Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-08 10:08
Anna Bajon / BP KEP

Obrady ekumeniczne w Warszawie

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, we wtorek, 7 maja, miało miejsce spotkanie Wspólnej Grupy Roboczej Światowej Rady Kościołów i Kościoła Katolickiego z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej i Konferencji Episkopatu Polski.

Autor/źródło: EpiskopatNews

W spotkaniu wziął również udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Jak wyjaśnił bp Krzysztof Nitkiewicz, Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP, Kościół Katolicki nie jest członkiem Światowej Rady Kościołów, jednak od lat prowadzi z nią dialog. „Wzajemne relacje są bardzo istotne chociażby w kwestiach związanych z podejmowanymi inicjatywami ekumenicznymi” – powiedział.

Wspólna Grupa Robocza Światowej Rady Kościołów i Kościoła Katolickiego obraduje w Warszawie od 6 maja. Jej moderatorami są metropolita Târgoviște Nifon oraz arcybiskup Dublina Diarmuid Martin. 7 maja, członkowie Grupy Roboczej spotkali się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej i Episkopatu Polski. Obecny był na nim również nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

Posiedzeniu przewodniczył metropolita Nifon, który przedstawił na wstępie działalność Światowej Rady Kościołów oraz jej kontaktów z Kościołem katolickim. Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP bp Krzysztof Nitkiewicz wyraził radość z wyboru Warszawy na miejsce obrad Grupy Roboczej, wyrażając nadzieję, że umożliwi  to zaznajomienie się ze stanem dialogu ekumenicznego w Polsce.

„My w Polsce mamy wspaniałą tradycję tolerancji religijnej. Dzisiaj ta współpraca jest potrzebna, zarówno jeśli chodzi  o pielęgnowanie tradycji, wartości chrześcijańskich, jak i w celu integrowania społeczeństwa” – powiedział bp Nitkiewicz, nawiązując do spotkania. „Społeczeństwo, które jest czasami podzielone, potrzebuje kogoś, kto będzie pomagać wybudować mosty we wzajemnych relacjach. takie jest nasze zadanie wynikające z Ewangelii” – dodał.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-05-08 08:21:31
miniaturka

Papież do młodych: miejcie wielkie marzenia

Do wielkich marzeń zachęcał Papież Franciszek młodzież zebraną w Centrum Duszpasterskim w Skopje. W przemówieniu odniósł się do świadectw, jakie złożyło małżeństwo katolicko-prawosławne oraz katoliczka i muzułmanka.
2019-05-08 08:27:26
miniaturka

Papież: pozwólmy Panu, aby zaspokoił nasz głód i nasze pragnienie

Papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas Mszy w Skopje podjął temat głodu Boga, głodu braterstwa, głodu spotkania oraz wspólnego świętowania. Zwrócił uwagę, że ludzie współcześni często zaspokajają go konformizmem, obojętnością i niewrażliwością.
2019-05-08 08:35:03
miniaturka

Papież: waszym bogactwem wieloetniczne i wieloreligijne oblicze

Uczyńcie wasz kraj przewodnim światłem pokoju, akceptacji i owocnej integracji między kulturami, religiami i narodami. Wychodząc od tożsamości każdego z nich oraz dynamiki ich życia kulturowego i obywatelskiego będziecie mogli budować wspólną przyszłość otwierając się na bogactwa, które niesie każdy człowiek.
2019-05-08 08:47:47
miniaturka

Generał Jezuitów u Metropolity Krakowskiego

Abp Marek Jędraszewski spotkał się z przebywającym w Polsce generałem Jezuitów Arturo Sosa SJ. Ojcu Generałowi podczas wizyty w domu arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 towarzyszył prowincjał zakonu Jezuitów w Krakowie o. Jakub Kołacz SJ.
2019-05-08 09:16:46
miniaturka
play

#SłowoOPsalmach - 16 maja 2019

Komentarz do psalmu responsoryjnego na 16 maja 2019
2019-05-08 09:18:06
miniaturka
play

#SłowoOPsalmach - 17 maja 2019

Komentarz do psalmu responsoryjnego na 17 maja 2019