Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-22 09:30
JR / KAI

Ochrona życia od poczęcia – jak o niej rozmawiać i do niej przekonywać?

Film z USG, rozmowa na forum internetowym, czasem przypadkowe spotkanie może doprowadzić do tego, że uratujemy ludzkie życie. Jak robią to przedstawiciele Fundacji Małych Stópek ze Szczecina? „Musimy jak najwięcej robić dla obrony życia w naszym kraju” – przekonuje ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji.

Autor/źródło: Pixabay.com

Okazuje się, że codziennie każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której rozpocznie rozmowę z osobą z „przeciwnej strony barykady”. Jak rozmawiać? Jak przekonywać?

W ostatnią niedzielę na szczecińskich Jasnych Błoniach każdy mógł uderzyć w Dzwon „Głos Nienarodzonych”, by pokazać, że jest „za życiem”. W ubiegłym roku papież Franciszek pobłogosławił dzwon i podkreślał, że ma przypominać o wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. „Ten dźwięk dzwonu jest po to, aby budzić sumienia. Ta symbolika dzwonu jest bardzo ważna dla pobudzenia sumień” – mówił na szczecińskich Jasnych Błoniach ks. Tomasz Kancelarczyk.

Anna Piotrowska z Fundacji Małych Stópek, wspominając niedzielne wydarzenie w Szczecinie, mówi, że podszedł do niej młody człowiek, który zapytał o symbolikę dzwonu.

„Krótko mu wyjaśniłam, na co on odrzekł, że jest «z innej strony barykady». Ma zupełnie inne poglądy, ale rozumie. Przyjrzał się naszym materiałom, które były rozłożone. Część z nich była stricte dla dzieci, ale była również książka «Genesis» (to nowa propozycja Fundacji Małych Stópek. Zawiera informacje o rozwoju prenatalnym człowieka od poczęcia do narodzin. Ściągając specjalną aplikację na smartfon lub tablet można, dzięki tej książce zobaczyć w trójwymiarze nienarodzone dziecko i poszczególne etapy jego rozwoju – przyp. red.) Tę książkę mu pokazałam, razem z grafiką w trójwymiarze. Był tym naprawdę zainteresowany. Pożegnaliśmy się, było bardzo miło. Zabrał książkę ze sobą, więc uważam, że rozmowa przebiegła bardzo owocnie. Co ten chłopak zrobi dalej i jakie będą jego wnioski? Na to nie mam wpływu, ale wiem, że zachowałam się w porządku. Miałam dobre intencje, żeby dowiedział się czegoś o nas. Myślę, że powinniśmy mniej się bać siebie nawzajem” – mówi Anna Piotrowska. „Temat jest trudny, ale rozmowy nieraz potrafią nas zadziwić i mile zaskoczyć” – dodaje.

Adrian Perec, grafik w Fundacji Małych Stópek, przypomina sobie sytuację, w której udało mu się przekonać kobietę na forum internetowym, żeby nie dokonywała aborcji.

„To była jedna z mocniejszych dla mnie historii. Korespondowałem w sieci z nieznaną osoba, która myślała o dokonaniu aborcji. Podobnego zdania była jej rodzina. Pamiętam, że wysłałem tej kobiecie film na YouTube, ukazujący nienarodzone dziecko w szóstym tygodniu życia, z wyraźnym echem serca. Ku mojemu zdziwieniu to właściwie wystarczyło, żeby dziewczyna zmieniła zdanie. Dużo rozmawiała ze swoją rodziną, rodzina też zmieniła zdanie na temat tej aborcji, przyjęła to życie. Oczywiście zaoferowałem tej kobiecie dalszą pomoc, chciałem jej sfinansować wyprawkę z Fundacją Małych Stópek, ale to już nie było potrzebne. Rodzina jej pomogła” – wspomina Perec.

Jak docierać do ludzi, żeby nie zostało to odebrane jako zbyt nachalne? „Na pewno pozytywną informacją i uświadamianiem biologicznym czym jest życie, bo jak to zrobimy, to już będzie połowa sukcesu. Jak pokażemy USG czy książkę «Genesis» to już jest dużo. Jak robiłem to wiele razy, to ludzie otwierali oczy. Patrzą i pytają czy naprawdę w 12 tygodniu tak wyglądają stópki? Teoretycznie to jest wiedza, która powinna być w szkołach. Nie wiem, czy ona nie jest przyswajana, czy coś stoi na przeszkodzie, ale nie ma wiedzy, która powinna być powszechna” – uważa Perec.

Ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, radzi, jak rozmawiać o obronie życia od poczęcia z nieprzekonanymi. „Po prostu bądźmy ludźmi wartości życia, a sytuacje, doświadczenia, przyjdą same – w kontekście jakiejś rozmowy, wystawy itp.” – mówi. „Myślę, że w dzisiejszym świecie znaki są ważne, bo to początek i iskra do dalszego działania. A początkiem może być znaczek stópek czy model Jasia, czyli model edukacyjny pokazujący dziecko w 10 tygodniu od poczęcia” – tłumaczy organizator największego w Polsce Marszu dla Życia. Ks. Kancelarczyk dodaje też, że ważne, żebyśmy wychodzili z jakimś świadectwem – w formie słowa czy znaku.

pk / Szczecin


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-21 16:04:56
miniaturka

Duże zasięgi katolickich portali internetowych

W lutym portal Opoka.org.pl odwiedziło 712,8 tys. internautów. W porównaniu z poprzednim miesiącem to wzrost o 55,1 tys. użytkowników (czyli o 8,4 proc.). Jak informują Wirtualnemedia.pl, zmienił się także lider rankingu serwisów religijnych.
2021-04-21 16:06:06
miniaturka

Dotychczasowe obostrzenia przedłużone w pięciu województwach

W województwach, w których mamy sytuację trudną, czyli w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim, utrzymujemy dotychczas obowiązujące obostrzenia – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
2021-04-21 19:06:37
miniaturka

vatican

vatican.xn.pl tu powstanie strona o tematyce vatican
2021-04-22 09:58:16
miniaturka

Koronawirus przenosi się głównie przez powietrze – przekonują naukowcy

SARS-CoV-2 przenosi się głównie drogą powietrzną – twierdzi na łamach czasopisma „Lancet” międzynarodowy zespół badaczy, kierowany przez specjalistów z University of Oxford. Ich zdaniem dowodów na to dostarcza analiza dostępnych badań.
2021-04-22 10:36:31
miniaturka

Lider brytyjskiej opozycji wyrzucony z pubu przez rozzłoszczonego właściciela lokalu

Keir Starmer, lider brytyjskiej opozycji, został wyrzucony z pubu po tym, jak właściciel lokalu stwierdził, że „tysiące ludzi straciło życie, ponieważ nie wykonał pan swojej pracy”, sprzeciwiając się restrykcjom związanym z COVID.
2021-04-22 11:01:13
miniaturka

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi to najważniejsze i największe święto naszej planety obchodzone od 1970 roku. W Polsce obchodzimy je od roku 1990. Od tego czasu każdego 22 kwietnia w całym kraju odbywają się wydarzenia służące propagowaniu właściwych postaw oraz zwiększaniu świadomości ekologicznej w społeczeństwie.