Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-13 09:17
S. Zielińska / Marek Raczkiewicz CSsR

O. Aruppe, posoborowy generał jezuitów na ołtarze

„Rozpoczęliśmy na poważnie pracę nad procesem beatyfikacyjnym o. Pedro Arrupe”, powiedział o. Arturo Sosa. Przełożony generalny jezuitów wziął udział w Bilbao w światowym spotkaniu uniwersytetów, które należą do Towarzystwa Jezusowego.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena publiczna/sz

Zwracając się do uczestników kongresu w Bilbao generał jezuitów mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed Kościołem i Towarzystwem Jezusowym. Zachęcił, aby w sekularyzacji zobaczyć sposobność, by „przestać być chrześcijanami automatycznymi”. Podkreślił, że jednym z głównych wyzwań Kościoła jest „wcielanie w życie Soboru Watykańskiego II”. Jego zdaniem to właśnie robi Papież Franciszek.

O. Arturo Sosa opowiedział się za interkulturowością i różnorodnością, a także za Kościołem wspólnot otwartych na realną sytuację osób żyjących w rodzinie, małżeństwie i słuchających młodzieży. Pragnie także, aby jezuici „wprowadzili w życie pojednanie, o którym mówi Kongregacja Generalna” i „wzrastali blisko ubogich”, ponieważ bliskość ubogich jest „spojrzeniem wiary, jest spojrzeniem Chrystusa”.

W tym kontekście zapowiedział on rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Pedro Arrupe (1907-1991), 28. przełożonego generalnego Towarzystwa Jezusowego. „Był to człowiek prawdziwie zakorzeniony w Chrystusie i oddany misji”, powiedział o. Arturo Sosa. Jego słowa zostały przyjęte długimi i gorącymi oklaskami.

Pedro Arrupe urodził się w Bilbao w 1907 r. Po wstąpieniu do jezuitów pracował jako misjonarz w Japonii, kiedy wybuchła druga wojna światowa. W 1942 r. został mianowany prowincjałem Japonii i mistrzem nowicjatu w Hiroszimie. Niósł pierwszą pomoc lekarską ofiarom bomby jądrowej, a budynek nowicjatu zamienił na szpital polowy. W 1965 r. na 31. Kongregacji Generalnej został wybrany 28. przełożonym generalnym. Funkcję tę pełnił do 1983. r. Szczególnie ważnym momentem była 32. Kongregacja Generalna (1975), która wyznaczyła kierunki działalności jezuitów. 7 sierpnia 1981 r. wracając z Dalekiego Wschodu, o. Pedro Arrupe został sparaliżowany i utracił mowę. Zmarł w Rzymie 5 lutego 1991 r. w 84. roku życia.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-13 07:23:17
miniaturka
play

#ChallengeWakacyjny - Wyzwanie #13

Zapraszamy do wysłuchania wakacyjnych rozważań o spotkaniach Jezusa. Nieprzychylni ludzie (Łk 9, 51-62)
2018-07-13 07:39:15
miniaturka

Amerykański Kongres Misyjny: wróćmy do ewangelizacji

Na naszym spotkaniu nie musimy wymyślać nic nowego, nie powinniśmy zrobić nic innego, jak wrócić do doświadczenia pierwotnego Kościoła. - mówił abp Giovanni Pietro Dal Toso podczas V Amerykańskiego Kongresu Misyjnego.
2018-07-13 08:11:05
miniaturka

Turyn: kościelny dom dla samotnych ojców z dziećmi

Jest to pierwszy tego typu ośrodek we Włoszech. Poprowadzą go jezuici oraz stowarzyszenie Grupa Abla.
2018-07-13 09:31:28
miniaturka

Szantażowanie Afryki: pomoc materialna za legalizację aborcji

W imię globalizacji promuje się kulturę śmierci, tak jakby Afryka miała za mało już własnych cierpień. – mówią biskupi z Wybrzeża Kości Słoniowej, dając zdecydowany odpór próbom zalegalizowania w tym kraju aborcji.
2018-07-13 10:03:13
miniaturka

Nikaragua: Kościół pozostanie gwarantem dialogu narodowego

Kościół w Nikaragui zdecydował, że pozostanie gwarantem i świadkiem dialogu narodowego w tym kraju. Decyzję tę podjęto po ataku proprezydenckich bojówkarzy na kardynała, biskupa i nuncjusza.
2018-07-13 10:27:34
miniaturka

Licheń-Grąblin. Wspomnienie Matki Bożej 10 Cnót Ewangelicznych

W związku z przypadającym w dniu 10 lipca liturgicznym wspomnieniem Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych, Mszy św. w kościele w lesie grąblińskim przewodniczył ks. Eugeniusz Zarzeczny MIC.