Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-29 14:32
JR

Od jakości rodziny zależy jakość narodu

Kard. Wyszyński podkreślał, że rodzina jest podstawową komórką społeczną. To grupa rodzin tworzy naród i od jakości rodziny zależy jakość narodu. Dlatego kładł bardzo duży nacisk na to, żeby życie każdego stało na możliwie najwyższym moralnym poziomie – powiedział dr hab. Rafał Łatka.

Autor/źródło: flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl/ Instytut Prymasowski, licencja: CC BY-SA

Dr hab. Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN w wywiadzie dla Stowarzyszenia Wydawców Katolickich mówił o przygotowaniu do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Zaznaczył, że główną osią jego nauczania społecznego była rodzina. 

„Jeśli czytamy nauczanie prymasa Wyszyńskiego przez te wszystkie lata, widać bardzo wyraźnie, że rodzina jest tam podstawową komórką społeczną. To grupa rodzin tworzy naród i od jakości rodziny zależy jakość narodu. Stąd prymas Wyszyński kładł bardzo duży nacisk na to, że każdy członek rodziny, czyli ojciec, matka, dzieci, wiedział, w jaki sposób organizować swoje życie, by stało ono na możliwie najwyższym moralnym poziomie”.

Podkreślił, że prymas kładł nacisk na życie w prawdzie.

„Uczył miłości do siebie nawzajem, uczył życia w prawdzie. To trzeba mocno podkreślić w tych zakłamanych czasach, gdy media fałszują rzeczywistość, gdy ludzie nieuczciwie przedstawiają wydarzenia w mediach społecznościowych i w klasycznych mediach, tutaj mamy wielką miłość do bliźniego i do prawdy. To są dwie kluczowe kwestie, które możemy zgłębiać w nauczaniu prymasa Wyszyńskiego o rodzinie”.

W nauczaniu prymasa Wyszyńskiego ważne było też stawianie wysokich wymagań.

„Czyli ta wszechobecna miłość społeczna to troska o kondycję rodziny jako podstawowej komórki społecznej i wreszcie dostrzeganie tego, że każdy człowiek ma do odegrania ważną rolę społeczną i tylko od niego zależy to, czy będzie w stanie temu podołać. Należy stawiać sobie wysokie wymagania i te wysokie wymagania prymas stawiał wówczas rodzinom. Stawiał również na to, by młodzież możliwie harmonijnie się rozwijała, zarówno pod względem fizycznym, jak i intelektualnym. Stawiał młodzieży wysokie wymagania i my dzisiaj też powinniśmy je stawiać – mówił historyk.

Zaznaczył, że prymas Wyszyński przyciągał tłumy i potrafił swoim nauczaniem zainteresować ludzi z każdej grupy społecznej.

„To nie przypadek, że gdy popatrzymy na zdjęcia z okresu prymasostwa kard. Wyszyńskiego, wszędzie towarzyszą mu tłumy ludzi. Wynikało to z tego, że nauczanie prymasa było atrakcyjne, przyciągało swoją oryginalnością. Przyciągało również dlatego, że prymas proponował jasne życie w prawdzie w stosunku do zakłamanych czasów komunistycznych. Jego słowa były kierowane do każdego członka narodu. Były on proste, ale zarazem pogłębione i zrozumiałe, jakże różne od komunistycznej propagandy. Może powiedzieć, że uczestnicząc w homiliach czy przemówieniach prymasa Wyszyńskiego, Polacy uczestniczyli w obcowaniu z wolnym słowem. To było szczególnie ważne w kontekście zakłamanych czasów, w jakich przyszło wtedy żyć”.

Źródło: YouTube / Targi Wydawców Katolickich

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-29 13:06:03
miniaturka

Mikstackie Betlejem… ze św. Rochem

Mikstat: W tym roku w mikstackim Betlejem znalazła się figura św. Rocha patrona przyzywanego przez miliony ludzi w czasach doświadczania epidemii koronawirusa.
2020-12-29 13:37:00
miniaturka

Caritas Polska wysyła wsparcie dla Libanu

Transport pomocy humanitarnej dla mieszkańców Bejrutu, zmagającego się ze skutkami sierpniowego wybuchu chemikaliów, odleciał 29 grudnia z Okęcia. Oprócz doraźnej pomocy Caritas Polska zapewni Libańczykom długofalowe wsparcie w ramach programu Rodzina Rodzinie.
2020-12-29 14:06:17
miniaturka

Dziękujemy Ci, Panie... w każdym położeniu!

„W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was” – czytamy w Liście św. Pawła do Tesaloniczan. Choć właśnie mija rok, w którym wszyscy znaleźli się w trudnym położeniu, to na pewno znajdzie się i coś, za co można Bogu podziękować.
2020-12-29 15:16:21
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia trwa nadal, choć główna uroczystość za nami. Warto zadać sobie teraz pytanie: jak właściwie przeżywam Boże Narodzenie?
2020-12-29 15:47:29
miniaturka

Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Poszkodowane kościoły, jedna osoba nie żyje

W silnym trzęsieniu ziemi, które wystąpiło dziś rano w pobliżu Zagrzebia, stolicy Chorwacji, poważnemu uszkodzeniu uległo wiele domów i kościołów, a przynajmniej jedna osoba, 12-letnia dziewczynka, zginęła
2020-12-30 09:36:12
miniaturka

Nie można dopuścić do „nacjonalizmu szczepionkowego”

Watykan przestrzega przed „nacjonalizmem szczepionkowym”. Wskazuje, że szczepienia przeciw COVID-19 muszą w równej mierze być dostępne dla wszystkich. Chodzi tu zarówno o ich dystrybucję, jak i cenę, która nikogo nie może wykluczać z tego globalnego lekarstwa.