Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-10 08:43
S. Zielińska / BP KEP

Obradowała Rada Naukowa Konferencji Episkopatu Polski

Sytuacja szkolnictwa kościelnego i uniwersytetów katolickich w związku z nową ustawą o szkolnictwie wyższym była przedmiotem obrad Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, licencja: CC BY

Rada spotkała się pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w piątek 9 listopada w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

 „Otwierają się przed nami nowe ramy działania, ale otwierają się w sposób obiecujący. Chociażby dlatego, że nauki teologiczne istnieją w ramach siatki wszystkich nauk określonych przez ustawę i odpowiednie rozporządzenia jako osobna dziedzina. To podkreśla wyjątkowość teologii, jej metodologię, jej źródła – odbiegające od innych nauk a z drugiej strony podkreślające, że jest nauką – co jest niezwykle ważne w świetle różnych tendencji, także współcześnie występujących, które pragną doprowadzić do tego, że nie będzie się uznawało teologii jako nauki” – powiedział po zakończeniu obrad Rady Naukowej jej przewodniczący abp Marek Jędraszewski.

Jak zrelacjonował, podczas spotkania wykład na temat tożsamości i wartości teologii wygłosił ks. prof. Jerzy Szymik. Nawiązał on do perspektyw, które otwierają się w związku z nową ustawą, ale także do wyzwań współczesnej kultury. Odniósł się też do nauczania św. Jana Pawła II i kard. Josepha Ratzingera – Benedykta XVI na temat teologii, jej zadań i jej posłannictwa we współczesnym świecie i „szansy jaką teologia jako taka daje współczesnej kulturze, otwierając człowieka, także inne nauki na poszukiwanie obiektywnej prawdy”.

„Trzeci punkt, jaki stanął podczas obrad Rady Naukowej to zasygnalizowanie pewnych wyzwań czy nawet już trudności wynikających dla działalności Wydziałów Teologicznych w związku z nową ustawą o szkolnictwie. To były pierwsze głosy związane z tymi wyzwaniami” – powiedział abp Jędraszewski. Zapowiedział, że kolejne spotkanie dotyczące tej kwestii odbędzie się 22 maja 2019 roku we Wrocławiu. Spotkają się tam dziekani Wydziałów Teologicznych.

BP KEP/episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-10 07:15:48
miniaturka

Abp Pontier: zewnętrzna komisja, by zachować wiarygodność

Episkopat Francji opowiedział się za podjęciem kolejnych środków, które mają usprawnić walkę z nadużyciami seksualnymi w Kościele.
2018-11-10 07:31:46
miniaturka

Pierwsze słowa Asii Bibi po uwolnieniu: Dziękuję Bogu za wolność

Asia Bibi przebywa ze swoim mężem i dziećmi w bezpiecznym miejscu. Tymczasem w Pakistanie znów narasta napięcie wywołane protestami islamskich fundamentalistów.
2018-11-10 08:05:32
miniaturka

Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie cierpią jak Chrystus

Franciszek przyjął patriarchę Asyryjskiego Kościoła Wschodu, wywodzącego się z tradycji nestoriańskiej. Papież podkreślił znaczący postęp w dialogu teologicznym, który budzi nadzieję na pełną jedność.
2018-11-10 08:46:44
miniaturka

In vitro i uporczywa terapia tematami spotkania Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych

Prace nad uszczegółowieniem wydanego w czerwcu br. dokumentu nt. terapii uporczywej oraz przyjrzenie się aktualnej dyskusji o in vitro były głównymi tematami obrad Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych.
2018-11-10 10:48:52
miniaturka
play

Prezydium Episkopatu prosi, by 11 listopada w kościołach zabiły dzwony

Setna rocznica odzyskania niepodległości jest historycznym wydarzeniem, dlatego Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zwraca się z prośbą, by jeśli to możliwe, 11 listopada o godz. 12.00 w kościołach zabiły dzwony – poinformował rzecznik KEP.
2018-11-10 13:53:50
miniaturka

Gniezno czy Warszawa? – kwestia prymasostwa doby odrodzenia Polski

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku kard. Edmund Dalbor zaczął używać zakazanego przez Prusaków tytułu prymasa Polski. Jednocześnie w Warszawie funkcjonował prymas Królestwa Polskiego.