Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-10 08:22
JR / PAP

Od dziś ułatwienia w szczepieniach dla osób z niepełnosprawnościami

Od poniedziałku osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami mają pierwszeństwo w powszechnych punktach szczepień przeciw COVID-19, nie muszą się wcześniej zapisywać na konkretny termin.

Autor/źródło: PAP

Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami od 10 maja mają możliwość zaszczepienia się w punktach szczepień powszechnych bez konieczności wcześniejszego umówienia się, czy to za pośrednictwem infolinii, czy elektronicznego formularza. Wystarczy, że przyjadą do punktu szczepień powszechnych. Po zarejestrowaniu się oraz zakwalifikowaniu do szczepienia będą mogły od razu otrzymać zastrzyk.

Dodatkowo szczepienia będą mogły odbywać się też m.in. w warsztatach terapii zajęciowej, zakładach aktywności zawodowej czy centrach i klubach integracji społecznej.

Chodzi o ułatwienie dostępu do szczepień dla osób, które ze względu na niepełnosprawność mogłyby mieć problem z dotarciem do punktu szczepień. Będą mogły z nich skorzystać osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym osoby z niepełnosprawnościami, ich opiekunowie oraz pracownicy tych placówek.

Proces zbierania zgłoszeń do szczepień powinien zorganizować kierownik podmiotu, którego uczestnicy wyrazili chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą być również objęte szczepieniami w inny sposób, np. w tzw. drive-thru.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-09 11:37:21
miniaturka

Abp Górzyński na Skałce: przyczyną piekła jest brak poznania Prawdy

Podczas homilii w trakcie uroczystości ku czci św. Stanisława abp Górzyński zauważył, że przydałby się dziś nowy Dante, aby postraszyć współczesnych niechętnych do korzystania z Boskiego daru rozumu, przez co nie umieją odkryć pełni Prawdy, która objawia się w Chrystusie
2021-05-09 13:22:52
miniaturka

O. Weinandy: tymi, którzy upolityczniają sakramenty, są pro-aborcyjni katoliccy politycy

Zdaniem teologa o. Thomasa Weinandy'ego, katoliccy politycy, którzy odrzucają nauczanie Kościoła, a następnie przystępują do Komunii Świętej, „używają Eucharystii do celów politycznych, aby zaprezentować się jako pobożni katolicy”, co jest poważnym nadużyciem
2021-05-09 19:24:57
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Co trzeba robić, aby poznać Jezusa? Jak przepełnić swój umysł i swoje serce miłością Ojca? Otóż bez pomocy Ducha Świętego jest to niemożliwe. Chcąc poznać Boga trzeba otworzyć się na działanie Ducha Świętego.
2021-05-10 09:37:17
miniaturka

Naukowcy próbują rozwikłać zagadkę średniowiecznych mazowieckich cmentarzysk

Jest ich pół tysiąca, ale do dzisiaj archeolodzy i historycy spierają się, kto został na nich złożony – lokalni mieszkańcy, przybysze ze Skandynawii czy może ze wschodu. Mowa o cmentarzyskach z XI-pocz. XIII w., które znajdują się na terenach obecnego woj. mazowieckiego i podlaskiego.
2021-05-10 10:08:04
miniaturka

Kard. Dziwisz o zamachu na papieża: Jan Paweł II był niewygodny dla wielu

13 maja przypada 40 rocznica zamachu na św. Jana Pawła II. „Siły opuszczały papieża błyskawicznie, mówił coraz ciszej i z widocznym trudem, ale zdołał pokonać narastającą słabość, by wypowiedzieć słowa przebaczenia wobec zamachowcy” – wspomina ten dramatyczny moment kard. Stanisław Dziwisz.
2021-05-10 10:32:09
miniaturka

Coroczne spotkanie ekspertów Kościoła katolickiego ds. ochrony danych osobowych

Uzasadniony interes administratora danych, relacje przepisów prawa kanonicznego i świeckich oraz doświadczenia kościelnych organów nadzorczych były głównymi tematami spotkania ekspertów Kościoła katolickiego