Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-28 09:32
Anna Bajon / Krzysztof Ołdakowski SJ

O. Antonio Spadaro o spotkaniu Papieża z jezuitami

Papież spotkał się w nuncjaturze apostolskiej z grupą 30 jezuitów z rejonu Ameryki Środkowej. Większość z nich stanowili ludzie młodzi. Obecni byli również nowicjusze.

Autor/źródło: ks. Andrzej Króliczek, ks. Andrzej Króliczek, licencja: CC BY

Włoski jezuita, szef periodyku „La Civiltà Cattolica”, który był świadkiem tego wydarzenia powiedział, że pytania skierowane do Franciszka dotyczyły Towarzystwa Jezusowego oraz doświadczenia życia zakonnego.

O. Antonio Spadaro zaznaczył, że spotkanie przebiegło w braterskiej atmosferze, było proste, bezpośrednie, także z odniesieniami do osobistego życia Papieża. Franciszek był bardzo chętny do rozmowy. Przekroczyła ona zaplanowany wcześniej czas. Ojciec Święty w sposób bardzo swobodny dzielił się wrażeniami z obecnej wizyty.

Podczas spotkania obecni byli rówieśnicy Jorge Bergoglia, z czasów kiedy on sam był jezuitą, ale większość stanowili młodzi, którzy rozpoczynają dopiero swoje życie zakonne. Spotkanie było dialogiem pomiędzy starszymi i młodymi. Mówi o. Antonio Spadaro.

O. Spadaro – spotkanie na bazie doświadczenia

    “Młodzi byli bardzo zainteresowani dniem dzisiejszym, tym, co się dzieje, czyli opinią Papieża na temat tego, co dzisiaj się wydarza, na temat życia zakonnego, życia jako jezuici. Starsi, którzy zasadniczo pozostawili głos młodym, komentowali czasami – szczególnie – pod koniec, niektóre przeżyte doświadczenia. To są spotkania zawsze na bazie doświadczenia: wychodzi się od bezpośrednich doświadczeń, nie ma pytań ogólnych, teoretycznych – zaznaczy o. Spadaro. - Dlatego myślę, że również te spotkania bardzo podobają się Papieżowi. Młodzi stawiali pytania dotyczące tematu i samego ŚDM. To oczywiste jednak, że chodzi o spotkanie braterskie podczas podróży dużo szerszej i złożonej. Zostały podjęte niektóre tematy i te dotyczące młodych oczywiście również zostały poruszone.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-01-28 08:22:15
miniaturka

Spotkanie Franciszka z wolontariuszami ŚDM

Ostatnie chwile w Panamie Franciszek poświęcił na spotkanie z wolontariuszami Światowych Dni Młodzieży. Bez ich poświęcenia i ofiarnej służby to wydarzenie nie mogłoby się odbyć.
2019-01-28 08:25:39
miniaturka

Franciszek do młodych: nie jesteście przyszłością, ale Bożym teraz

„Pan i jego misja nie są «międzyczasem» w naszym życiu i czymś ulotnym: są naszym życiem” – mówił Papież Franciszek do uczestników Światowych Dni Młodzieży w Panamie podczas niedzielnej Eucharystii wieńczącej to wyjątkowe spotkanie.
2019-01-28 09:09:00
miniaturka

Franciszek w domu Miłosiernego Samarytanina

„Bycie z wami dzisiaj jest motywem do odnawiania nadziei. Dziękuję za to, że je umożliwiacie” – mówił Papież Franciszek odwiedzając dom Miłosiernego Samarytanina w Panamie. Mieszkają w nim osoby, które są nosicielami wirusa HIV, często nie mające środków do życia.
2019-01-28 09:20:15
miniaturka

Papież pamięta o Wenezuelczykach

Cierpienie Wenezuelczyków i sytuacja w tym kraju są bardzo bliskie Papieżowi, obecne w jego modlitwie i sercu – powiedział dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
2019-01-28 09:25:02
miniaturka

Doktor Pyz: wciąż diagnozuję nowe przypadki trądu

Na świecie co dwie minuty ktoś zaraża się trądem. Od momentu wynalezienia antybiotyków trąd jest całkowicie do pokonania. Mimo to, jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, co roku odnotowuje się ponad 210 tys. przypadków nowych zachorowań.
2019-01-28 09:32:54
miniaturka

Liczne ofiary niedzielnego zamachu w Jolo, na południu Filipin

Kilka dni po referendum w sprawie autonomii regionu Bangsamoro na południu Filipin, zamieszkiwanego przez większość muzułmańską, przed katedrą Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Jolo doszło do zamachu.