salezjańskich chcą także odkrywać historię innych ludzi i pokazywać dobro, które zmienia trudną rzeczywistość. Będą mówić o ludziach, którzy odkryli w chorych, opuszczonych, utrudzonych piękno. Tych, którzy w buszu, na slumsach, dżungli odnaleźli Boga. Mimo skromnych warunków, trudnej codzienności odnaleźli szczęście.

Oprócz poznania historii misjonarzy zapraszają do wspólnej modlitwy i rozmyślań misyjnych. Codziennie będą publikować teksty przeznaczone do krótkiej medytacji. W Tygodniu Misyjnym zapraszają do rozważań przygotowanych przez ks. Andrzeja Wujka, które inspirowane będą słowami misjonarzy salezjańskich. Udostępnione będą w formie pisanej i audio.

Organizatorzy zapraszają każdego osobiście do odkrycia piękna misji i odwagi bycia dobrym.

Źródło: Informacja salezjanie.pl

Strona projektu

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-03 09:28:43
miniaturka

Japonia przygotowuje się na spotkanie z Papieżem

W dniach 23-26 listopada Franciszek odwiedzi Japonię. Celem podróży apostolskiej będą Tokio, Nagasaki oraz Hiroszima. O tym, co dla katolickiej mniejszości w Kraju Wschodzącego Słońca, znaczy papieska wizyta mówią biskupi lokalnych diecezji.
2019-10-03 09:57:50
miniaturka

Przed synodem o Amazonii: salezjański ekspert ma obawy

Ks. Juan Bottasso SDB ostrzega, że na przebieg obrad synodalnych będą chciały wpłynąć wielkie przedsiębiorstwa, dla których Amazonia jest źródłem zysku. Sposobem na odwrócenie uwagi od Amazonii i jej problemów mają być tematy zastępcze.
2019-10-03 10:06:17
miniaturka

Kard. Filoni przypomina o potrzebie głoszenia Chrystusa

7 października w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie kard. Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, będzie przewodniczył modlitwie różańcowej w intencji misji.
2019-10-03 11:25:33
miniaturka

Abp Jędraszewski: Bądźmy ludźmi prawego sumienia

Sumienie jest szczególnym darem, jakim został obdarzony człowiek. Pozwala mu odróżnić dobro od zła - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji 95. inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
2019-10-03 11:40:55
miniaturka

Kryzys na Haiti

Wielkie trudności dotknęły ten środkowoamerykański kraj. Port-au-Prince, stolica kraju, jest sparaliżowana. Ludzie wyszli na ulice. Nie mają środków do życia.
2019-10-03 12:14:33
miniaturka

Caritas Polska blisko seniorów

Podsumowanie akcji "Kromka chleba dla sąsiada". Symboliczne dzielenie się chlebem obrazuje tradycyjne powiedzenie: „Kto mi poda szklankę wody i kromkę chleba na starość?”.