Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-11 14:37
S. Zielińska / KAI

Nuncjusz w Luksemburgu: Kościół nie może być tylko widzem

Kościół nie może być tylko widzem w obliczu działań polityków - podkreślił nuncjusz apostolski w Luksemburgu abp Augustine Kasujja otwierając spotkanie doradców prawnych konferencji episkopatu państw Europy.

Autor/źródło: photogenica.pl, 17114

Spotkanie odbywa się w Luksemburgu w dniach 10-12 grudnia z inicjatywy Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), z udziałem prawników z 19 państw. Dyskutują oni o prawnych ramach „końca życia” i migracji.

- Kościół w państwach europejskich nie chce popaść w grzech zaniedbania i obojętności, lekceważąc swe obowiązki duszpasterskie i pozostając zwykłym widzem zachodzących procesów, prowadzonych przez niektórych przywódców politycznych, ale poczuwa się do obowiązku wniesienia chrześcijańskiego wkładu we wspólny los rozwoju i pokoju dla wszystkich narodów kontynentu - stwierdził papieski dyplomata, pochodzący z Ugandy.

Jego zdaniem, „przyszłość etycznych i moralnych wartości oraz sprawiedliwości dotyczących osoby ludzkiej, rodziny, przyjmowania migrantów, ochrony środowiska i światowego klimatu itd. domaga się - zanim nie będzie za późno - i nie może wykluczać wkładu każdego, a szczególnie Kościoła i jego pasterzy”.

Ze swej strony przewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco przypomniał, że „życie jest darem Boga i jego wartość oraz godność pochodzą z faktu bycia chcianym i kochanym przez Boga i nie zależą od jakichś kryteriów użyteczności lub poglądów. Dlatego jesteśmy powołani do tego, by kochać, bronić i wspierać życie na każdym etapie ludzkiego istnienia”. Podkreślił, że odbieranie komuś życia jest bezprawne, gdyż „żadna ziemska władza nie ma prawa do decydowania o tym, czy człowiek może zakończyć życie i jeszcze mniej - do odgrywania aktywnej roli w tym tragicznym zamierzeniu”.

Również kard. Bagnasco podkreślił, że żyjemy w czasach, gdy „nikt nie może uważać siebie za widza”. Trzeba dostrzegać to, co można poprawić i starać się „powstrzymać przyjmowanie ustaw, które przekreślają moralne kryteria”. Tymczasem „często widzimy przyzwalanie na zło lub jego promowanie”, choć w istocie oznacza to brak szacunku dla osoby ludzkiej.

Rada Konferencji Biskupich Europy istnieje od 1971 r. Skupia 32 episkopaty krajowe i Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, reprezentowane przez ich przewodniczących, a także arcybiskupów Luksemburga, Monako i maronickiego Cypru oraz biskupów mukaczewskiego (greckokatolickiego), kiszyniowskiego i administratora apostolskiego Estonii. Na czele CCEE stoi obecnie kard. Angelo Bagnasco z Włoch, dwoma wiceprzewodniczącymi są kard. Vincent Nichols z Wielkiej Brytanii i abp Stanisław Gądecki z Polski, a sekretarzem generalnym jest portugalski kapłan ks. Duarte da Cunha. Rada ma swoją siedzibę w Sankt Gallen w Szwajcarii.

pb (KAI/CCEE) / Luksemburg

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-11 13:19:16
miniaturka

13 grudnia – dzień modlitw za ofiary stanu wojennego i akcja „Zapal Światło wolności”

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, 13 grudnia, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, włączy się w akcję społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności”.
2017-12-11 13:44:39
miniaturka

Nagroda dla filmu „Dotknięcie Anioła” w Monaco

Koprodukcja Telewizji Polskiej „Dotknięcie Anioła” w reż. Marka Tomasza Pawłowskiego wygrała Angel Peace Award - jedną z dwóch głównych nagród 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Monaco.
2017-12-11 14:14:54
miniaturka

Papież: pozwólmy pocieszać się Panu, nie bądźmy zgorzkniali

Nie poddawajmy się zwątpieniu i narzekaniu, lecz pozwólmy, aby Pan nas pocieszył – zachęcał dziś Franciszek na porannej Eucharystii.
2017-12-11 15:16:01
miniaturka

Bp Kamiński: odnowa Kościoła zależy od zdrowej rodziny

Odnowa Kościoła zależy od zdrowej rodziny – powiedział bp Romuald Kamiński podkreślając, że troska o formacje małżeństwa będzie jednym z kluczowych punktów jego duszpasterskiej posługi w diecezji warszawsko-praskiej.
2017-12-11 15:45:22
miniaturka

Szlachetna Paczka połączyła blisko milion Polaków

W ramach tegorocznego finału akcji Szlachetna Paczka, który odbył się w miniony weekend, wolontariusze przekazali pomoc do ponad 20 tys. rodzin, a łączna wartość pomocy to prawie 54 mln zł.
2017-12-11 18:10:01
miniaturka
play

Przepis na cud w rodzinie

Czy istnieje recepta na dobre wychowanie dzieci? Na to pytanie odpowiada Jacek Mycielski, Gość Tematu Dnia Salve TV, autor książki pt: "Elementarz dla rodziców".