Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-25 13:12
ek / KAI

O młodzieży i szczycie klimatycznym - rozpoczęły się obrady biskupów na Jasnej Górze

Synod o młodzieży w Rzymie i Światowe Dni Młodzieży w Panamie, szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach oraz kwestie dotyczące kształcenia kleryków w seminariach, to główne tematy obrad Rady Biskupów Diecezjalnych.

Autor/źródło: BP KEP/Flickr/EpiskopatNews

Obrady trwają w zabytkowej bibliotece jasnogórskiej.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreślił, że „Polska się cieszy, bo najwięcej uczestników z Europy, w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, będzie właśnie z naszego kraju”. - Widać, że dni młodzieży bardzo dobrze przyjęły się w Polsce – zauważa rzecznik.

- W sumie 3,5 tys. młodych ludzi z Polski wybiera się do Panamy - dodaje. Podkreśla, że to nie jest tylko wybranie się w to miejsce, ale Światowymi Dniami Młodzieży będzie żyła młodzież w całej Polsce. 

Rzecznik zauważa, że także bardzo ważny jest Synod biskupów o młodzieży, bo „ jest on również o wierze i rozeznawaniu powołania”. W Polsce w czasie jego trwania podjętych zostanie wiele różnych inicjatyw np. modlitewnych. Czuwania nocne odbywać się będą np. także na Jasnej Górze i w różnych diecezjach.

- Księża biskupi zachęcają już teraz, abyśmy się modlili w intencji Synodu o młodzieży, bo młodzież jest przyszłością Kościoła, przyszłością narodu, jak mówił Jan Paweł II - mówił rzecznik Episkopatu.

Stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Panamie przedstawi bp Marek Solarczyk, Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Biskupi będą dyskutowali także nad tym, co chcą przekazać Kościołowi Powszechnemu przez swych przedstawicieli na Synodzie o młodzieży, który odbędzie się w październiku tego roku w Rzymie. 

Z kolei o Szczycie Klimatycznym ONZ, który odbędzie się w grudniu bieżącego roku w Katowicach, będzie mówił abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. 

- Troszczymy się o nasz wspólny dom, o nasze środowisko, to jest bardzo bliskie Kościołowi, o tym mówił papież Jan Paweł II, Benedykt XVI a teraz mówi papież Franciszek – zauważa rzecznik. Przekonuje, że chodzi o może czasem o niewielkie sprawy jak np. oszczędność wody.

Biskupi zapoznają się również z postępem w pracach nad polskim ratio studiorum dla seminariów duchownych, czyli dokumentem dotyczącym kształcenia przyszłych kapłanów. Założenia tego dokumentu przedstawi bp Damian Bryl, członek Komisji Duchowieństwa. - Biskupi przygotowują specjalny program, który jest zaadoptowany do duszpasterstwa w seminariach w Polsce – powiedział rzecznik.

Biskupi będą dziś uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim, a jutro w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, celebrować będą Mszę św. na jasnogórskim szczycie. Eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona zgodnie ze Statutem Konferencji Episkopatu Polski promulgowanym w 2009 r. Do jej kompetencji należy ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących ogólnych kierunków duszpasterskich i administracji diecezji. Radę Biskupów Diecezjalnych zwołuje Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz w roku. W jej obradach bierze udział 44 biskupów diecezjalnych oraz Sekretarz Generalny KEP. 

it / Jasna Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-25 10:47:54
miniaturka

Papież Franciszek wybrał bp. Mariana Florczyka na Ojca Synodalnego

Ojciec Święty sam wybiera biskupów na Ojców Synodalnych. Tym razem papież Franciszek wybrał bp. Mariana Florczyka na najbliższy synod o młodzieży, o czym Stolica Apostolska poinformowała zainteresowanego w lipcu 2018 r.
2018-08-25 11:07:42
miniaturka

Abp Ryś: Maryja mówi nam, że Jezus ma dla nas pokarm wieczny

Podczas wczorajszej Mszy świętej celebrowanej na Jasnej Górze po przewodnictwem kard. Konrada Krajewskiego, będącej ukoronowaniem pątniczego trudu pielgrzymów z archidiecezji łódzkiej, słowa pouczenia pasterskiego wygłosił arcybiskup Grzegorz Ryś.
2018-08-25 11:41:32
miniaturka

Papież Franciszek przybył do Dublina

Samolot włoskich linii lotniczych Alitalia A320 "Aldo Palazzeschi" wylądował na międzynarodowym lotnisku stolicy Irlandii o godz. 10. 27 (11:27 czasu polskiego). Jest to 24. podroż zagraniczna papieża.
2018-08-25 13:46:58
miniaturka

To nie był kongres przegadany, Ewangelia rodziny na co dzień

Ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, zwraca uwagę na ogromny wysiłek organizacyjny Irlandczyków. Program spotkania został tak pomyślany, aby pokazać, jak poszczególne rodziny żyją Ewangelią rodziny na co dzień.
2018-08-25 13:57:42
miniaturka

Papież w Dublinie - wizyta u prezydenta

Papież rozpoczął podróż od etapu najtrudniejszego, czyli od spotkania z przedstawicielami władz i społeczeństwa.
2018-08-25 17:26:19
miniaturka

Franciszek spotkał się z władzami Irlandii

Na znaczenie orędzia chrześcijańskiego dla tożsamości Irlandii wskazał Franciszek spotykając się z władzami tego kraju, korpusem dyplomatycznym i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego w Zamku Dublińskim.