Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-29 11:45
ek / Beata Zajączkowska – Madagaskar

Nuncjusz w Madagaskarze: kraj potrzebuje pokoju i nadziei

"Papież Franciszek przybędzie na Madagaskar nie tylko po to, by umocnić nas w wierze. Przyniesie ze sobą także mocne przesłanie społeczne."

Abp Paolo Gualtieri z Franciszkiem
Autor/źródło: www.vaticannews.va/Vatican Media

Wskazuje na to nuncjusz apostolski w tym afrykańskim kraju, który na początku września będzie gościł Ojca Świętego. Abp Paolo Gualtieri podkreśla, że w przygotowaniu pielgrzymki aktywnie angażują się nie tylko katolicy, ale również protestanci i muzułmanie.

Papieski przedstawiciel na Madagaskarze przypomina, że kraj ten jest w czołówce dziesięciu najbiedniejszych na świecie. Stąd tak ważnym przesłaniem jest walka z ubóstwem, wszechobecną korupcją i przestępczością zorganizowaną. „W tym kontekście jednym z najważniejszych punktów pobytu na wyspie będzie spotkanie Franciszka z młodzieżą, od której zależy przyszłość Madagaskaru” – podkreśla abp Gualtieri.

“Papież przybywa do nas jako «Siewca pokoju i nadziei». To hasło oddaje rzeczywistość kościelną, społeczną i polityczną na wyspie. Kraj ten ma ogromny potencjał, ale cierpi niesłychaną biedę. Nadzieja w młodym pokoleniu. Na 24 mln mieszkańców Madagaskaru ponad 53 proc. ma mniej niż 20 lat – mówi Radiu Watykańskiemu abp Gualtieri. – Papież na pewno zaapeluje do młodzieży, by wstała z kanapy i z odwagą stała się protagonistą przemian w malgaskim społeczeństwie. Patrząc na bolesną historię wyspy, na pewno nie zabraknie też wezwania do budowania pokoju i pojednania. Madagaskar potrzebuje prawdziwych budowniczych pokoju, który nie jest spokojem cmentarnym, ale angażującą siłą, która przemienia.”

Nuncjusz apostolski na Madagaskarze przypomina, że Kościół w tym kraju cieszy się ogromnym szacunkiem i postrzegany jest jako autorytet moralny także przez niekatolików. „Dzieje się tak ponieważ aktywnie angażujemy się społecznie, stając się ważnym czynnikiem rozwoju tego afrykańskiego kraju” – mówi abp Gualtieri.

“Kościół na Madagaskarze aktywnie angażuje się przede wszystkim w edukację. Większość szkół w tym kraju zarządzana jest przez różne zgromadzenia zakonne, przeważnie żeńskie. Drugi sektor to opieka zdrowotna. W całym kraju, także na obszarach trudno dostępnych z powodu braku dróg, prowadzimy kliniki, szpitale, przychodnie, ośrodki dla niepełnosprawnych, a także leprozoria – mówi papieskiej rozgłośni abp Gualtieri. – Mamy też wiele dzieł miłosierdzia: jadłodajnie dla najuboższych, ochronki dla dzieci, punkty dożywiania. W wielu częściach wyspy ludność żyje znacznie poniżej progu ubóstwa, szerzy się też analfabetyzm. Szacuje się, że wśród dorosłych sięga 40 proc. Niesienia pomocy medycznej nie ułatwia brak dostępu do wody pitnej.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-08-29 10:10:54
miniaturka

Biskupi: Profanacje to brak poszanowania dla wiernych

Biskupi obecni na zebraniu Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze wystosowali „Stanowisko w sprawie aktów przemocy motywowanych nienawiścią wobec Kościoła katolickiego i jego wiernych”.
2019-08-29 10:45:33
miniaturka
play

Archidiecezja Krakowska: Film "Tajemnica Ojca Pio" w kinach

Niedawno na ekrany kin wszedł film "Tajemnica Ojca Pio". Produkcja ta, to udana próba ukazania prawdziwego oblicza Stygmatyka oraz bardzo trudnej drogi, jaką przeszedł, by na jej końcu stać się jednym z największych świętych Kościoła.
2019-08-29 11:08:19
miniaturka

Korupcja wyniszcza Irak, chrześcijanie wyjeżdżają

Chrześcijanie w Iraku mają silne poczucie przynależności. Wiedzą, że to oni są pierwotnymi mieszkańcami tych ziem. Dlatego nie chcą porzucać swej ojczyzny. Mimo to wielu z nich zdecydowało się na wyjazd.
2019-08-29 12:14:56
miniaturka
play

Spotkanie z Aniołami II [#02] - Archanioł Gabriel

"Bóg jest moją mocą" - to imię drugiego z trzech Archaniołów, których imiona znamy z Pisma Świętego. O nim kolejny odcinek na SalveNET.
2019-08-29 12:23:46
miniaturka
play

Największa jest miłość. Bardzo mądre i poruszające słowo abp. Rysia

Piękne słowa abp. Grzegorza Rysia o Hymnie o miłości wygłoszone podczas nabożeństwa pokutnego w kościele w Wadlewie.
2019-08-29 13:19:05
miniaturka

Rzym: zmarł kard. Achille Silvestrini

W Rzymie w wieku 95 lat zmarł dzisiaj kard. Achille Silvestrini – wieloletni dyplomata watykański, były prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, a następnie Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.