Strona główna
opoka.org.pl
2021-11-05 09:53
KKBiDS

Odbyło się zabranie duszpasterzy służby liturgicznej

Duszpasterze służby liturgicznej zgromadzili się w Licheniu na ogólnopolskim spotkaniu formacyjnym

W dniach 3-4 listopada w Licheniu odbyło się 72. zebranie diecezjalnych duszpasterzy służby liturgicznej. Wśród zebranych było obecnych wielu duszpasterzy diecezjalnych, ale także byli obecni przedstawiciele zgromadzeń zakonnych i diakonii liturgicznej Ruchu Światło-Życie.

Tematem wystąpień przedstawionych pierwszego dnia było świętowanie niedzieli w czasie i po pandemii. Swoje refleksje przedstawiło czterech prelegentów. ks. prof. dr hab. Jan Klinkowski z Legnicy, w sposób bardzo dynamiczny, omówił temat: „Od szabatu do niedzieli. Biblijne znaczenie świętego dnia”. Kolejny wykład wygłosił ks. dr Przemysław Szewczyk z Łodzi omawiając temat: „Rozwój świętowania niedzieli w pierwszych wiekach chrześcijaństwa”. Trzeci prelegent ks. dr Henryk Zieliński z Warszawy podjął temat: „Przeżywanie niedzieli w parafiach i rodzinach w okresie ograniczeń związanych z pandemią”. Jako ostatni głos zabrał ks. bp Szymon Stułkowski z Poznania omawiając temat świętowania niedzieli jako starego i nowego zadania duszpasterskiego. Po ostatniej wypowiedzi ks. abp Józef Górzyński zauważył, że zadaniem, które stoi przed nami obecnie jest sprecyzowanie jaka jest różnica pomiędzy realnym uczestnictwem we Mszy św. a oglądaniem jej w środkach masowego przekazu. Tego dnia uczestnicy zebrania celebrowali Mszę św. w bazylice Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, a przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. abp Józef Górzyński.

Następny dzień zebrani rozpoczęli od Eucharystii celebrowanej pod przewodnictwem ks. bpa Adama Bałabucha w kaplicy Domu rekolekcyjnego „Arka”, w którym odbywało się spotkanie. Tego dnia uczestnicy spotkali się w mniejszych grupach, w których zostały omówione kwestie świętowania niedzieli w grupach służby liturgicznej, jak również zagadnienie przygotowania pomocy do formacji tych grup.

W podsumowaniu wybrzmiały głosy podkreślające, że dobrym zwyczajem jest organizowanie diecezjalnych kursów formacyjnych w seminarium, co daje członkom męskiej służby liturgicznej możliwość zapoznania się z tym miejscem, jak i z jego mieszkańcami, a co następnie, w przyszłości może ułatwić wybór drogi życia kapłańskiego. Potwierdził to również ks. abp Górzyński przypominając że środowisko służby liturgicznej jest naturalnym miejscem kształtowania się powołań do kapłańskich.

Zebranie diecezjalnych duszpasterzy służby liturgicznej poprzedzone zostało spotkanie Podkomisji ds. Służby liturgicznej. Uczestniczący w nim członkowie i konsultorzy omówili stan przygotowania materiałów formacyjnych dla służby liturgicznej. Został również po-ruszony temat programu formacji dla ustanowionych lektorów i akolitów, których posługa nie powinna być ograniczona jedynie do przestrzeni celebracji liturgicznej.

s. M. Iwona Kopacz

 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-11-04 15:50:29
miniaturka

W sezonie zimowym można polecieć z Krakowa do Agadiru

Marokański Agadir to jedna z nowych destynacji, którymi w sezonie zimowym może się pochwalić Kraków Airport. W najnowszej siatce połączeń znalazły się też Paryż Orly, Ryga, Ankona czy Budapeszt.
2021-11-05 09:30:48
miniaturka

FAO: ceny żywności na świecie najwyższe od 10 lat

Ceny żywności na świecie są najwyższe od lipca 2011 roku - poinformowała w czwartek Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Z powodu zmniejszonej podaży pszenicy i oleju palmowego najszybciej rosną ceny zbóż i olejów roślinnych.
2021-11-05 09:38:56
miniaturka

Pandemia nie może być pretekstem do ucieczki od problemów psychicznych dzieci

Pandemia nie może być pretekstem do tego, by uciekać od problemów psychicznych dzieci i młodzieży – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski, inaugurując kampanię „Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje”. Akcja ma zwrócić uwagę na problemy psychiczne dzieci i młodzieży.
2021-11-05 10:00:56
miniaturka

„Nędzarz i Madame” – historia o niepowtarzalnych losach Adama Chmielowskiego

Jedni uważali go za szaleńca, drudzy za najpiękniejszego człowieka swoich czasów. Buntownik i malarz, który wyrzeka się samego siebie, aby odnaleźć szczęście. Tak umiera dla świata Adam Chmielowski, a rodzi Brat Albert. Poznaj tę niezwykłą historię opowiedzianą w filmie „Nędzarz i Madame”.
2021-11-05 10:05:32
miniaturka

Dlaczego feminizm potrzebuje mężczyzn, a mężczyźni potrzebują feminizmu

7 listopada, czyli Światowy Dzień Feminizmu, jak co roku przypomina nam o tym, że wciąż jest wiele do zrobienia w temacie równości prawnej, politycznej oraz społecznej. W tym dniu marka answear.LAB, która dopinguje i wspiera kobiety w walce o siebie, zachęca mężczyzn do podjęcia głosu i okazanie wsparcia kobietom.
2021-11-05 10:13:16
miniaturka

Kolejna nominacja kobieca na wysoki urząd w Watykanie

Papież Franciszek powierzył kolejnej kobiecie wysoki urząd w Watykanie. Siostra Raffaella Petrini, F.S.E., została mianowana Sekretarzem Generalnym Gubernatoratu Państwa i Miasta Watykanu. Siostra Petrini należy do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Eucharystii. Posiada tytuł doktora nauk społecznych.