Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-08-25 13:12
ek / KAI

O młodzieży i szczycie klimatycznym - rozpoczęły się obrady biskupów na Jasnej Górze

Synod o młodzieży w Rzymie i Światowe Dni Młodzieży w Panamie, szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach oraz kwestie dotyczące kształcenia kleryków w seminariach, to główne tematy obrad Rady Biskupów Diecezjalnych.

Autor/źródło: BP KEP/Flickr/EpiskopatNews

Obrady trwają w zabytkowej bibliotece jasnogórskiej.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreślił, że „Polska się cieszy, bo najwięcej uczestników z Europy, w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, będzie właśnie z naszego kraju”. - Widać, że dni młodzieży bardzo dobrze przyjęły się w Polsce – zauważa rzecznik.

- W sumie 3,5 tys. młodych ludzi z Polski wybiera się do Panamy - dodaje. Podkreśla, że to nie jest tylko wybranie się w to miejsce, ale Światowymi Dniami Młodzieży będzie żyła młodzież w całej Polsce. 

Rzecznik zauważa, że także bardzo ważny jest Synod biskupów o młodzieży, bo „ jest on również o wierze i rozeznawaniu powołania”. W Polsce w czasie jego trwania podjętych zostanie wiele różnych inicjatyw np. modlitewnych. Czuwania nocne odbywać się będą np. także na Jasnej Górze i w różnych diecezjach.

- Księża biskupi zachęcają już teraz, abyśmy się modlili w intencji Synodu o młodzieży, bo młodzież jest przyszłością Kościoła, przyszłością narodu, jak mówił Jan Paweł II - mówił rzecznik Episkopatu.

Stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Panamie przedstawi bp Marek Solarczyk, Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Biskupi będą dyskutowali także nad tym, co chcą przekazać Kościołowi Powszechnemu przez swych przedstawicieli na Synodzie o młodzieży, który odbędzie się w październiku tego roku w Rzymie. 

Z kolei o Szczycie Klimatycznym ONZ, który odbędzie się w grudniu bieżącego roku w Katowicach, będzie mówił abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. 

- Troszczymy się o nasz wspólny dom, o nasze środowisko, to jest bardzo bliskie Kościołowi, o tym mówił papież Jan Paweł II, Benedykt XVI a teraz mówi papież Franciszek – zauważa rzecznik. Przekonuje, że chodzi o może czasem o niewielkie sprawy jak np. oszczędność wody.

Biskupi zapoznają się również z postępem w pracach nad polskim ratio studiorum dla seminariów duchownych, czyli dokumentem dotyczącym kształcenia przyszłych kapłanów. Założenia tego dokumentu przedstawi bp Damian Bryl, członek Komisji Duchowieństwa. - Biskupi przygotowują specjalny program, który jest zaadoptowany do duszpasterstwa w seminariach w Polsce – powiedział rzecznik.

Biskupi będą dziś uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim, a jutro w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, celebrować będą Mszę św. na jasnogórskim szczycie. Eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona zgodnie ze Statutem Konferencji Episkopatu Polski promulgowanym w 2009 r. Do jej kompetencji należy ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących ogólnych kierunków duszpasterskich i administracji diecezji. Radę Biskupów Diecezjalnych zwołuje Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz w roku. W jej obradach bierze udział 44 biskupów diecezjalnych oraz Sekretarz Generalny KEP. 

it / Jasna Góra


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Jasna Góra, obrady, Rada Biskupów Diecezjalnych