Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-01 10:30
JR / PAP

Od 1 lipca zostają zniesione limity do lekarzy specjalistów

Od 1 lipca nie obowiązują limity do lekarzy specjalistów w opiece ambulatoryjnej i w niektórych świadczeniach w sieci kardiologicznej. Wcześniej takie limity zniesiono przy pierwszej wizycie w poradniach endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, ortopedycznej.

Autor/źródło: PAP

Zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów to jeden z pięciu punktów zapowiadanego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego planu odbudowy zdrowia Polaków.

Poradnie specjalistyczne, które są finansowane z NFZ w ryczałcie (ponad 580 w całym kraju) będą mogły od 1 lipca przyjąć każdego pacjenta i mieć zagwarantowane, że będą miały za zrealizowane świadczenie zapłacone w pełnej wysokości. Bezlimitowe świadczenia dotyczą świadczeń wyłączonych z ryczałtu, udzielonych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz niektórych świadczeń w ramach sieci kardiologicznej.

Taka zmiana ma ułatwić dostęp pacjentom do specjalistów, skrócić kolejki.

Wcześniej pacjenci mogli już korzystać bez limitów z rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Limity nie obowiązywały przy pierwszej wizycie od marca 2020 roku również w czerech poradniach specjalistycznych - endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, ortopedycznej. Dodatkowo w przypadku ortopedii bezlimitowo finansowano nagłe przypadki w AOS oraz świadczenia zabiegowe. W opiec AOS nie istnieje rejonizacja. Pacjent sam wybiera sobie dowolną placówkę medyczną, w której chce odbyć wizytę.

Ambulatoryjna opieka zdrowotna polega na opiece nad pacjentami, którzy nie wymagają leczenia w warunkach całodobowych lub całodziennych.

Ministerstwo Zdrowia w dokumencie "Zdrowa przyszłość" podało szczegóły dotyczące placówek AOS w Polsce. Wskazało, że najwięcej przychodni oraz praktyk lekarzy i lekarzy dentystów zlokalizowanych było na terenie województwa mazowieckiego (3,3 tys.), a najmniej w województwie opolskim, lubuskim i świętokrzyskim – po 0,8 tys. Zauważyło, że w ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano spadek pacjentów, którzy korzystają z tej formy opieki. Dane pokazały, że w 2019 lekarze w AOS przyjęli 17,1 mln pacjentów w ramach 81,1 mln wizyt, a w 2015 roku było to odpowiednio - 17,9 mln pacjentów i 86,2 mln wizyt.

„Przeciętnie powyżej trzech miesięcy oczekiwania w lutym 2020 r. mieli przed sobą pacjenci w stanie stabilnym chcący skorzystać z poradni endokrynologicznej (311 dni), kardiologicznej (151 dni), okulistycznej (139 dni), urologicznej (105 dni) oraz neurologicznej (96 dni). Natomiast ponad dwa miesiące musieli czekać pacjenci zakwalifikowani jako przypadki pilne do poradni endokrynologicznej(142dni), diabetologicznej (96 dni), kardiologicznej (89 dni), neurologicznej (76 dni) oraz okulistycznej (68 dni)” – podało MZ.

NFZ w tym roku zaplanował wydać na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną ponad 6,2 mld zł, czyli o połowę mniej niż na podstawową opiekę zdrowotną (blisko 14 mld) i kilka razy mniej niż na leczenie szpitalne (47,5 mld).

Zniesienie limitów u specjalistów to jeden z elementów Polskiego Ładu, czyli nowego programu społeczno-gospodarczego na okres pocovidowy. Pozostałe rozwiązania obejmują Krajową Sieć Onkologiczną, Krajową Sieć Kardiologiczną, opiekę i rehabilitację pocovidową oraz program profilaktyki dla osób 40 plus.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-30 14:49:16
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

„Wstań, weź swoje łoże i idź do swego domu!” Spotkanie z Bożym przebaczeniem podnosi z paraliżu. Mogę wziąć swoje łoże, czyli mogę nieść swój krzyż, ciężar powołania, choroby, losu. I mogę iść do domu. Człowiek wyzwolony z paraliżu może służyć innym, sparaliżowanym. Może innych zanosić przed oblicze Jezusa.
2021-06-30 16:03:35
miniaturka

Grupa PGE przygotowuje regiony do transformacji polskiego sektora energetycznego

Polska w ramach osiągniętego konsensusu Komisji Europejskiej, wszystkich państw członkowskich oraz PE wspólnie podejmuje działania na rzecz klimatu. Modernizacja polskiego sektora elektroenergetycznego będzie procesem długofalowym i wymagającym ogromnych nakładów inwestycyjnych.
2021-07-01 10:12:45
miniaturka

Viktor Orbán: Toczy się dziś walka cywilizacyjna o duszę i przyszłość Europy

Toczy się dziś walka kulturowa – mógłbym powiedzieć cywilizacyjna – o duszę i przyszłość Europy. Mówi się czasem, że w okopach żołnierze rzadko spierają się o religię, bo wszyscy są atakowani. Dlatego dzisiaj musimy się modlić o jedność całego chrześcijaństwa, bo bez współpracy nie utrzymamy chrześcijaństwa w Europie - powiedział Viktor Orbán.
2021-07-01 10:34:56
miniaturka

Unijny Certyfikat COVID już działa w krajach Unii Europejskiej

Unijny Certyfikat Covid działa od 1 lipca w krajach UE. Uprawnia do swobodnego podróżowania we Wspólnocie w czasie pandemii. Certyfikat w formie papierowej lub cyfrowej mogą pobrać osoby w pełni zaszczepione, ozdrowieńcy lub osoby, u których test nie wykrył koronowirusa.
2021-07-01 10:51:14
miniaturka

„Aby Liban ukazał światu swoje oblicze pokoju”. Dziś w Watykanie dzień modlitwy za Liban

Dziś w Watykanie rozpoczął się dzień modlitwy i refleksji w intencji Libanu. „Zapraszam wszystkich do duchowego przyłączenia się do nas, modląc się, aby Liban przezwyciężył poważny kryzys, przez który przechodzi, i ukazał ponownie światu swoje oblicze pokoju i nadziei” – powiedział Franciszek.
2021-07-01 11:15:26
miniaturka

W zdrowym ciele zdrowy duch!

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – to prawda stara jak świat. Dobre samopoczucie fizyczne przekłada się na zapał do pracy, do rozwoju... Komfort fizyczny przekłada się na sferę duchową. Dobrostan jednego obszaru wpływa na inny. Takie podejście wzajemnego przenikania się ciała i ducha bliskie było św. Hildegardzie.