Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-29 05:11
ks. Sławek Murawka SChr

O konkretnych gatunkach literackich Biblii.

Zaledwie je sobie wskażemy, ponazywamy, ale już i to może być zwyczajnie pomocne. Resztę niech dopowie Internet, albo... fachowcy.

Już z grubsza wiemy i z grubsza pamiętamy, że to, co jest spisane w Biblii można pogrupować w trzy, a może nawet dla wygody dwa główne nurty literackie: treści historyczne z ich prorocką interpretacją oraz treści mądrościowe. Teraz pora na wyliczankę konkretnych gatunków literackich - zaledwie wyliczankę, ale chyba nieco pomocną w zrozumieniu konwencji, w jakiej poszczególne fragmenty Pisma do nas mają przemówić.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-28 15:11:32
miniaturka

Sejmik województwa podkarpackiego przeciw promocji ruchów LGBT

Radni sejmiku województwa podkarpackiego przyjęli stanowisko wyrażające sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT. Z inicjatywą wyszli radni Prawa i Sprawiedliwości. Stanowisko poparło 17 osób, 3 były przeciw, a 1 wstrzymała się od głosu.
2019-05-28 15:47:43
miniaturka

Franciszek wyjaśnia anegdotę i oczyszcza Jana Pawła II

Nikt nie może wątpić o świętości i dobrej woli Jana Pawła II. Jego świętość była wielka, naprawdę wielka – powiedział Franciszek w wywiadzie dla meksykańskiej telewizji.
2019-05-28 15:54:57
miniaturka

Bielsko-Biała: o wpływie rodzin dysfunkcyjnych na przyszłość dzieci

Bielski ośrodek jest Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej powołanym przez Fundację Zapobiegania i Resocjalizacji Uzależnień prawie 30 lat temu.
2019-05-29 07:45:59
miniaturka

Oświadczenie Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza

W związku z nieprawdziwymi i wprowadzającymi w błąd artykułami, uderzających w autorytet Św. Jana Pawła II oraz Jego współpracowników, publikujemy (Archidiecezja krakowska przyp. red.) oświadczenie kard. Dziwisza oraz posługującego Kardynałowi diakona Andrei Nardotto.
2019-05-29 07:50:30
miniaturka

Przewodniczący KEP: św. Jan Paweł II jest przykładem dbałości o dobro najmłodszych

Całe życie św. Jana Pawła II – począwszy od jego pracy wikariuszowskiej z młodymi ludźmi, aż do globalnego wydarzenia, jakim są Światowe Dni Młodzieży – jest przykładem, jak wychowywać najmłodszych i dbać o ich dobro – podkreśla abp Gądecki, przewodniczący KEP.
2019-05-29 09:28:37
miniaturka

Papież: Duch Święty czyni nas zawsze młodymi

Duch Święty czyni nas zawsze młodymi – przypominał Papież podczas Mszy w Domu św. Marty. Franciszek zwrócił uwagę, że główną postacią wtorkowej Ewangelii jest Duch Święty.