Od dziś liturgiczne wspomnienie św. Faustyny w całym Kościele

Od dzisiejszego dnia w całym Kościele powszechnym można obchodzić wspomnienie liturgiczne św. Faustyny Kowalskiej. Franciszek podjął decyzję o wpisaniu tego wspomnienia dowolnego do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego. Przypada ono 5 października, czyli w rocznicę jej śmierci.

Decyzję Papieża w tej sprawie ogłasza dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, podpisany przez jego prefekta kard. Roberta Saraha i sekretarza abp. Arthura Roche. Stwierdza się w nim, że w duchowym doświadczeniu św. Faustyny wybrzmiewa echo tego, co Maryja opiewa w swym hymnie Magnificat, a mianowicie, że Bóg przez pokolenia zachowuje swe miłosierdzie dla tych, co się Go boją. Dzięki wyjątkowej łasce św. Faustyna zobaczyła bowiem w Panu Jezusie Chrystusie miłosierne oblicze Ojca i stała się jego głosicielką. Słuchając Tego, który jest miłością i miłosierdziem, zrozumiała, że żadna ludzka nędza nie może się równać z miłosierdziem, które wypływa z niewyczerpanego źródła, jakim jest Serce Chrystusa.

Dekret watykańskiej kongregacji stwierdza ponadto, że św. Faustyna jest dziś znana na całym świecie. Jej postać zachęca do wzywania Bożego miłosierdzia i dawania o nim wiarygodnego świadectwa w swoim życiu. Również decyzja Papieża o rozszerzeniu jej wspomnienia na cały Kościół została podyktowana licznymi prośbami, które napływały w tej sprawie do Watykanu ze strony pasterzy, osób konsekrowanych i stowarzyszeń wiernych świeckich, a także szerzeniem się duchowości św. Faustyny w różnych regionach świata.

Pełna treść Dekretu:

KONGREGACJA DS. KULTU BOŻEGO I DYSCYPLINY SAKRAMENTÓW 


DEKRET

O wpisaniu wspomnienia św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy, do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego 

„Jego miłosierdzie zaś z pokolenia na pokolenie względem tych, którzy się Go boją” (Łk 1, 50). To, co Dziewica Maryja wyśpiewała w Magnificat, kontemplując zbawcze dzieło Boga względem każdego ludzkiego pokolenia, znalazło odzwierciedlenie w duchowym doświadczeniu św. Faustyny Kowalskiej, która przez dar niebios zobaczyła w Panu Jezusie Chrystusie miłosierne oblicze Ojca i stała się jego głosicielką. 

Urodzona we wsi Głogowiec pod Łodzią w 1905 r., a zmarła w Krakowie w 1938 r., św. Faustyna spędziła swe młode życie wśród Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, hojnie odpowiadając na powołanie otrzymane od Boga i dojrzewając do intensywnego życia duchowego, bogatego w dary mistyczne i wierne odpowiadanie na nie. To, co Pan uczynił w niej dla dobra wszystkich, sama opisała w Dzienniczku swojej duszy, sanktuarium spotkania z Panem Jezusem: słuchając Tego, który jest Miłością i Miłosierdziem, zrozumiała, że żadna ludzka nędza nie może zmierzyć się z miłosierdziem, które płynie niewyczerpanie z serca Chrystusa. Stała się tym samym inspiracją dla ruchu mającego na celu głoszenie i wypraszanie miłosierdzia Bożego dla całego świata. Kanonizowana w 2000 r. przez św. Jana Pawła II, jej imię – św. Faustyna – szybko stało się znane na całym świecie, rozpowszechniając we wszystkich członkach ludu Bożego, pasterzach i wiernych świeckich, przyzywanie Miłosierdzia Bożego i jego wiarygodne świadectwo w postępowaniu wierzących. 

Z tego powodu papież Franciszek, przyjmując petycje i prośby pasterzy, zakonnic i zakonników, a także stowarzyszeń wiernych, biorąc pod uwagę wpływ duchowości św. Faustyny w różnych częściach świata, nakazał, aby imię św. Marii Faustyny (Heleny) Kowalskiej, dziewicy, zostało wpisane do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego, a jej wspomnienie dowolne wszyscy obchodzili 5 października. Niech to nowe wspomnienie zostanie wpisane do wszystkich Kalendarzy oraz Ksiąg Liturgicznych do odprawiania Mszy św. i Liturgii Godzin, przyjmując załączone do tego dekretu teksty liturgiczne, które mają być przetłumaczone, zatwierdzone a po zatwierdzeniu przez tę dykasterię opublikowane przez konferencje episkopatów. 

Niezależnie od jakichkolwiek przeciwnych rozporządzeń.

Z siedziby Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, 18 maja 2020 r.

Kard. Robert Sarah

Prefekt

Ks. Arthur Roche

Arcybiskup Sekretarz

[Tłum. KEP z jęz. włoskiego]

źródło: Krzysztof Bronk - Vatican News, Biuro Prasowe KEP

« 1 »

reklama

reklama

reklama