Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-24 19:10
ek / www.muzeumligota.pl

Ocalone od zapomnienia...

W drodze na Górę św. Anny koniecznie trzeba zatrzymać się w Ligocie Dolnej. Tam bowiem - w Muzeum Sztuki Sakralnej, jego właściciel Pan Ryszard Makowiecki udostępnił zwiedzającym swoją imponującą kolekcję przedmiotów sakralnych, owoc wieloletniej pasji.

Państwo Makowieccy
Autor/źródło: Janusz Migura, licencja: CC BY

Wśród około 2000 eksponatów o tematyce sakralnej, czyli zabytkowych figur, rzeźb, krzyży, kapliczek oraz przedmiotów kultu religijnego i starych dewocjonaliów, najliczniejszą ekspozycję stanowią obrazy.

Jest to największa w Polsce licząca ponad 700 egzemplarzy kolekcja oleodruków, druków, litografii o treści sakralnej. Są to oprawione w oryginalne ramy tzw. ‘obrazy święte’ z XIX i początku XX wieku przedstawiające postaci świętych,  sceny biblijne, wizerunki Matki Boskiej, Madonn Polskich, sceny pasyjne, miejsca pielgrzymkowe itp. Jedna z sal poświęcona jest wizerunkom Anioła Stróża ratującego dzieci. 

Wiele obrazów jest pięknie zdobionych z bogato dekorowaną oprawą kwiatowo-roślinną. Ten typ dekoracji był reprezentowany w wielu gospodarstwach domowych min. w tzw. świętych kątach.

Osobną grupę stanowią bezcenne obrazy wypukle "kapliczkowe" z pozytywkami i przestrzennymi figurami w środku oraz koronowane wizerunki Matki Boskiej w materiałowych szatach i koszulkach, zdobione koralami i błyskotkami.

Ponadto wśród eksponatów znajdują się oryginalne malowane na płótnie obrazy z XVIII i XIX wieku.


Na terenie Muzeum działa kawiarenka gdzie można m.in napić się pysznej kawy lub usiąść na tarasie z widokiem na pomnik Ikara i Górę Kamienną. W obiekcie znajduje się również antykwariat, w którym można nabyć lub sprzedać oryginalne stare dewocjonalia, a w szczególności pamiątki z Góry Św. Anny (Annaberg).

Sale muzealne znajdują się w odremontowanym przez Pana Ryszarda Makowieckiego budynku przedwojennej karczmy, przy drodze ze Strzelec Opolskich w kierunku Gogolina, Krapkowic - 7 km od Góry Św. Anny, 12 km od Sanktuarium Św. Jacka w Kamieniu Śląskim oraz 25 km od zamku w Mosznej.

Muzeum czynne jest codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00

Zdjęcia z Muzeum można obejrzeć w serwisie OPOKA.PHOTO.

Muzeum posiada swoją stronę internetową - www.muzeumligota.pl oraz Facebook’ową.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-24 15:46:33
miniaturka

Papież: cierpliwość przezwycięża próby wiary

Podczas spotkania z osobami starszymi w katedrze Świętego Jakuba w Rydze Papież Franciszek, wychodząc od Listu Św. Jakuba, podkreślił wielkie znaczenie wytrwałości w próbach oraz spokojnego trwania w przeciwnościach.
2018-09-24 16:03:18
miniaturka

Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec

„Z Maryją i Ojcem Pio CZYŚCIMY CZYŚCIEC” pod tym hasłem przebiegała akcja duszpasterska, która rozpoczęła się w sobotę 22 września 2018 roku o godzinie 21.37 w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze i trwała cały kolejny dzień.
2018-09-24 16:20:01
miniaturka

Nie jest to ani proste, ani przyjemne, więc dlaczego tak bardzo chcemy to osiągnąć?

„Wytrwałość nie jest dla wytrwałości. Nie jest po to, aby się po prostu potrudzić. Jest narzędziem do osiągania wielkich rzeczy”.
2018-09-24 18:02:40
miniaturka

Ekologia, solidarność społeczna i zrównoważony rozwój - konferencja "Polonia Restituta"

O spojrzeniu na kwestie ekologii od strony zadań państwa i Kościoła dyskutowali w Olsztynie uczestnicy konferencji z cyklu "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości".
2018-09-24 18:28:19
miniaturka

„Człowiek bezprawny” – mija 65. rocznica uwięzienia kard. Wyszyńskiego

„Człowiek bezprawny” - tak kard. Stefan Wyszyński nazywał sam siebie w czasie trzyletniego internowania. 25 września mija 65 lat od jego aresztowania.
2018-09-25 08:13:21
miniaturka

Papież do jezuitów: idźcie do piekła ludzkiego istnienia

Papież Franciszek spotkał się z jezuitami pracującymi w krajach bałtyckich. Te nieformalne audiencje dla współbraci stały się już tradycją papieskich pielgrzymek.